Főoldal > Blog > A Tejfesték Mint Természetes Falfesték
A Tejfesték Mint Természetes Falfesték
Ági, 2019. 03. 14.
A tejfesték már évszázadok óta használatos nem csak bútorok, de falfelületek festésére is. Tudtad például, hogy az egyiptomi piramisokban található freskók is tejfestékkel készültek? – Bizony! …az tehát biztos, hogy a tartósság nem probléma. 🙂 – Ééés az előnyös tulajdonságok sora ezzel nem ér ám véget!
1. Az előkészített falfelület.
Hogyan viselkedik a TEJFESTÉK, ha falfestéshez használod?
lélegző falfesték: az Azúr Bagoly Tejfesték biztosítja a fal páraáteresztését, ezért szuperül használható akár vályogfalak festéséhez is
penészgátló tulajdonság: a tejfesték mésztartalmánál fogva akadályozza a penész megjelenését
textúrált felület: az árnyalatok finom váltakozása csodaszép felületet ad mindenféle „effekt-technika” használata nélkül (ez a hatás különösen az erősen pigmentált árnyalatoknál látványos)
VOC-mentes: mivel a falak kifejezetten nagy felületet tesznek ki, még az alacsony károsanyagtartalmú falfestékek is jelentős terhelést jelentenek az egészségünkre. A tejfesték VOC-tartalma 0, azaz nem párolog belőle SEMMILYEN egészségkárosító anyag.
gyorsan szárad: az Azúr Bagoly Tejfesték kb. 0,5-1 óra alatt megszárad
por alakban akármeddig eltartható: falfestéskor okos döntés eltenni egy kis adag festéket arra az esetre, ha később esetleg javítani kell a falon valamit: a tejfesték por formában tárolva SOHA nem romlik el, így évek múltán is keverhetsz belőle egy friss adagot
örökké élénk színek: a tejfesték gyönyörű árnyalatait ásványi pigmentek adják, amik az évek múlásával sem fakulnak. A színek erősek, de soha nem rikítóak.
2. Az első tétova mozdulatok: nagyjából ennyi festéket lehet felvinni egyszerre.
Miért érdemes egy festék VOC-tartalmára odafigyelni?
A festékek leggyakoribb káros összetevőit a VOC betűszóval jelölik (az angol Volatile Organic Compound kifejezésből eredően), aminek jelentése: „illékony szerves vegyületek” (pl.: Xylen, Methyl Benzene, Ethyl Benzene, Formaldehyde). Ezek az anyagok a festékből vagy a felületzáróból párologva akár 5 (!) évig is szennyezhetik a szoba levegőjét! A VOC-tartalmú festékek tehát nem mondhatóak sem környezetbarátnak, sem biztonságosnak. Az alacsony vegyszertartalomra hivatkozva gyakran igyekeznek ökofestékként feltűntetni a káros összetevőket tartalmazó anyagokat is. Ha „csak egy pici” mérget adagolnak az eléd tett ételbe, megeszed? – Ugye, nem? Ne legyél kevésbé válogatós az otthonodban beszívott levegővel sem! Válassz „VOC: 0” vagy „VOC-mentes” jelölésű termékeket!
3. Az első réteg majdnem kész: ez még nem fed tökéletesen.
Hogyan használd a tejfestéket falfestésre?
Ellenőrizd a felület stabilitását! A tejfesték sajátos tulajdonsága, hogy száradás közben erősen összehúzódik, ezért ha rosszul tapadó falfestékre viszed fel, akkor leránthatja az alatta lévő réteget. A legtöbb falfesték sajnos nagyon rosszul tapad a falhoz, ezért ez okozhat gondokat. A leggyorsabb teszt: simíts egy ragasztószalagot a falra, majd húzd le (ezt érdemes a falon több helyen is elvégezned): ha a régi festékréteg így lejön, akkor az nem elég stabil ahhoz, hogy tejfestékkel érdemes legyen ráfestened.
A tejfesték porózus felületeken alkalmazható a legegyszerűbben: ilyenkor egyszerűen csak kend fel, hagyd megszáradni, és már kész is.
Ha a fal korábban valamilyen fényes felületű festékkel (pl. zománcfestékkel) volt lekenve, akkor érdesítsd meg a festés előtt, majd használj Extra-Bond tapadásfokozót az első réteg felviteléhez: ilyenkor lényegében úgy kell eljárni, ahogyan pl. egy mázolt ajtó felújítása során is tennéd.
A felvitelhez ecsetet és hengert is használhatsz.
