A bútorfestés első fázisa a festendő felület előkészítése. – Ez a poszt összefoglalja mindazt, amit még az első ecsetvonások előtt szükséged megtenned.
Miért fontos a festendő felület megfelelő előkészítése?
A végeredmény minőségét leginkább az befolyásolja, amit a festés ELŐTT teszel a bútorral! Az alapos előkészítés a kulcs ahhoz, hogy a bútorfestés a továbbiakban élvezetesen-gördülékenyen haladjon.
Ez az útmutató a használt bútorok előkészítéséhez nyújt segítséget, hiszen a leggyakrabban lakkozott/politúrozott/festett/laminált stb. felületet szoktunk átfesteni.
(A szerkezeti hibák javítását ez a leírás nem érinti.) Az előkészítéssel kapcsolatban rengeteg egymásnak ellentmondó információt olvashatsz: van, aki szerint a hőlégfúvó + kromofág + csiszológép + alapozó olyan alapfelszerelés, ami nélkül nem is érdemes nekikezdeni egy bútor átalakításának… és van, aki szerint a bútorfestés előtt nincs szükség több előkészületre egy lezser mozdulatokkal kivitelezett portörlésnél. Nos, én bizony egyik véglettel sem értek egyet: a posztból az indokaimat is mind megismerheted.
Az itt leírt lépések azok, amiket LEGALÁBB érdemes végigcsinálni, akármilyen bútorfesték mellett is döntesz majd.
„…de nem lesz ez túlságosan hosszadalmas? Én bizony rögtön festeni szeretnék! Nincs kedvem a munka előtt még pluszban pepecselni!”
A felület szakszerű előkészítése egy közepes méretű darabnál nem több, mint 1-2 óra: nem érdemes pont ezt a rövid időt megspórolni, ha a bútorodat aztán éveken (vagy akár évtizedeken) át szeretnéd majd használni.
1. Innen indulunk: ez egy lakkozott bútor, ami kissé ütött-kopott, de szerkezetileg teljesen jó állapotban van.
Az előkészítés négy lépése:
1. SZÚIRTÁS (azaz kártevőmentesítés)
Miért van erre szükség?
Az otthonodban lévő összes faanyagot akár egyetlen fertőzött darab is tönkre teheti, ezért fontos az, hogy csak olyan bútor felújításához kezdj hozzá, ami biztosan kártevőmentes.
Hogyan csináld?
Vizsgáld át a bútor minden részét még mielőtt hazavinnéd! Látsz rajta bárhol kb. gombostűfejnyi lyukat? – Ha találsz rágásnyomot, akkor kezeld úgy a bútort, mint ami fertőzött. Az általánosan terjedő „tegyél a lyuk alá papírt, és ha másnap nincsen rajta por, akkor nyugodt lehetsz” javallat sajnos nem állja meg a helyét, mert a farontó bogarak utódai akár éveket is eltölthetnek inaktív állapotban, mielőtt nekikezdenek a pusztításnak.
Sok-sok tanács jár szájról-szájra arról, hogy miként űzheted el a kártevőket házilagos módszerekkel, ám ezekkel az eljárásokkal több probléma is van:
- A faanyagvédőszerek hagyományos mázolással felhordva csak felületi védelmet biztosítanak, pedig a rovarok a járataikat elsősorban az anyag belsejében rágják. Az ilyen anyagok így leginkább megelőzésre alkalmasak, a kártevők elpusztítására nem nyújtanak 100%-os garanciát.
- A lakossági felhasználással alkalmazható faanyagvédőszerektől a lárvák akkor pusztulnak csak el, ha kellő mennyiséget esznek a védőszerrel átitatott faanyagból, ez pedig rendszerint hosszú idővel a kezelés után sem történik meg.
- A kártevőirtószerek gyakran olajbázisúak, ezért a bútorfestés során akadályozhatják a további fázisok során felviendő anyagok megfelelő tapadását.
Szólj hozzá!