

Bár nem sűrűn gondolunk rájuk így, de az ajtók igencsak meghatározzák egy tér stílusát-hangulatát. – Így aztán igazán nem mindegy, hogy egy ajtófelújítás milyen eredménnyel zárul.
Bár nem sűrűn gondolunk rájuk így, de az ajtók igencsak meghatározzák egy tér stílusát-hangulatát. – Így aztán igazán nem mindegy, hogy egy ajtófelújítás milyen eredménnyel zárul.
A cél az, hogy magabiztosan foghass hozzá az ajtófestés műveletéhez!
A cikk a következőket tartalmazza:
>>> Ez is érdekelhet: BÚTORFESTÉS-ISKOLA: előkészítés – A végeredmény minőségét leginkább az befolyásolja, amit a festés ELŐTT teszel a felülettel! Ez a poszt részletesen bemutatja azokat a lépéseket, amiket még az első ecsetvonások előtt szükséged megtenned.
Kell-e alapozót használni, ha tejfestékkel dolgozol?
Nem. A lakkozott/festett/laminált stb. felületeken az Extra-Bond adalékanyag használatával alakíthatsz ki makulátlan fedésű felületet. A tapadásfokozóval elkevert tejfestéket közvetlenül a felületre vidd fel.
Nyugodtan hagyd csukva az ablakot! 🙂 A festékekkel általában nem egészséges zárt térben dolgozni, de a tejfesték ez alól szerencsére kivétel! Az Azúr Bagoly Tejfesték VOC-tartalma nulla, így festés közben biztosan nem lélegzel be káros anyagokat.
>>> Ez is érdekelhet: BÚTORFESTÉS-ISKOLA: fedőfestés – A festés kétségtelenül egy átalakítás legélvezetesebb része! …mégis előfordulhat, hogy éppen ez az a lépés, ami a legeslegtöbb kétséggel tölt el… – Ez az útmutató ezért hát összefoglalja mindazt, ami a színvonalas végeredmény eléréséhez szükséges.
A felület ellenállóképességét az utolsó lépésben felvitt anyag adja: a védelem kialakításához használhatsz viaszt, lakkot, olajat.
>>> Ez is érdekelhet: BÚTORFESTÉS-ISKOLA: Így válaszd ki az ideális felületzáró anyagot! – A tejfestékkel színezett felület ellenállóképességét az utolsó lépésben felvitt felületzáró adja. Hogyan választhatod ki azt az anyagot a felületvédelemhez, ami az adott darabhoz megfelelő lesz? …egyáltalán: Milyen lehetőségek közül válogathatsz? – Ez a cikk segít az eligazodásban.
ilyen volt…
…ilyen lett
Egy kb. 70 cm széles ajtó (plusz a tok) mind a két oldalának festéséhez ilyen anyagszükséglettel számolhatsz:
Igen, ez bizony mind egyszerűen átfesthető! A blogon mindegyik anyag átfestéséről részletes útmutatót találsz: kövesd a számodra megfelelő leírás lépéseit:
A nagy felületek érdesítéséhez használhatsz excenteres csiszológépet: így egy ajtó megérdesítése kb. 10-15 perc. (Ne felejtsd el a nehezen hozzáférhető helyeken kézzel megérdesíteni a felületet!
A festéshez nyugodtan hagyd az ajtót a helyén. A tejfesték függőleges felületen sem folyik meg, juppijééé! (Ha mégis azt tapasztalod, hogy megfolyik a festék a felületen, akkor ennek 2 oka lehet: 1. túl vastag rétegben viszed fel a festéket 2. túl híg festékkel dolgozol: sűrítsd tejfestékpor hozzáadásával.)
Az ajtófelújítás során az egyik legzavarbaejtőbb tényező a felület mérete… Mégis hol kezdj egyáltalán neki a mázolásnak? – Ha egybefüggő az egész felület, akkor egyszerűen haladj 2-3 ecsetvonásnyi sávokban balról jobbra (lehetőleg az ajtó teljes magasságában húzd végig az ecsetet, mielőtt továbbmész a következő sávhoz). Ha vannak betétek, ablakok stb., akkor már nem ennyire egyértelmű a helyzet, ezért készítettem egy ábrát, ami segítséget nyújt ahhoz, hogy szépen tudj haladni az ajtófestés során:
Itt van példának ez az igencsak komplikált felépítésű ajtó.