A legtöbb árnyalat porózus felületen 2 rétegben teljes színfedést ad.
1 liter tejfesték 2 rétegben kb. 7-10 m2 lefestésére elég. A nagy felületek festéséhez a gallon-kiszerelés a gazdaságos választás.
A falon a tejfesték felületét nem szükséges lezárni. Ha olyan helyen festesz falat, ahol gyorsan koszolódik a felület (pl. előszobában), akkor lezárhatod lakkal vagy kenderolajjal, így mosható falfelületet kapsz.
4. Az első réteg a száradás után már egyenletesebb összképet ad.
TIPP: A fal festéséhez keverheted a szokásos 1:1 aránynál valamivel hígabbra a tejfestéket. A cél az, hogy könnyed mozdulatokkal tudd eloszlatni a festéket a felületen. Itt találsz egy útmutatót a tejfesték kikeveréséhez. >>>
5. A második réteg festék adja meg a falon a teljes színfedést.
Miben más a tejfesték, mint az egyszerű mészfesték?
A mészfesték leginkább abban hasonlít a tejfestékhez, hogy a két termék egyik fő kötőanyaga (a mész) azonos. Egy másik közös pont az, hogy a valódi mészfesték ugyanúgy természetes összetevőkből készül, ahogyan a tejfesték. Van azonban néhány fontos különbség, amelyek a használat és a végeredmény szempontjából egyaránt fontosak lehetnek, ha valamelyik környezetbarát falfesték mellett szeretnéd letenni a voksod:
A tejfesték a tejfehérje-tartalmának köszönhetően jobban tapad, mint a mészfesték.
A mészfesték általában „göröngyös” felületet ad, míg a tejfestékkel festett fal teljesen sima.
A tejfesték gyönyörű színekben kapható, míg a mészfestéket általában sajátkezűleg kell színezni (ami akár tovább is ronthatja a mészfesték tapadóképességét).
6. A Műhelyben hangulatfényekkel emeltem ki a fal különleges textúráját.
A tejfesték egyedülállóan különleges összhatást ad falra festve is: a modern falfestékek steril felületével szemben a tejfestékkel festett fal egy adag szerethető tökéletlenséget csempész a térbe.
Az Azúr Bagoly Tejfesték csodaszép színválasztékát itt böngészheted végig: IRÁNY A WEBÁRUHÁZ! >>>
Segítsetek légyszíves, vályogháznál hogyan lehet ezzel a festékkel festeni, mivel vályogvakolat van, és klimaglett, arra azért nem merném rákenni. Kell alá mélyalapozó vagy mészfesték? Segítségeteket előre is köszönöm!
Kedves Beatrix, mészfesték biztosan nem kell alá, a mélyalapozó oké (ha az kompatibils a vályogfallal), de ez sem kötelező. Üdvözlettel: Ági
Budai Beatrix
Nagyon szépen köszönöm a gyors választ!
Csontos Rita
Szia! Írtad, hogy 1 liter tejfesték 2 rétegben kb. 7-10 m2 fal lefestésére elég. Ez már a vízzel bekevert 1 liter, vagy önmagában kizárólag a festékpor?
Kedves Dóra, ha sima papír, akkor igen. 🙂 Üdv: Ági
Fodor Mari
Azt szeretném megkérdezni hogy ha az első réteg festésénél nem használtam tapadás javítót ha a következő réteg felvitelénél használok csak ez segít e a tapadásban , vagy most már mindegy. Ugyan is néloh felpattog , felrepedezik, de én nem szeretnék antikolt felületet. Mi segít a problémán? Még egy kérdés matt lakott lehet e önöknél kapni és mennyibe kerül?
Köszönöm a választ Mari
Kedves Mari, így utólag már nem segít az Extra-Bond, sajnos. Ha az alsó réteg nem tapad jól, akkor arra nem megoldás, hogy a következő rétegben használjuk az adalékanyagot. Ilyenkor el kell távolítani a felpattogzó festéket, a megfelelő előkészítő lépéseket megcsinálni, csak aztán jöhet a festés. Nem tudom, hogy itt falról vagy bútorról van-e szó, de a folyamat ilyen szempontból ugyanaz. Remélem, hogy tudtam segíteni! Üdvözlettel: Ági
Kedves Kinga, a tejfesték tejfehérjéből, mészből, agyagból és természetes pigmentekből készül. Üdvözlettel: Ági
Zsuzsi
Sziasztok!
