A TEJFESTÉK nagyon-nagyon sokoldalúan használható: ahhoz, hogy a kedvedre tudd kamatoztatni ezt a változatosságot, először is fontos megérteni az anyag természetét.
A tejfesték abban (is) különbözik a “modern” festékektől, hogy a körülményektől függően különféleképpen képes viselkedni (mintha többféle festéket csomagoltunk volna egyetlen zacskóba), mindehhez a kulcs pedig az Extra-Bond használata.
Az Extra-Bond egy olyan adalékanyag, ami növeli a tejfesték tapadóképességét.
Az Azúr Bagoly Tejfesték bármilyen felület festéséhez használható. – …de nézzük meg ezt részletesen:
HOGYAN VISELKEDIK A TEJFESTÉK ADALÉKANYAG HOZZÁADÁSA NÉLKÜL?
A „nyers” tejfesték (azaz a tejfestékpor vízzel elkeverve, adalékanyag hozzáadása nélkül) nem a felület tetején képez bevonatot (ahogyan a legtöbb „modern” bútorfesték teszi), hanem beszívódik az anyag szerkezetébe, ezért:
- porózus anyagok (pl. nyers fa, nyers MDF, égetetlen kerámia, frissen vakolt fal, kezeletlen tégla stb.) festésére a TEJFESTÉK a legeslegjobb megoldás, mert rendkívül tartós eredményt ad.
- nem-porózus felületen (pl. lakkozott/politúrozott/festett/laminált stb. bútoron) patinás felületet hoz létre. Ha a tejfesték nem tud beszívódni az anyag szerkezetébe, akkor száradás után véletlenszerűen felpattogzik: ezekről a helyekről a laza festékdarabok csiszolópapírral könnyedén eltávolíthatóak. Ez a jelenség az elöregedett festékrétegre emlékeztető patinás felületet alakít ki, ami semmilyen más bútorfestékkel nem érhető el (…kivéve akkor, ha van türelmed várni körülbelül 80-100 évet). Ez a folyamat éppen olyan véletlenszerűen játszódik le, ahogyan az idők folyamán egy festékréteg elöregszik… éppen ezért a végeredmény sokkal inkább autentikus, mint bármilyen egyéb antikolás esetében (ahol az akaratlagosság mindig tetten érhető a kész felületen).
Így már tudod is, hogy mikor NEM szükséges Extra-Bond-ot használnod: akkor, ha
-
porózus felületet festesz,
-
patinás felületet szeretnél kialakítani egy nem-porózus anyagú bútoron.
MIKOR HASZNÁLD AZ EXTRA-BOND TAPADÁSFOKOZÓ ADALÉKANYAGOT?
Ha nem-porózus anyagon (pl. lakkozott/politúrozott/festett/laminált stb. bútoron) szeretnél hibátlan fedésű felületet kialakítani, akkor önts a tejfestékhez Extra-Bond-ot.
HOGYAN HASZNÁLD AZ EXTRA-BOND TAPADÁSFOKOZÓ ADALÉKANYAGOT?
- Keverd ki a tejfestékport vízzel a szokásos módon. 2 dl tejfestékhez önts 1 dl tapadásfokozót. (Ha az egyszerűbb, akkor mérheted az arányokat így is: 1 rész festékpor + 1 rész víz + 1 rész Extra-Bond: így egy picit magasabb ugyan az adalékanyag aránya, de ez nem baj). Ha nagyon kemény felületet festesz (pl. műanyag, fém, üveg, korábban viaszolt/olajozott felület, laminált bútor stb.), akkor duplázhatod a tapadásfokozó arányát (azaz 2 dl tejfesték + 2 dl tapadásfokozó vagy 1 rész festékpor + 1 rész víz + 2 rész Extra-Bond). Az Extra-Bond-ot NEM a festék alá kell kenni (mert ez nem alapozó, hanem adalékanyag)! – A tapadásfokozóval elkevert tejfestéket közvetlenül a felületre vidd fel (a megfelelő előkészítés után, persze).
- Az Extra-Bond-ot általában csak az első réteg felvitelekor kell használni. Ha nagyon kemény felületet festesz (pl. műanyag, fém, üveg, korábban viaszolt/olajozott felület, laminált bútor stb.), akkor a második réteg felviteléhez is keverhetsz a festékhez tapadásfokozót.
- Az utolsó réteg felviteléhez mindig „nyers” tejfestéket használj! (Az Extra-Bond nem változtat a festék színén, de a megjelenésén igen.)
- Az Extra-Bond valamelyest rontja a tejfesték fedőképességét, ezért ne ess pánikba, ha az első réteg még foltos! 🙂 (Ne feledd: az első réteg esetében a fedőképességnél sokkal fontosabb a tapadóképesség.)
