Ha egy leharcolt bútorból szeretnél egy friss darabot alakítani, akkor érdemes megismerned, hogy milyen lépések szükségesek a lakkozott felület festéséhez: Mi a kulcs ahhoz, hogy szép, praktikus, tartós legyen az eredmény?
A legtöbb felújításra megérett bútor lakkozott. Az egykor makulátlanul csillogó lakkfelület néhány évtized után általában nem szívmelengetően patinásnak, hanem kiábrándítóan lestrapáltnak tűnik. A sötétbarna szín nagy dózisban ráadásul kifejezetten nyomasztó hatással bír. – A lakkozott bútor felújításához így hát a bútorfestés szuper megoldás!
A jó hír az, hogy a lakkozott bútor festéséhez házilag is nyugodtan hozzáfoghatsz, hiszen néhány alapvető tudnivaló elsajátítása elég ahhoz, hogy magabiztosan ragadhass ecsetet!
Ez a bejegyzés összefoglalja a szükséges ismereteket ahhoz, hogy sikerrel vihesd végig a felújítás lépéseit.
Ha a narancsos faszín nem az ízlésed, akkor nem muszáj még lemondanod a bútorról: házilag is egyszerűen csavarhatsz egyet a stíluson.
Mi nem lakkozott felület?
A bútorlap átfestésekor érdemes másképp eljárnod, mint amikor lakkozott fa az alapanyag. Ha laminált a felület, akkor kövesd ezt az útmutatót itt.
Ha meggyőződtél róla, hogy a bútor nem műanyag, hanem valóban fa (akár tömörfa, akár furnérozott felület), akkor már nem kell sokat töprengened azon, hogy vajon milyen felülettel van pontosan dolgod, mert az itt leírt lépések nem csak lakkozott, hanem lazúrozott, politúrozott felület festéséhez is alkalmazhatóak.
A tejfesték használatakor nem szükséges alapozás, sőt nem kell eltávolítanod a lakkréteget sem! Juppííí! – A bútorfelújítás így akár egy nap alatt is elkészülhet (de azért nem baj, ha kényelmes tempóban inkább egy hétvégével tervezel).
A lakkozott bútor festése néhány egyszerű lépésből áll csak:
Dörzsöld át a felületet 150-es szemcsenagyságú csiszolópapírral. Nem kell teljesen lecsiszolnod a lakkot! Ha egy-egy foltban több lakk leesik, mint máshol, akkor nem kell megijedned: valószínűleg itt már elöregedett a lakk (ez előfordul például ott, ahol sok napsütés ér egy felületet, ahol sokat sikálnak egy darabot a rendszeres takarítás során stb.). A lényeg az, hogy stabil legyen a felület, amire majd ráfestesz!
Az érdesítés során nem kell teljesen lecsiszolnod a lakkot a felületről!
Tisztítsd le a festendő részeket!
A tisztításhoz nem elég ám egy ronggyal lazán letörölnöd a felületet, mert az évek alatt lerakódott kosz eltávolításához ennél azért több kell. – A szennyeződéseket mosogatószeres vízzel mosd le, majd öblítsd le tiszta vízzel is legalább kétszer a felületet. Hagyd, hogy az egész cucc teljesen megszáradjon.
Javítsd ki a felület hibáit!
A nemkívánatos lyukakat, a csúnya sérüléseket javítsd ki fatapasszal: spaklival simítsd az anyagot a mélyedésbe, majd száradás után csiszold simára a felületet.
>>> Ez is érdekelhet: BÚTORFESTÉS-ISKOLA: előkészítés – A végeredmény minőségét leginkább az befolyásolja, amit a festés ELŐTT teszel a felülettel! Olvasd el részletesen, hogy mi az, amit még az első ecsetvonások előtt fontos megtenned.
2. FESTÉS
Az első réteghez használj tapadásfokozót!
Az első réteghez 1 rész tejfestékpor + 1 rész víz + 1 rész Extra-Bond arányban mixeld a hozzávalókat: ezzel a keverékkel közvetlenül ráfesthetsz a felületre. Így nem szükséges alapozófestéssel bajlódnod. Éljen! ?
Az első rétegnél még nem a tökéletes színfedés a lényeg, úgyhogy ne aggódj, ha ilyenkor még foltos a felület.
TIPP: Szükséges-e az átvérzés blokkolásához plusz lépéseket tenned?
