Nos, egy tálalószekrény felújítása meglehetősen kemény munka, ezt szögezzük le rögtön! 🙂 (Jó, ha néhány közepes méretű bútor átalakításából össze tudsz szedni egy kis tapasztalatot, mielőtt egy ekkora darabnak nekiveselkedsz.) …leginkább a bútor méretéből adódóan küzdelmes a munka (én körülbelül egy hetet maszatoltam vele). – A végeredmény viszont minden megterhelő munkával töltött napot megér, ezt tanúsítom!
Ez a hatalmas tálalószekrény a bútorgyűjtő szenvedélyemről is sokat elmond, mert a vásárlásról úgy döntöttem teljes meggyőződéssel, hogy közben fogalmam sem volt, hogy hová is teszem majd a friss szerzeményemet… de ez mindegy is volt akkor, mert hát ez szerelem volt, na!
…aztán végül az Azúr Bagoly Alkotóműhely berendezésekor tökéletesen beillett az egyik sarokba, mintha éppen ide készült volna:
…így már csak a felújítás volt hátra!
Egy termetes szekrény felújítását bizony Te is meg tudod csinálni, hiszen a bútorfestés házilag is egyszerűen kivitelezhető műfaj!
Lássuk a lépéseket sorban…
A tálalószekrény külsején rusztikus felületet szerettem volna képezni, a bútor belsején pedig homogén fedést szerettem volna kialakítani. – Ez a szekrényfelújítás azért is lesz szuper példa, mert így egyszerre ismerkedhetsz meg mindegyik módszerrel. A munka menete kicsit különbözik csak (ezeket a lépéseket dőlt betűvel jelöltem):
- Érdesítsd meg a felületet! – Erre a lépésre csak a homogén fedés kialakításához van szükség.
- Tisztítsd le a festendő részeket!
- Javítsd ki a felület hibáit!
- Az első réteg tejfesték felvitelekor a homogén fedés kialakításához használj tapadásfokozót! Az elöregedett festékrétegre emlékeztető patinás felület eléréséhez először olajozd át a felület egyes részeit, majd erre vidd fel közvetlenül az első réteg tejfestéket!
- Vigyél fel még 1-2 réteget a teljes színfedésig!
- Simítsd el az apró egyenetlenségeket!
Hm, ez így még zavarosnak tűnik? –…akkor markolj meg egy csupor kávét, és amíg elszürcsölöd, addig elmesélem, hogy pontosan miként is jártam el.
1. ELŐKÉSZÍTÉS
A legtöbb bútordarabot nem szoktam fektetve festeni (hiszen olyan bútorfestékkel dolgozom, ami függőleges felületen sem folyik meg), viszont a tálalóhoz – kolosszális méreténél fogva – még mindig így fértem hozzá a legjobban (sok-sok térdencsúszással). A polcokat kiemeltem a festés előtt, az ajtókat viszont a berozsdásodott csavarok miatt inkább a helyükön hagytam.
A szekrény belsejét a festés előtt 150-es erősségű csiszolópapírral átdörzsöltem, hogy a laza lazúrréteget eltávolítsam, illetve hogy az esetleg a sokéves használat során a felületbe beivódott szennyeződésektől megszabaduljak. Ez nagyjából annyi meló volt, mint plusz egy réteg festéket felhordani, viszont a végeredmény tartóssága szempontjából szerintem sokszorosan megtérül ez a kevés előkészítésbe befektetett idő. Látod, nem csiszoltam egészen a nyers fáig a felületet:
A tálaló külsejét nem érdesítettem egyáltalán.
A felületet mosogatószeres vízzel lemostam, majd kétszer leöblítettem tiszta vízzel. Fontos, hogy se por, se zsír, se tisztítószer-maradvány ne maradjon a felületen.
Az üvegezett részeket kimaszkoltam, hogy a munka végeztével minél kevesebbet kelljen takarítani.
