Ági, 2015. 08. 14.
A gyerekszoba berendezése azért sem könnyű feladat, mert az apróság(ok) növekedésével a bútorok funkciója, jellege, mérete párévente változik: nehéz és költséges a folyton cserélődő darabokat ízlésesen összehangolni. – Ha ecsetet ragadsz, akkor egy új bútor árának töredékéből is képes leszel praktikusat, szépet, tartósat alkotni.
A babaszoba biztonságos berendezése számos összetevőből épül fel. A megfelelő fal- és bútorfesték kiválasztása ennek a folyamatnak csupán egyetlen lépése… ám ez talán mind közül a legfontosabb! Túlzásnak tűnik? Gondolj csak bele: a zárt lakásban éveken át szívjuk a falakból, padlókból, bútorokból párolgó vegyületeket. A babakorban fejletlen immunrendszer ráadásul nem képes még védelmet nyújtani az ilyesfajta környezeti terheléssel szemben.
„A vizesbázisú festék biztosan veszélytelen.” – Ezzel a tévképzettel sajnos sokszor találkozom. A „vizesbázisú festék” mindössze annyit jelent, hogy a termék vízzel oldható, így ez a jellemző egyáltalán nem garancia arra, hogy a festék nem tartalmaz az egészségre káros vegyületeket.
Mitől lesz egy festék valóban „bababarát”?
A “bababarát” minősítés sajnos nem jelenti azt, hogy a festék semmilyen egészségre káros hatással nem rendelkezik. (Az EU-rendelet (EN 71-3) mindössze azt szabályozza, amikor a gyerek a szájába vesz valamit (ilyenkor a festett holmikból nem oldódhat ki a szabályzatban szereplő vegyületekből az előírt határértéknél magasabb mennyiség)… az EU-szabvány azonban semmit nem mond a felületből akár éveken át (!) párolgó egészségkárosító vegyületekről.)
Ami valóban támpontot nyújt a megfelelő bútorfesték kiválasztásához, az a termék összetétele. A következő anyagokra figyelj oda:
VOC: A festékek leggyakoribb káros összetevőit a VOC betűszóval jelölik (az angol Volatile Organic Compound kifejezésből eredően), aminek jelentése: „illékony szerves vegyületek”. Ezek az anyagok a festékből vagy a felületzáróból párologva hosszútávon (akár 5 éven keresztül) fejtik ki egészségromboló hatásukat. Az illékony szerves vegyületek számos tanulmány által kimutathatóan okoznak egészségügyi problémákat (asztmát, rákot, légzési problémákat, máj- és veseelégtelenséget… szerencsésebb esetben „csak” fejfájást, émelygést, szem- és bőrirritációt). A VOC-tartalmú festékek tehát nem mondhatóak biztonságosnak. >>> VÁLASSZ „VOC: 0” VAGY „VOC-MENTES” JELÖLÉSŰ TERMÉKEKET!
pigmentek: >>> RÉSZESÍTSD ELŐNYBEN A TERMÉSZETES SZÍNEZŐANYAGOKAT TARTALMAZÓ BÚTORFESTÉKEKET!
tartósítószerek (csíraölők): A folyékony festékek esetében szinte biztos lehetsz benne, hogy valamilyen biocid anyaggal (pl.: aceton, ammónia) tartósították őket a penészedés, gombásodás meggátlására: ezek a vegyületek természetüknél fogva mérgezőek. >>> KERÜLD A TARTÓSÍTÓSZER-TARTALMÚ BÚTORFESTÉKEK HASZNÁLATÁT!
BABABARÁT FESTÉK TERMÉSZETES ÖSSZETEVŐKBŐL: IGEN, LÉTEZIK!
Az Azúr Bagoly Tejfesték kizárólag természetes, az egészségre ártalmatlan alkotóelemekből készül (nem tartalmaz VOC-t, latexet, illatanyagot, kőolajszármazékot, biocid összetevőt), így biztonságosan alkalmazhatod várandós anyukaként vagy kisgyermekes szülőként. Az Azúr Bagoly Tejfesték ma is ugyanazokból az alkotóelemekből készül, mint amikből az emberek az idők kezdete óta kevertek festéket: mészből, tejfehérjéből, agyagból és ásványi színezékekből áll össze.
Tudd meg, hogy miben különbözik az Azúr Bagoly Tejfesték a szintetikus anyagoktól: fusd át ezt a cikket (itt a tejfesték használatával kapcsolatban is megtalálsz minden információt): bútorfesték természetes alapanyagokból >>>
Így hát amikor bababútor vagy gyerekbútor festéséhez fogok, akkor egyértelmű, hogy tejfestéket használok. – Íme, néhány példa:
A kiságy festéséhez a tejfesték Kagylóhéj színét választottam, mert ez szuperül felfrissítette ezt az öreg darabot.
A tejfestéket stencilezéshez, sőt táblafestékként is használhatod. – Ezt az egyszerű IKEA-komódot én is ezzel a két technikával dobtam fel.
A Rózsakvarc szín a lányok nagy-nagy kedvence, ezért is használtam ezen a kecses bútoron.
TIPP: A bababútorokra és a gyerekjátékokra szerintem csakis olyan felületzáró anyag jöhet szóba, ami nem baj, ha a lurkó szájába kerül. – A
Daddy Van’s csodás bútorápoló viasza csak élelmiszerminőségű olajok felhasználásával készül, így bátran használható egészen apró porontyok környezetében is. 🙂 Ez a viasz víztaszító védelmet ad, ráadásképpen pedig szépen mélyít a festék színén.
Szia! Azt szeretnem kerdezni, hogy kenderolajjal zarhatom-e pl a baba kisagyat festes utan, bababarat marad-e tole a tejfestek? Koszi elore is a valaszt!
Kedves Dóri, igen, a kenderolajat nyugodtan használhatod a bababútoron felületzáráshoz, mert ez egy teljesen veszélytelen anyag. Üdvözlettel: Ági
Jónapot kívánok. Én azt szeretném kérdezni hogy aki tejfehérje allergiás nekik milyen baba barát festéket javasol? Mert az itt megjelölt festékbe sajnos tejfehérje van 🙁 válaszát előre is köszönöm szépen.
Kedves Vivien,
a tejfehérje-érzékenység a már kész bútor használatakor nem okozhat gondot, mert a tejfestéket mindig érdemes lezárni valamilyen felületzáróval (viasz, lakk, olaj) a megfelelő védelemhez, így a használat közben a felületzáróval érintkezünk, nem közvetlenül a festékréteggel. A kínálatunkban vannak teljesen természetes, tökéletesen ártalmatlan felületzáró anyagok, amiket szívesen ajánlunk gyerekbútorokhoz is:
https://azurbagoly.hu/termek/butorviasz/
https://azurbagoly.hu/termek/kenderolaj/
A tejfehérje-érzékenységgel a bútorfestést pedig szerintem érdemes kesztyűben és maszkban csinálni, így elkerülhetőek a kellemetlen tünetek.
Remélem, hogy tudtam segíteni!
Üdvözlettel:
Ági