(Az átvérzés az a jelenség, amikor a fa csersavtartalma vagy a lazúr színezőanyaga feloldódik a friss festékréteg miatt, így sárgás-rózsaszínes foltok jelennek meg a felületen.) Az átvérzés ugyan egy bosszantó probléma, de nem érdemes minden egyes bútornál ettől rettegned, mert alapvetően ritka ez a dolog. (Az én tapasztalatom szerint a bútorfelhozatal kb. 1%-a érintett.) – …azaz felesleges minden darabot lekezelned átvérzés ellen! Ha egy bútoron átvérzés van, akkor azt már az első réteg felvitelekor láthatod. A megoldás ilyenkor az, hogy lelakkozod egy-két rétegben a bútorodat, majd ez után lépsz csak tovább.
Vigyél fel még 1-2 réteget a teljes színfedésig!
A következő réteget akkor viheted fel, ha a felület teljesen száraz (ha hűvös a tapintása, akkor még nyirkos): ez a tejfesték használatakor általában körülbelül 1 óra. Ne feledd: a második (és esetleg a harmadik) réteg felviteléhez már nem szükséges Extra-Bond-ot használnod.
Íme, a második réteg már sokkal szebben fed, mint az első.
>>> Ez is érdekelhet: BÚTORFESTÉS-ISKOLA: fedőfestés – A festés kétségtelenül a bútorátalakítás legélvezetesebb része! Ha újonc vagy még a bútorfestés világában, akkor előfordulhat, hogy mégis ez az a lépés, ami a legeslegtöbb kétséggel tölt el… – Ez az útmutató ezért hát összefoglalja mindazt, ami a színvonalas végeredmény eléréséhez szükséges.
Simítsd el az apró egyenetlenségeket!
A tejfesték használatakor a rétegek között nem szükséges átcsiszolnod a felületet: elég 280-as csiszolópapírral akkor végigsimítanod a bútoron, amikor már az utolsó réteg is száraz.
A simítócsiszolás során könnyed mozdulatokkal menj végig a felületen. Fontos, hogy mindig a fa szálirányával párhuzamosan mozgasd a kezedet!
3. FELÜLETZÁRÁS
Az utolsó lépésben érdemes lezárnod a felületet a megfelelő ellenállóképesség kialakításához. Ha lakkozott felületet festettél át, akkor a felületvédelemhez használhatsz kenderolajat, bútorviaszt, bútorlakkot (a tungolaj az egyszer már lelakkozott bútor esetében nem opció). (A bútor kezeléséhez a kenderolajat választottam, mert ez az anyag enyhén vízálló védelmet biztosít, ráadásul gyorsan-könnyen felvihető.)
A kenderolaj egységesít-mélyít a színezeten: a fiók már olajozott, a felület máshol még nyers.
>>> Ez is érdekelhet: A Kenderolaj Használata – A kenderolaj használhatóságban verhetetlen… szerintem az összes felületzáró közül ez a fantasztikus olaj a legegyszerűbben-legélvezetesebben kezelhető anyag.
A lepukkant bútor sokféleképpen megújulhat! A házilag átalakított bútor ráadásul egy olyan kedves részlet, ami sokat ad az otthonos hangulathoz.
Tádáámmm, a lakkozott felület átfestéséhez szükséges tudnivalókat már el is sajátítottad! Nos, melyik bútordarab lesz a következő, amit a saját stílusodhoz alakítasz?
>>> Ha úgy érzed, hogy segíthet még a tisztánlátásban, ha az egész munkamenetet folyamatában végignézheted, akkor kattints ide: VIDEÓ: egy lakkozott bútor felújítása…
Kedves Ági! Ehhez hasonló megkopott, megsárgult fenyő bútort szeretnék pácolni, úgy hogy erőteljesen átüssön a fa erezete, messzebről is jól látható legyen, a fehér, vagy a szürke valamelyik árnyalatával tervezem festeni. Megpróbálom összefoglalni, hogy én mit értettem a blogokból erre vonatkozólag, meg hozzáteszem a kérdéseimet is, nagyon örülnék, ha átnéznéd és kiegészítenéd, javítanád az irományomat. 1. El kell távolítani teljesen a lakk réteget (nem csak érdesíteni), gondolom itt a vízcseppes módszerrel lehet kideríteni, hogy elég réteg jött-e már le. 2. A szálfelhúzás következik. 3. A tejfesték 1:3, vagy esetleg még nagyobb víz arányú higítása, Bond használata is javasolt. 4. Csiszolás… Olvass tovább! >>>
Kedves Zsuzsi, tök jó, hogy így felkészültél már elméletben! 🙂 Ügyes vagy! A megértésed alapvetően teljesen jó, csak egy apró dologban látom én másképp: a 3. lépésben a Bond nem szükséges. (A Bond-dal nem működik olyan szépen pácként a tejfesték, mert ez változtat az anyag viselkedésében kicsit). A csiszoláskor szerintem látod majd a felület színezetén, hogy hol tartasz (a vízcseppezést nem javaslom, ha pácolással folytatod, mert ez nyomot hagyhat a felületen, ha már előjött a nyers fa… ez fedőfestésnél nem gond, de itt kellemetlen lehet). A pácolás előtt töröld át denaturált szesszel is a felületet. A kérdéseidet igyekszem sorban megválaszolni:… Olvass tovább! >>>
Kovalcsik Zsuzsanna
Kedves Ági!
