

A bútorfestés első fázisa a festendő felület előkészítése. – Ez a poszt összefoglalja mindazt, amit még az első ecsetvonások előtt szükséged megtenned.
A bútorfestés első fázisa a festendő felület előkészítése. – Ez a poszt összefoglalja mindazt, amit még az első ecsetvonások előtt szükséged megtenned.
A végeredmény minőségét leginkább az befolyásolja, amit a festés ELŐTT teszel a bútorral! Az alapos előkészítés a kulcs ahhoz, hogy a bútorfestés a továbbiakban élvezetesen-gördülékenyen haladjon.
(A szerkezeti hibák javítását ez a leírás nem érinti.) Az előkészítéssel kapcsolatban rengeteg egymásnak ellentmondó információt olvashatsz: van, aki szerint a hőlégfúvó + kromofág + csiszológép + alapozó olyan alapfelszerelés, ami nélkül nem is érdemes nekikezdeni egy bútor átalakításának… és van, aki szerint a bútorfestés előtt nincs szükség több előkészületre egy lezser mozdulatokkal kivitelezett portörlésnél. Nos, én bizony egyik véglettel sem értek egyet: a posztból az indokaimat is mind megismerheted.
A felület szakszerű előkészítése egy közepes méretű darabnál nem több, mint 1-2 óra: nem érdemes pont ezt a rövid időt megspórolni, ha a bútorodat aztán éveken (vagy akár évtizedeken) át szeretnéd majd használni.
1. Innen indulunk: ez egy lakkozott bútor, ami kissé ütött-kopott, de szerkezetileg teljesen jó állapotban van.
Az előkészítés négy lépése:
Az otthonodban lévő összes faanyagot akár egyetlen fertőzött darab is tönkre teheti, ezért fontos az, hogy csak olyan bútor felújításához kezdj hozzá, ami biztosan kártevőmentes.
Vizsgáld át a bútor minden részét még mielőtt hazavinnéd! Látsz rajta bárhol kb. gombostűfejnyi lyukat? – Ha találsz rágásnyomot, akkor kezeld úgy a bútort, mint ami fertőzött. Az általánosan terjedő „tegyél a lyuk alá papírt, és ha másnap nincsen rajta por, akkor nyugodt lehetsz” javallat sajnos nem állja meg a helyét, mert a farontó bogarak utódai akár éveket is eltölthetnek inaktív állapotban, mielőtt nekikezdenek a pusztításnak.
Sok-sok tanács jár szájról-szájra arról, hogy miként űzheted el a kártevőket házilagos módszerekkel, ám ezekkel az eljárásokkal több probléma is van:
A legbiztosabb módszer az, ha szakemberre bízod ezt a feladatot. A professzionális kártevőmentesítés speciális gázok használatával történik (zárt konténerben), körülbelül 10-15 nap alatt. A módszer előnye, hogy:
Az interneten a „faanyagvédelem” keresőszóval számos hozzáértő céget találhatsz. Ha Pest-megyében keresel szakembereket, akkor ajánlom a Pannon Protect Kft. pomázi telephelyét.
Ez a lépés nem az a napokig tartó kínszenvedés, ami után épeszű ember soha többet nem szeretne csiszolópapír közelébe kerülni! Az érdesítés mindössze annyit jelent, hogy csiszolópapírral alaposan átdörzsölöd a bútor felületét. (A cél tehát NEM a nyers felület visszanyerése.)
Az érdesítés célja, hogy:
El kell-e távolítani a lakk-/festék-/politúr- stb. rétegeket a felületről?
Nem. Ha a felület stabil, akkor nyugodtan ráfesthetsz. – …ugyanakkor esztétikai szempontból esetenként szükség lehet arra, hogy tiszta lappal kezdhess: például ha a rondán felhordott vastag festékrétegek csúfságát nem akarod átörökíteni a saját munkádra, akkor érdemes mérlegelni a felület lepucolását.
2. Az érdesítés után így néz ki a bútor.
A bútor sokféle szennyeződést összeszedhet az évek során, ezért már csak higiéniai szempontból is érdemes gondosan letisztítani, mielőtt a helyére talál az otthonodban. Ja, és a koszra semmilyen festék nem tapad normálisan. 🙂
A következő anyagokat sokan használják a bútorok tisztításához, mégis érdemes elkerülnöd őket:
3. A tisztítás után látszik, hogy az érdesítés nem mindenhol egyformán hozta le az eredeti rétegeket (a nyers fa pedig alig-alig bújt csak elő), de ez nem baj.
A festék nem takarja el a felületi egyenetlenségeket, sőt: ha szépen dolgozol, akkor ezek a hibák az egyenletes fedőfestés alól még feltűnőbben világlanak át.
A kenderolaj bútorfelújításban betöltött szerepéről már évekkel ezelőtt hallottam, de valójában nem értettem az elsöprő sikereinek okait… Mégis mi olyan különleges ebben az anyagban?! – Na, rögtön meglett a válasz, amint magam is kipróbáltam a kenderolajat! 🙂
Tovább >A festés kétségtelenül a bútorátalakítás legélvezetesebb része! Ha egyszer átéled azt, ahogyan egy bútordarab a kezed alatt teljesen átalakul, akkor soha többé nem akarod majd letenni az ecsetet! 🙂
Tovább >A bútorfelújítás szinte minden lépésénél kulcsszerepet kap a CSISZOLÓPAPÍR. — De mégis hogyan válaszd ki az éppen megfelelőt?
Tovább >A blogon sok-sok útmutató segít abban, hogy magabiztosan foghass hozzá a bútorfestéshez, majd sikerrel vihesd azt végig. – …ééés most az útmutatókban összegyűjtött leghasznosabb tippekből készítettem egy videót, hogy élesben is megfigyelhesd mindazt, amiről eddig olvastál!
Tovább >
Szólj hozzá!