Az ajtófestés során ilyen módon érdemes végigmenni az egyes részeken:
A sorrend valójában nem igazán lényeges: a fontos az, hogy ezt a csoportosítást tartsd meg. – Így nem lesz probléma azzal, hogy amíg valamivel pepecselsz, addig egy összefüggő rész közepén megszárad a festék… ez pedig fontos az egységes felület kialakításához.
Ha az ajtó fából készült, akkor lehetőleg mindig a száliránnyal párhuzamosan mozgasd az ecsetedet!
ilyen volt…
…ilyen lett
Egy izgalmas színnel bizony akár egy ajtó is lehet a tér fókuszpontja! Az Azúr Bagoly Tejfesték esetében gyönyörűen telt színekből válogathatsz az ajtófelújításhoz. – Tudd meg, hogy miben különbözik a tejfesték a szintetikus anyagoktól: MI AZ A TEJFESTÉK? >>>
Elkészült a hajópadló a Műhelyben, jupijééé! Hihetetlenül örülünk! 🙂 A padlófestés és -olajozás rejtelmeiről olvashatsz ebben a bejegyzésben.
Tovább >Nos, egy tálalószekrény felújítása meglehetősen kemény munka, ezt szögezzük le rögtön! 🙂 (Jó, ha néhány közepes méretű bútor átalakításából össze tudsz szedni egy kis tapasztalatot, mielőtt egy ekkora darabnak nekiveselkedsz.) …leginkább a bútor méretéből adódóan küzdelmes a munka (én körülbelül egy hetet maszatoltam vele). – A végeredmény viszont minden megterhelő munkával töltött napot megér, ezt tanúsítom!
Tovább >
Szia! Dusa beltéri ajtót mivel, hogyan tudnám lefesteni? Lenolajjal átkentem a fa-színű részeket – körben – de csúnyán megfolyt. Alapmázolt frontlemeznek írják a felületét, ez mit jelent, mivel lehet lefesteni úgy, hogy az erezet megmaradjon? Lehet tejfestékkel is? Jó lenne, ha nem kellene levenni az ajtót! Köszönöm!
Szia, a lenolajozás alapvetően az olajbázisú festék felvitelét megelőzően használatos, a vízbázisú festék tapadását ez csak nehezíti. 🙁 Így a legegyszerűbb az, ha mostmár egy olajbázisú festéket választasz (sajnos ezeknek jóval magasabb a vegyszertartalma, mint a vízbázisúaknak). A tejfesték vízbázisú, ezért ahhoz, hogy ezzel dolgozhass, először meg kell tisztítanod a felületet az olajtól: ehhez dörzsöld át denaturált szesz és víz fele-fele arányú keverékével a felületet, majd mosogatószerrel és tiszta vízzel is mosd le. A festéshez szükséges lépéseket ez után megtalálod itt: https://azurbagoly.hu/muanyag-festese/ Úgy láttam, hogy a Dusa ajtónál csak a keret van fából, az ajtólap belül papír, amit egy műanyagborítás… Olvass tovább! >>>
Köszönöm szépen a választ! Igen, jó lenne megőrizni a famintás nyomatot. Fényes fehér olaj/zománc festéket nem szerettem volna használni.
Csodaszépek a tejfestékek színei!
Kedves Azúr Bagoly!
Farost ajtóim vannak sötét xiladekorral lekenve. Világosítani szeretnék. Lehetséges ez? Ha igen mit javasolsz? Válaszodat előre is köszönöm Erzsébet.
Kedves Erzsébet, igen, a sötét felületet is átfestheted világosra! 🙂 A Xyladecor valamilyen lazúr, így érdemes megérdesítened, aztán letisztítanod a felületet, majd az első réteg festéséhez Extra-Bond tapadásfokozó adalékot keverned a tejfestékhez (a második réteghez már nem kell adalékanyag). A felületzáráshoz használhatsz lakkot, viaszt, kenderolajat. Itt megtalálod a lazúrozott felület átfestésének lépéseit részletesen, remélem, hogy segít majd az útmutató: https://azurbagoly.hu/lazur-atfestese/ Ha akad még kérdésed, akkor írj nyugodtan! Üdv: Ági
Kedves Ági köszönöm a gyors választ. Erzsébet