A tungolaj is megfelelő lehet ebben az esetben a lezáráshoz? Jó lenne, ha vízálló lenne, tele van tükörrel a bútor.
Kedves Zsuzsi, igen, ha TELJESEN letisztítod a lakkot (így végül visszakapod a fafelületet), akkor zárhatod a felületet tungolajjal is, ez 3-4 rétegben ad vízálló védelmet. Itt, a blogon találsz a tungolajozásról is leírást. 🙂 Üdv: Ági
Tünde
Szia!
A bútorviasz mennyire tartósan fed, lehet tisztítószeres vízzel tisztítani?
Kedves Tünde, egy átlagos bútoron (pl. komód, szekrény, polc stb.) teljesen jó megoldás a viaszolás (sőt nekem az íróasztalomon is az van), ilyenkor 2-3 évenként érdemes felfrissíteni egy új réteg viasszal a felületet. A tisztításhoz alapvetően a nedves rongyot ajánlom. Ha tisztítószert is használsz, akkor ez olyan legyen, ami nem zsíroldó hatású (kaphatóak kifejezetten viaszolt-olajozott felületekhez való anyagok). Plusz az átviaszolás is szépen tisztít, egyébként, így ha “nagytakarítás” van, akkor én ezt sokszor akkor is megcsinálom, ha egyébként a viaszréteg még jól tartja magát. 🙂 Üdv: Ági
Andó Zoltán
Kedves Ági!
Lakásfelújítás közepén állunk, és van egy 15 fokos lakozott falépcsőnk a házon belül. Mit tanácsolsz? Előre is köszönöm.
Kedves Zoltán, a lépcsőnél is követhetitek ezt a munkafolyamatot, amit a cikkben leírtam, csak az utolsó lépésben a lezáráshoz válasszatok egy lépésálló lakkot (i.e. padlólakk). Az érdesítéshez ilyen nagy felületnél jól jön egy excenteres csiszológép, ez sokat gyorsít az egészen. Jó munkát! 🙂 Üdv: Ági
Zsóka
Jó estét azt szeretném megtudni hogy újonnan vásárolt konyha bútort ami szonoma tölgy le lakozhatom e. Sima felület kapnánk és a vizet is lezarja. Köszönöm szépen a segítséget
Igen, az új bútorodat is lelakkozhatod (bár egy új konyhabútornál ez valószínűleg nem szükséges, mert gyárilag is kell, hogy legyen felületvédelem rajta).
Markó Judit
Ez igazán nagyon hasznos leírás, köszönöm szépen !
Kedves Judit, nagyon örülök, hogy tetszett az útmutató! 🙂 Üdv: Ági
Kapcsolódó blogbejegyzéseink
Bútorlap Festése
2019. 11. 22.
Ma már majdnem minden otthonban van laminált bútor. Ez a bútortípus ugyanakkor formailag, szerkezetileg, és hát anyaghasználatban is kifejezetten igénytelen. Mit tehetsz azért, hogy egy-egy ilyen praktikusan használható bútornak elfogadható stílusa legyen?
Vajon a műanyag is átfesthető házilag? – Ezt sokan kérdezitek. Manapság rengeteg dolog készül műanyagból, ez pedig kifejezetten nehéz feladat elé állíthat akkor, ha egy stílusos otthon megteremtését tűzted ki célul.
A tejfesték már évszázadok óta használatos nem csak bútorok, de falfelületek festésére is. Tudtad például, hogy az egyiptomi piramisokban található freskók is tejfestékkel készültek? – Bizony! …az tehát biztos, hogy a tartósság nem probléma. 🙂 – Ééés az előnyös tulajdonságok sora ezzel nem ér ám véget!
A lazúrozott felület felújításának legegyszerűbb módja az, ha átfested azt. Így ugyan eltűnik a fa erezete, viszont megúszod a lazúrréteg hosszadalmas eltávolítását. – Lássuk, hogy milyen lépéseket szükséges ilyen esetben megtenned.
Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le a leghasznosabb tippekről!
Ha feliratkozol, akkor letölthetsz egy praktikus kézikönyvet is: 5 TRÜKK, amit már a legközelebbi bútorfestésed során is bevethetsz azért, hogy az alkotásod KIEMELKEDŐ SZÍNVONALÚ legyen!
Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le a leghasznosabb tippekről!
Ha feliratkozol, akkor letölthetsz egy praktikus kézikönyvet is: 5 TRÜKK, amit már a legközelebbi bútorfestésed során is bevethetsz azért, hogy az alkotásod KIEMELKEDŐ SZÍNVONALÚ legyen!
Kedves Ági! Ehhez hasonló megkopott, megsárgult fenyő bútort szeretnék pácolni, úgy hogy erőteljesen átüssön a fa erezete, messzebről is jól látható legyen, a fehér, vagy a szürke valamelyik árnyalatával tervezem festeni. Megpróbálom összefoglalni, hogy én mit értettem a blogokból erre vonatkozólag, meg hozzáteszem a kérdéseimet is, nagyon örülnék, ha átnéznéd és kiegészítenéd, javítanád az irományomat. 1. El kell távolítani teljesen a lakk réteget (nem csak érdesíteni), gondolom itt a vízcseppes módszerrel lehet kideríteni, hogy elég réteg jött-e már le. 2. A szálfelhúzás következik. 3. A tejfesték 1:3, vagy esetleg még nagyobb víz arányú higítása, Bond használata is javasolt. 4. Csiszolás… Olvass tovább! >>>
Kedves Zsuzsi, tök jó, hogy így felkészültél már elméletben! 🙂 Ügyes vagy! A megértésed alapvetően teljesen jó, csak egy apró dologban látom én másképp: a 3. lépésben a Bond nem szükséges. (A Bond-dal nem működik olyan szépen pácként a tejfesték, mert ez változtat az anyag viselkedésében kicsit). A csiszoláskor szerintem látod majd a felület színezetén, hogy hol tartasz (a vízcseppezést nem javaslom, ha pácolással folytatod, mert ez nyomot hagyhat a felületen, ha már előjött a nyers fa… ez fedőfestésnél nem gond, de itt kellemetlen lehet). A pácolás előtt töröld át denaturált szesszel is a felületet. A kérdéseidet igyekszem sorban megválaszolni:… Olvass tovább! >>>
Kedves Ági!
A tungolaj is megfelelő lehet ebben az esetben a lezáráshoz? Jó lenne, ha vízálló lenne, tele van tükörrel a bútor.
Előre is köszönöm: Zsuzsi
Kedves Zsuzsi, igen, ha TELJESEN letisztítod a lakkot (így végül visszakapod a fafelületet), akkor zárhatod a felületet tungolajjal is, ez 3-4 rétegben ad vízálló védelmet. Itt, a blogon találsz a tungolajozásról is leírást. 🙂 Üdv: Ági
Szia!
A bútorviasz mennyire tartósan fed, lehet tisztítószeres vízzel tisztítani?
Kedves Tünde, egy átlagos bútoron (pl. komód, szekrény, polc stb.) teljesen jó megoldás a viaszolás (sőt nekem az íróasztalomon is az van), ilyenkor 2-3 évenként érdemes felfrissíteni egy új réteg viasszal a felületet. A tisztításhoz alapvetően a nedves rongyot ajánlom. Ha tisztítószert is használsz, akkor ez olyan legyen, ami nem zsíroldó hatású (kaphatóak kifejezetten viaszolt-olajozott felületekhez való anyagok). Plusz az átviaszolás is szépen tisztít, egyébként, így ha “nagytakarítás” van, akkor én ezt sokszor akkor is megcsinálom, ha egyébként a viaszréteg még jól tartja magát. 🙂 Üdv: Ági
Kedves Ági!
Lakásfelújítás közepén állunk, és van egy 15 fokos lakozott falépcsőnk a házon belül. Mit tanácsolsz? Előre is köszönöm.
Kedves Zoltán, a lépcsőnél is követhetitek ezt a munkafolyamatot, amit a cikkben leírtam, csak az utolsó lépésben a lezáráshoz válasszatok egy lépésálló lakkot (i.e. padlólakk). Az érdesítéshez ilyen nagy felületnél jól jön egy excenteres csiszológép, ez sokat gyorsít az egészen. Jó munkát! 🙂 Üdv: Ági
Jó estét azt szeretném megtudni hogy újonnan vásárolt konyha bútort ami szonoma tölgy le lakozhatom e. Sima felület kapnánk és a vizet is lezarja. Köszönöm szépen a segítséget
Igen, az új bútorodat is lelakkozhatod (bár egy új konyhabútornál ez valószínűleg nem szükséges, mert gyárilag is kell, hogy legyen felületvédelem rajta).
Ez igazán nagyon hasznos leírás, köszönöm szépen !
Kedves Judit, nagyon örülök, hogy tetszett az útmutató! 🙂 Üdv: Ági