- 2 dl tejfesték + 1 dl adalékanyag összesen 3 dl felhasználható anyagot jelent: ezt vedd figyelembe a szükséges festékmennyiség kiszámításakor.
>>> Ez is érdekelhet: Útmutató a Tejfesték Keveréséhez – Ha még csak most ismerkedsz a tejfestékkel, akkor talán kissé idegenkedsz a festékkutyulástól… pedig nincs mitől tartani! Ha valaha kevertél már egy pohár kakaót vagy egy bögre instant kávét, akkor ez is ugyanúgy menni fog! A videóban megnézheted, hogy valóban milyen egyszerű ez a művelet.
Ha ezeket az összefüggéseket követed, akkor a tejfestéknek már rögtön kétféle felhasználását elsajátítottad: ugyanolyan könnyedén képezhetsz hibátlan fedésű felületet, amilyen egyszerűen alakíthatsz az elöregedett festékrétegre emlékeztető patinás felületet.
…ezeket pedig akár egy bútordarabon is kombinálhatod!
Ha egy ütött-kopott bútor láttán szeretnéd pontosan tudni, hogy milyen lépéseken kell majd végigmenned a felújítása során, akkor a BÚTORFESTÉS lépéseiről szóló összefoglaló a segítségedre lesz, mert itt miiinden tudnivalót összeszedtünk a témában.
Kedves Válaszadó, szeretném megkérdezni, kültéri műanyag nyílászárón hogyan viselkedik a tejfesték? Nagyon gyorsan lekopik, vagy csak hosszabb idő elteltével? Van erről tapasztalat? Fehér műanyagra használnám, de ha arról lepereg, nehezen lesz a patinás hatás elérhető vele… inkább csúnya lesz… de persze ezt csak képzelem, nem láttam példát rá…
köszönöm előre is, üdv: Erika
Kedves Erika, a tejfesték ellenállóképességét az utolsó lépésben felvitt felületzáró-réteg adja. A műanyag festésekor itt egy időjárásálló lakk a jó megoldás, például ez a termék: https://azurbagoly.hu/termek/safecoat-polyureseal-ext-vizallo-lakk/ Remélem, hogy tudtam segíteni! 🙂 Üdv: Ági
Szeretnék érdeklődni, hogy tükörre is tudnék festeni? Tolóajtót szeretnénk befedni. Mennyi festékre lenne szükség kb. 5 négyzetméterre? Köszönöm.
Kedves Andrea, az Extra-Bond-dal a tejfesték akár tükörfelületen is megtapad, csak tisztítsd le alaposan a festés előtt denaturált szesszel. 5 négyzetméterhez a közepes kiszerelés kell valószínűleg egy ilyen kemény felületen. Üdv: Ági
Beltéri ajtót is lehet vele festeni? Most zománc festék van rajta. Erre mehetne alapozás nélkül? A végeredmény matt lesz? Köszönöm!
Kedves Anikó, igen, ajtófestéshez is használhatod a tejfestéket, akár zománcfestékkel mázolt felületen is. Itt sem szükséges alapozás, csak a szokásos előkészítés és az első rétegben Extra-Bond a tejfestékhez. Itt olvashatsz egy részletes leírást a munkához: https://azurbagoly.hu/zomancfestek-atfestese/ A tejfesték matt, de a végeredményt mégis alapvetően a felületzáró határozza meg: ha fényes lakkal zárod, akkor fényes lesz, ha kenderolajjal, akkor pedig matt lesz a felület. Remélem, hogy tudtam segíteni! 🙂 Üdv: Ági
Köszönöm szépen a választ!
Kedves válaszadó! Szeretném kérdezni hogy konyhaszekrény ajtóra is használható? Az anyaga egy kicsit porózus ez gyári azthiszem müanyag bevonat a 80 as évek típusa. Teljes fedest szeretnék. Válaszát előre is köszönöm. Zsuzsi
Kedves Zsuzsi, igen, használhatod ilyen felületen is a tejfestéket, itt összeszedtem a lépéseket sorban az ilyen típusú bútor átfestéséhez: https://azurbagoly.hu/butorlap-festese/ A felületzáráshoz a konyhában egy vízálló lakkot érdemes használnod 2-3 rétegben, pl.: https://azurbagoly.hu/termek/safecoat-polyureseal-ext-vizallo-lakk/ Ha akad még kérdésed, akkor írj nyugodtan! 🙂 Üdv: Ági
Kedves válaszadó! Érdeklődöm, hogy mennyire birja a hőt! Kandalló környékét szeretném átfesteni. Köszönöm.
Kedves Henrik, a tejfesték alapvetően nem hőálló, ezért szerintem érdemes inkább kifejezetten ilyesfajta felületek festéséhez való anyagot választanod. Üdv: Ági
Köszönöm.
