

A varázslatos régi bútorok (főleg a jó áron kapható darabok) gyakran sérültek, karcosak, repedtek… ha eddig az ilyesfajta hibák elvették a kedved a bútorfelújítástól, akkor hajolj közelebb, mert súgok egy titkot: FATAPASZ! 🙂
A varázslatos régi bútorok (főleg a jó áron kapható darabok) gyakran sérültek, karcosak, repedtek… ha eddig az ilyesfajta hibák elvették a kedved a bútorfelújítástól, akkor hajolj közelebb, mert súgok egy titkot: FATAPASZ! 🙂
Volt idő, amikor a kisebb csúfságokra türelmetlenül legyintettem, majd sebtében ecsetet ragadtam “A festék majd hátha eltakarja!” felkiáltással. Fejlett dramaturgiai érzékeddel azonban már nyilván sejted: ha ez így működne, akkor nem pötyögnék most bejegyezést “A fatapasz használata” címmel.
Az én kis szívemet igazán megmelengetik a régi bútorok ütött-kopott, hosszú évek törődéséből adódó részletei: nem vagyok hát annak híve, hogy egy bútor minden karakterét, apró tökéletlenségét kiegyengetve lehet csak újra szalonképes. – Vannak azonban olyan hibák, amiket a szép végeredmény érdekében javítani kell: egy-egy csúnya karcolás, a repedt felület, a hiányos furnér, a régi szegek által ütött lyukak, furatok mind-mind könnyedén eltüntethetőek.
A ‘faglett’ vagy ‘mestertapasz’ művészneveken is futó fatapasz egy pasztaállagú, lágy gyurmára hasonlító anyag, ami levegővel érintkezve faszilárdságúra keményedik. A fatapasz többféle gyártótól, tubusos vagy dobozos kiszererésben, sőt akár a különböző faanyagok színéhez igazított árnyalatokban kapható termék.
A tapaszolni kívánt felület legyen tiszta (por- és zsírmentes). Ha szükséges, akkor előbb csiszold simára a javítandó részt.
A spaklival kis mennyiséget kenj a résekbe. Az eszköz élével simítsd el a felvitt anyagot: ezzel a mozdulattal a felesleges mennyiséget is eltávolíthatod. (Nem baj, ha nem tökéletesen sima a felület, de a túl sok glettet melós utólag lecsiszolni.)
Hagyd a fatapaszt megkötni (használati utasítástól függően 2-4 órán át), majd csiszold át 150-es szemcsenagyságú csiszolópapírral. Ha szükségesnek látod, akkor vigyél fel további rétegeket, amíg tökéletesen szintbe nem kerülnek az eredeti és a javított részek. (A fatapasz a száradás során összezsugorodik, ezért a mélyebb réseket általában 2-3 réteggel töltheted ki szépen.)
Töröld le a port egy nedves ronggyal. A fatapasszal javított részeket a festés során kezelheted ugyanúgy, mint ha fából készült felülettel lenne dolgod.
A tejfesték már évszázadok óta használatos nem csak bútorok, de falfelületek festésére is. Tudtad például, hogy az egyiptomi piramisokban található freskók is tejfestékkel készültek? – Bizony! …az tehát biztos, hogy a tartósság nem probléma. 🙂 – Ééés az előnyös tulajdonságok sora ezzel nem ér ám véget!
Tovább >Vajon a műanyag is átfesthető házilag? – Ezt sokan kérdezitek. Manapság rengeteg dolog készül műanyagból, ez pedig kifejezetten nehéz feladat elé állíthat akkor, ha egy stílusos otthon megteremtését tűzted ki célul.
Tovább >A festett felületek védelméhez választható módszerek közül az egyik legnépszerűbb a viaszolás. Ha még nem próbáltad, akkor misztikusnak tűnhet, pedig valójában egy cipőpucolás-bonyolultságú műveletről van szó!
Tovább >Látod a fantáziát a bútorfestésben, de nem igazán tudod, hogy miként kezdj neki a munkának. – Mi kell ahhoz, hogy magabiztosan ragadhass ecsetet?
Tovább >
Köszi. Ez nagyon hasznos volt és tetzstt a könnyed, baráti stílus is 🙂
Köszi! Örülök, hogy hasznos volt! 🙂
Ha kezeletlen fa sérülését javítjuk fatapasszal, majd híg tejfestékkel szeretnénk csak pácolni, egyforma színt fog eredményezni, a tapaszba is beszívódik a tejfesték?
A fa színéhez passzoló tapasszal érdemes ilyenkor javítanod. A tejfesték befogja a tapaszt is, de ettől függetlenül pácolásnál látszik mindig a javítás (hiszen itt megtörik a fa mintázata), viszont ha hasonlít a tapasz színe a fához, akkor nem feltűnő a dolog. 🙂
Eszméletlen jó ez az oldal! Könnyen és érthetően magyarázza el a lépéseket, akár tisztítás, javítás, stb. témában. És nem kell ácsnak vagy asztalosnak lennem. Örülök, hogy tegnap ide “találtam”! Örököltem egy csomó régi bútort, thonet székeket, karosszékeket, és nem tudom egy vagyonért rendbe hozatni, így mindenképpen kipróbálom ezeket az ötleteket és ami nagyon megtetszett, a tejfestéket.
Kedves Bea, nagyon örülök, hogy tetszik az oldal! 🙂 …annak meg még inkább, hogy kedvet kaptál ahhoz, hogy felújítsd a régi bútoraidat (ezek a darabok általában igazán megérdemlik a törődést)! Ha akad bármilyen kérdésed a bútorfestéssel kapcsolatban, akkor keress nyugodtan! Üdv: Ági