Az eredeti fogantyúk helyét fatapasszal tüntettem el. A kulcslyukat egy darab fával tömtem be (mivel az ilyen mély üregeket a fatapasz már nem képes kitölteni), majd fatapasszal szintbe simítottam ezt a részt is.
2. FESTÉS
A szekrény belsejének festéséhez az első réteghez Extra-Bond tapadásfokozót kevertem a Kagylóhéj színű tejfestékbe az egyenletes fedés érdekében. Az első réteg szinte mindig csúf és foltos, ettől nem kell megijedni!
A bútor külsejének festése előtt leteszteltem, hogyan reagál a tejfesték az előző felületkezelő rétegre: azt tapasztaltam, hogy a tejfesték itt most a lazúrozott felületen is szinte tökéletesen megtapadt. Van ilyen. Így hát a rusztikus felület kialakításához a Provence színű réteg felvitele előtt foltokban átkentem a felületet kenderolajjal.
Az első réteg festék így helyenként összefutott a felületen, ahol nem tudott az olaj miatt tökéletesen megtapadni.
+1 TIPP: Ha a bútor külsejét-belsejét eltérő színűre fested, az ajtók belső felét akkor is fesd a bútor külsejével megegyező színnel, így kevesebb kimaszkolandó felülettel kell szöszmötölnöd. 😉
A tökéletes fedést a Kagylóhéj színből 3-4 réteg, a Provence színből 2-3 réteg érte el. Az utolsó réteg száradása után finom (280-as szemcsenagyságú) csiszolópapírral átsimítottam a felületet.
A korábban átolajozott részeken a tejfesték varázslatosan ódonhatású felületet hozott létre.
3. FELÜLETZÁRÁS
A festék felületét végül szintén kenderolajjal zártam le: ecsettel egyszerűen felkentem az olajat, majd kb. 15 perc múlva egy pamutronggyal szárazra töröltem a szekrény minden részét.
…ééés így készen is lett a szekrény felújítása!
FELHASZNÁLT ANYAGOK:
- Azúr Bagoly Tejfesték Provence színben (kb. a kvartos zacskó 70%-a fogyott el)
- Azúr Bagoly Tejfesték Kagylóhéj árnyalatban (kb. 1 kvart fogyott el a polcok miatt)
- Extra-Bond tapadásfokozó adalék (kb. 1,5 dl)
- 150-es és 280-as csiszolópapírok
- Azúr Bagoly Kenderolaj (kb. fél pint kellett a bútorra)
- ecset
Így már tisztán láthatod, hogy egy szekrényfelújítás milyen tennivalókkal jár. – Ez pedig nem kis dolog, mert:
Ha ezzel a néhány egyszerű technikával megismerkedsz, akkor már egy ilyen hatalmas bútordarab átalakításához is magabiztosan foghatsz hozzá!
Ha tetszett ez a bejegyzés, akkor oszd meg másokkal is:
Szia en is egy regi talaloszekrenyt szeretnek felujitani, de nem nagyon szeretnek neki szint adni, szeretnem inkabb olyan termeszetesnek hagyni, milyen festeket ajanlanal hozza? v csak feluletkezelot?
Lesz munkam vele mert jelenleg piros szinu
Kedves Vivien, ha azt szeretnéd, hogy látszódjon a fa erezete, akkor teljesen el kell távolítanod a mostani lazúrt/festéket a felületről. Az így visszakapott nyers fa aztán kétféleképpen kezelhető, ha nem szeretnél fedőfestéssel dolgozni: 1. pácolhatod a fát a tejfesték bármelyik színével (ilyenkor a szokásosnál több vízzel kell hígítani a festékport, pl. 1 egység festékpor : 3-5 egység víz arányban) – erre itt láthatsz egy példát a komód oldalán: https://azurbagoly.hu/ikea-butor-festese-ikea-hack-2/ 2. viaszolhatod vagy olajozhatod a fát: ez nem ad neki plusz színezetet, de szépen kiemeli a fa természetes színét. A viaszolás és az olajozás a felület védelmét is biztosítja. Remélem, hogy… Olvass tovább! >>>
Szia, segitseged kerem, egy nagyon regi talalo szekreny hatuljan hosszanti kb 1cm res van a 2 deszka között mit javasolsz?kicsit mozog is 2 deszka, kell ezeket cserélni, de akkor az uj mas színű lesz.Es belul mit javasolsz, szeretnek valami fedest, tapeta vagy mi hogy tisztabbnak tűnjön mert a fa nagyon rossz allapotban van. Koszi a valaszt.