Kedves Ági!
Nagyon szép, hibátlan, lakkozott tölgyfa komódiam vannak. Szeretném kicsit vidámabb, világosabb színűre festeni. Azt már megértettem, hogy kell hozzá tapadás fokozó. Szeretném megkérdezni, hogy a festés előtt le kell-e csiszolnom az egész felületet, valamint milyen felületzárót javasolsz? Válaszodat előre is köszönöm!
Kedves Ica, érdemes megcsiszolnod a felületet a festéshez, de nem kell teljesen eltávolítanod a lakkot, ld. részletesen itt: https://azurbagoly.hu/lakkozott-butor-festese/
A felületzáráshoz „normál” bútorokhoz a kenderolajat javaslom, ez víztaszító (de nem vízálló) felületet képez, azaz nedves ronggyal tisztogatható, de nem szabad megállnia a víznek rajta. Nálunk könyvespolcon, előszobaszekrényen stb. is ez van, nekem jól szuperál. 🙂 https://azurbagoly.hu/termek/kenderolaj/
Ha ennél erősebb védelem szükséges, akkor pedig a vízálló lakkunkat javaslom: https://azurbagoly.hu/termek/safecoat-polyureseal-ext-vizallo-lakk/
Remélem, hogy tudtam segíteni! 🙂
Üdvözlettel:
Ági
Kedves Àgi!
Nagyon tetszenek a tejfestékek, és már régóta szemezgetek vele. Olyan kérdésem lenne, hogy unokahugomnak szeretnék készíteni fakocka kirakót, amire festek és hogy ez a festék alkalmas ilyen hétköznapi használatra? Lehet vele formákat festeni is mint kvázi egy népibútorra? Kezeletlen, csupán csiszolt fafelületre szeretném. Igényel extra bondot? Vagy lakkot a felüleletre, lehet egyáltalán lakkal fedni. Én örülnék ha önmagában is jó lenne, főleg hogy természetes anyag, ami fontos lenne egy kisgyerek esetében.
Válaszát előre is hálásan köszönöm!
Kedves Réka, igen, a tejfesték alkalmas ilyen felületekhez is, festhetsz mintákat is a tejfestékkel (ilyenkor kipróbálhatod, hogy a szokásosnál kevesebb vízzel kevered ki a tejfestéket, ez a sűrűbb állag sokszor kényelmesebb a mintázáshoz). A kezeletlen fa festéséhez nem szükséges az Extra-Bond, ld. még itt: https://azurbagoly.hu/kezeletlen-fa-festese/ A felületvédelemhez ilyen esetben a tungolajat ajánlom 2-3 rétegben, ez erős felületet képez, ráadásul teljesen természetes-vegyszermentes anyag: https://azurbagoly.hu/termek/tungolaj-kinai-faolaj/ (A lakk is alkalmas egyébként a tejfesték lezárásához.) Remélem, hogy tudtam segíteni! 🙂 Üdvözlettel: Ági
Kedves Ági,
Kérdésem, hogy más lakkal (egy krétafestekhez vettem) zárhatom e a rétegeket. A festéketek jobban bejött, de ez a lakk már megvan és pont elég drága volt ahhoz, hogy ne használjam valamire fel 🙂
Köszönöm, János
Kedves János, igen, a tejfestékhez használhatsz bármilyen márkájú lakkot (a nálunk kapható termékek annyiban “különlegesek” csak, hogy kifejezetten alacsony vegyszertartalommal készülnek). 🙂 Mindenfajta felületzárónál érvényes, ezért itt is leírom: teszteld le egy kisebb felületen, hogy milyen lesz az “összhatás”, így nem az éles bevetésen derül majd ki, hogy milyen lesz az eredmény. Üdvözlettel: Ági
Kedves Ági!
Ha nagyobb méretű bútort szeretnék festeni érdemes -e inkább valami csiszoló gép beszerzése? A kis videóban említetted, hogy szál irányba kell haladni, de nyilván egy gép erre alkalmatlan. Okozok kárt azzal, ha ilyen géppel haladósabbá szeretném tenni a munkát, vagy inkább a csiszoló papír a jobb megoldás?
Köszönöm szépen ☺️
Kedves Dóri, igen, a nagy felületekhez praktikus lehet egy excenteres csiszológép. Egy jó minőségű géppel nem lesz karcos így a felület, viszont azért ehhez kell egy kevés gyakorlat is, szerintem, mert a gépekkel bizony bele is lehet rondítani a dolgokba. Na de nem akarom elvenni a kedved, szóval próbáld ki, ha van kedved! 🙂 Úgy tudom, hogy sok felújító nem is akar már élni a csiszológép nélkül, szóval hátha neked is bejön! Üdvözlettel: Ági