Ha nekidőlök egy meszelt falnak, rögtön fehér nyomot hagy a ruhámon, végigsimítva enyhén porzik/kenődik – biztos ismeritek az élményt – kizárólag ezért váltottunk korábban nem természetes festékekre.
Ilyen téren a tejfestéktől milyen viselkedésre lehet számítani?
Köszönöm
Szia Zsuzsi, a tejfesték nem fog már a száradás után. ? Üdvözlettel: Ági
Kapcsolódó blogbejegyzéseink
Lazúr Átfestése
2016. 03. 02.
A lazúrozott felület felújításának legegyszerűbb módja az, ha átfested azt. Így ugyan eltűnik a fa erezete, viszont megúszod a lazúrréteg hosszadalmas eltávolítását. – Lássuk, hogy milyen lépéseket szükséges ilyen esetben megtenned.
A TEJFESTÉK nagyon-nagyon sokoldalúan használható: ahhoz, hogy a kedvedre tudd kamatoztatni ezt a változatosságot, először is fontos megérteni az anyag természetét.
Ma már majdnem minden otthonban van laminált bútor. Ez a bútortípus ugyanakkor formailag, szerkezetileg, és hát anyaghasználatban is kifejezetten igénytelen. Mit tehetsz azért, hogy egy-egy ilyen praktikusan használható bútornak elfogadható stílusa legyen?
Segítsetek légyszíves, vályogháznál hogyan lehet ezzel a festékkel festeni, mivel vályogvakolat van, és klimaglett, arra azért nem merném rákenni. Kell alá mélyalapozó vagy mészfesték? Segítségeteket előre is köszönöm!
Kedves Beatrix, mészfesték biztosan nem kell alá, a mélyalapozó oké (ha az kompatibils a vályogfallal), de ez sem kötelező. Üdvözlettel: Ági
Nagyon szépen köszönöm a gyors választ!
Szia! Írtad, hogy 1 liter tejfesték 2 rétegben kb. 7-10 m2 fal lefestésére elég. Ez már a vízzel bekevert 1 liter, vagy önmagában kizárólag a festékpor?
Kedves Rita, ez a már folyékony tejfesték, amiről írtam. Üdv: Ági
Köszönöm szépen, Ági! ?
Segítsetek, kérlek. Osb lapra is használható a tejfesték? Köszönöm
Igen, csak az első réteghez szerintem használj Extra-Bond-ot is, mert az OSB sokszor lakkozott, meg egyébként is nagyon magas a ragasztótartalma.
Szia Ági! Szerinted tapéta lefesthető tejfestékkel? Köszönöm szépen válaszod előre is!
Kedves Dóra, ha sima papír, akkor igen. 🙂 Üdv: Ági
Azt szeretném megkérdezni hogy ha az első réteg festésénél nem használtam tapadás javítót ha a következő réteg felvitelénél használok csak ez segít e a tapadásban , vagy most már mindegy. Ugyan is néloh felpattog , felrepedezik, de én nem szeretnék antikolt felületet. Mi segít a problémán? Még egy kérdés matt lakott lehet e önöknél kapni és mennyibe kerül?
Köszönöm a választ Mari
Kedves Mari, így utólag már nem segít az Extra-Bond, sajnos. Ha az alsó réteg nem tapad jól, akkor arra nem megoldás, hogy a következő rétegben használjuk az adalékanyagot. Ilyenkor el kell távolítani a felpattogzó festéket, a megfelelő előkészítő lépéseket megcsinálni, csak aztán jöhet a festés. Nem tudom, hogy itt falról vagy bútorról van-e szó, de a folyamat ilyen szempontból ugyanaz. Remélem, hogy tudtam segíteni! Üdvözlettel: Ági
Kültérre lehet használni?
Kedves Heni, kültéren falfestékként nem ajánljuk a tejfestéket. Üdv: Ági
Pontosan mi az összetètele a tejfestèknek? Köszönöm, Kinga
Kedves Kinga, a tejfesték tejfehérjéből, mészből, agyagból és természetes pigmentekből készül. Üdvözlettel: Ági
Sziasztok!
Ha nekidőlök egy meszelt falnak, rögtön fehér nyomot hagy a ruhámon, végigsimítva enyhén porzik/kenődik – biztos ismeritek az élményt – kizárólag ezért váltottunk korábban nem természetes festékekre.
Ilyen téren a tejfestéktől milyen viselkedésre lehet számítani?
Köszönöm
Szia Zsuzsi, a tejfesték nem fog már a száradás után. ? Üdvözlettel: Ági