Kedves Ildikó, ha mozog is a deszka meg rés is van, akkor szerintem nem rossz ötlet, hogy kipótold egy új deszkával. Ha nem tiszta a fafelület, akkor érdemes megcsiszolnod 150-es csiszolópapírral (ezzel eltávolíthatod a szennyezett részeket), majd letisztítanod denaturált szeszes vízzel a deszkákat. Ha úgy látod, hogy tapétázható (mert elég sík a felület hozzá), akkor ez is jó megoldás (de ehhez is tiszta felület szükséges). Én általában festem belül is azokat a bútorokat, amik nincsenek szép állapotban, a már megtiszított felületen ez is megoldás: a festés eltakarja a foltokat (plusz a tejfesték a mésztartalmánál fogva minimálisan fertőtlenít)… szóval felfrissül a… Olvass tovább! >>>
nagyon szép lett! csak annyit hiányolok, hogy nem írtad le, mennyi fogyott a tejfestékekből
Igazad van, tényleg! …pedig emlékszem, hogy meg is méricskéltem akkor, mert azt gondoltam, hogy egy ilyen nagy bútor jó lesz viszonyításnak! Szóval: kb. 0,7 kvart a Provence színből, kb. 1 kvart a Kagylóhéj színből, kb. 1,5 dl Extra-Bond és nagyjából fél pint kenderolaj fogyott el. Ki is egészítettem a cikket. 🙂
Köszönöm Ági! Most már csak azt lenne jó tudni, mennyi egy kvart, illetve egy pint – mondjuk dl-ben, dkg-ban? 🙂
A kvartos zacskóból lesz 1 kvart, azaz 0,95 liter felhasználható (folyékony) tejfesték, a pintes zacskóból pedig kb. 0,47 liter felhasználható tejfesték jön ki. A kiszerelések a webáruházban is így szerepelnek, azért írtam így. 🙂
Lenyűgöző
Ó, köszi! 😊
Szia:)!
Egy kis segítséget szeretnék kérni.
Szeretnél egy gyerekágyat+pelenkázót lefesteni majd, ami jelenleg lakkozott fenyő.
Elég attörölgetni és kicsit a felüleltet megcsiszolni, és majd tapadas segítő? Vagy teljesen le kell csiszolni, vagy nem is kell megcsiszolni?:)
Köszi☺️
Szia Juli, igen, elég átcsiszolni, szóval nem kell teljesen lecsiszolnod a lakkot (a lényeg az, hogy a már elöregedett lakkréteg meg a beszívódott kosz ilyenkor lejöjjön). A tisztításkor viszont nem elég áttörölgetni a felületet, hanem mosd le mosogatószeres vízzel, majd ezt öblítsd le tiszta vízzel alaposan (kétszer), hogy tutira ne maradjon rajta se szennyeződés, se tisztítószer. Itt olvashatsz a lakkozott felület festéséről lépésenként, remélem, hogy hasznos lesz: https://azurbagoly.hu/lakkozott-butor-festese/ Itt pedig van az előkészítésről is egy részletes cikk: https://azurbagoly.hu/butorfestes-iskola-elokeszites/ Üdv: Ági
Szia :)milyen festéket ajánlanál?
A tejfestéket: https://azurbagoly.hu/termekkategoria/butorfestes/tejfestek-butorfestek/
🙂