Ha még csak most ismerkedsz a tejfestékkel, akkor talán kissé idegenkedsz a festékkutyulástól… pedig nincs mitől tartani! Ha valaha kevertél már egy pohár kakaót vagy egy bögre instant kávét, akkor ez is ugyanúgy menni fog! A videóban megnézheted, hogy valóban milyen egyszerű ez a művelet.
Miért fontos az, hogy milyen sűrűségűre kevered a tejfestéket?
Az ideális állagúra kevert tejfesték könnyedén kenhető és függőleges felületen sem folyik meg, így tudsz vele igazán gördülékenyen haladni a bútorfestés során.
A tejfesték-keverés egy kevés gyakorlattal már érzésre is menni fog! …addig is:
ÍME PÁR TIPP A TEJFESTÉK KEVERÉSÉHEZ:
- Ezekre lesz szükséged: mérőedény/mérőkanál, keverőalkalmatosság (kanál vagy keverőpálca), széles karimájú edény, tejfestékpor és (lehetőleg meleg) víz.
- Egy rész festékporhoz egy rész vizet keverj hozzá (az arányokat térfogategységben mérd ki, azaz pl. 1 dl festékporhoz 1 dl vízre lesz szükséged). Először csak a víz felével keverd simára az anyagot, majd ehhez a keverékhez fokozatosan adagold a maradék vizet (éppen úgy, mint amikor palacsintatésztát készítesz).
- A festéket kevergesd pár percig, majd tedd félre kb. 10-15 percre (így azok a csomók is felolvadnak, amiket esetleg nem tudtál eloszlatni).
- A fedőfestéshez a tejsűrűségű keverék adja a legszebb eredményt (ez jóval hígabb, mint amit a legtöbb festéktől megszokhattál): ekkor a festék az ecsetről lecsurgatva egy összefüggő csíkban folyik le.
- A festés közben körülbelül negyedóránként keverd át a tejfestéket. Ha úgy látod, hogy sűrűsödött a keverék, akkor pótold az elpárolgott vizet.
Ha ellenőrizni szeretnéd, hogy megfelelő sűrűségűre keverted-e a tejfestéket, akkor egyszerűen kend fel a festendő felületre: ha úgy érzed, hogy nehezen kenhető a festék, akkor önts még hozzá vizet, ha azt látod, hogy a festék megfolyik, akkor adj még a keverékhez festékport.
12 személyes cseresznyefa színű asztallapot szeretném átfesteni, ugyanis foltokban fakul. Gyári hiba, hamar megjelent, csak nem gondoltam, hogy teljes asztaltetőn megjelenik. Van valami lehetőség a felújításra? Nem szeretném a többi részt és a székeket is átfesteni. Köszönöm a segítséget!
Igen, átfestheted az asztallapot az itt leírtak szerint: https://azurbagoly.hu/lakkozott-butor-festese/ A felületzáráshoz vízálló lakkot érdemes alkalmaznod 2-3 rétegben. A lakkozáshoz pedig itt találsz tippeket: https://azurbagoly.hu/lakkozas-hazilag/
Nagyon szépen köszönöm a segítséget és választ! Jövő év elején jelentkezem!Kellemes Karácsonyi ünnepeket és sikerekben gazdag, békés, boldog új évet kívánok! Maria
Köszönjük! 😊 Boldog ünnepeket kívánunk mi is! 🌲
A festékpor oldásához csapvizet,vagy szűrt,esetleg palackos vizet javasolnak?
Kedves Ildikó, csapvizet. Üdvözlettel: Ági
Köszönöm.
Kedves Ági,
Kültéri fa asztalt szeretnénk lefesteni, milyen javaslatod van a vízzárásra?
Köszönöm
Kedves Zsuzsanna, ha még kezeletlen fa a felület, akkor a tungolajat javaslom 3-4 rétegben: https://azurbagoly.hu/termek/tungolaj-kinai-faolaj/ Ha pedig van már bármilyen felületzáró a felületen korábbról (lakk, lazúr stb.), akkor az időjárásálló lakkunkat érdemes 2-3 rétegben felvinned: https://azurbagoly.hu/termek/safecoat-polyureseal-ext-vizallo-lakk/ Üdvözlettel: Ági
Kedves Ági! Lefestés után (bútorlap 3 réteggel, első réteg extra-bonddal, felületzáróként kenderolajjal) csíkos, ecsetvonásos lett a felület, néhol fehéres csíkokkal, néhol sötétebb árnyalatú ecsetvonásokkal, nagyon nem szép sajnos, azt hittem száradás után eltűnik de a kenderolajjal csak még hangsúlyosabb lett, nagyon zavaró. Próbáljam meg még egy rétegben, esetleg hígabb keverékkel lefesteni? Felületzárás után lehetséges ez? Köszönöm, ha kapok választ a kérdésemre!
Kedves Adrienn, igen, az olajozás hangsúlyozza a felületen a tökéletlenségeket a színfedésben, ezért javasoljuk, hogy még akkor győzödjetek meg arról, hogy elégséges-e a színfedés, amíg még nedves a felület a festéskor. A bútorlap egy nagyon kemény felület, ezért a szokásoshoz képest általában 1-2 réteggel többet igényel a szép színfedéshez. A színfedésnél még szerepet játszhat az is, hogy milyen sűrűségű tejfestékkel dolgozol, illetve, hogy alaposan felkeverted-e az anyagot (a fehéres csíkok oka sokszor ez a túl vizes állag, ami például a leülepedett tejfestéknél is előfordul). A kenderolajozás után is átfesthető még a felület, de előbb érdemes hagynod, hogy kikeményedjen a felhordott… Olvass tovább! >>>