A varázslatos régi bútorok (főleg a jó áron kapható darabok) gyakran sérültek, karcosak, repedtek… ha eddig az ilyesfajta hibák elvették a kedved a bútorfelújítástól, akkor hajolj közelebb, mert súgok egy titkot: FATAPASZ! 🙂
Volt idő, amikor a kisebb csúfságokra türelmetlenül legyintettem, majd sebtében ecsetet ragadtam “A festék majd hátha eltakarja!” felkiáltással. Fejlett dramaturgiai érzékeddel azonban már nyilván sejted: ha ez így működne, akkor nem pötyögnék most bejegyezést “A fatapasz használata” címmel.
A bútorfesték nem takar el semmiféle felületi egyenetlenséget… sőt: ha szépen-egyenletesen dolgozol, akkor az egységes fedőszín alatt még feltűnőbben világlanak át ezek a hibák.
Az én kis szívemet igazán megmelengetik a régi bútorok ütött-kopott, hosszú évek törődéséből adódó részletei: nem vagyok hát annak híve, hogy egy bútor minden karakterét, apró tökéletlenségét kiegyengetve lehet csak újra szalonképes. – Vannak azonban olyan hibák, amiket a szép végeredmény érdekében javítani kell: egy-egy csúnya karcolás, a repedt felület, a hiányos furnér, a régi szegek által ütött lyukak, furatok mind-mind könnyedén eltüntethetőek.
Mi is az a fatapasz?
A ‘faglett’ vagy ‘folyékony fa’ művészneveken is futó fatapasz egy lágy gyurmára hasonlító anyag, ami pár óra alatt faszilárdságúra keményedik. A fatapasz többféle gyártótól, tubusos vagy dobozos kiszerelésben, sőt akár a különböző faanyagok színéhez igazított árnyalatokban is kapható.
Ez a termék megvásárolható a webáruházunkban.
Így használd a fatapaszt:
1.
A tapaszolni kívánt felület legyen tiszta (por- és zsírmentes). Ha szükséges, akkor előbb csiszold simára a javítandó részt.
2.
A spaklival kis mennyiséget kenj a résekbe. Az eszköz élével simítsd el a felvitt anyagot: ezzel a mozdulattal a felesleges mennyiséget is eltávolíthatod. (Nem baj, ha nem tökéletesen sima a felület, de a túl sok glettet csak plusz meló utólag lecsiszolni.)
3.
Hagyd a fatapaszt megkötni (használati utasítástól függően 2-4 órán át), majd csiszold át 150-es szemcsenagyságú csiszolópapírral. Ha szükségesnek látod, akkor vigyél fel további rétegeket, amíg tökéletesen szintbe nem kerülnek az eredeti és a javított részek. (A fatapasz a száradás során összezsugorodik, ezért a mélyebb réseket általában 2-3 réteggel töltheted ki szépen.)
4.
Töröld le a port egy nedves ronggyal. A fatapasszal javított részeket a festés során kezelheted ugyanúgy, mint ha fából készült felülettel lenne dolgod.
+1 TIPP: Ha vízbázisú bútorfestékkel (vagy páccal) dolgozol majd, akkor fontos, hogy a fatapaszod is vízbázisú termék legyen!
Köszi. Ez nagyon hasznos volt és tetzstt a könnyed, baráti stílus is 🙂
Köszi! Örülök, hogy hasznos volt! 🙂
Ha kezeletlen fa sérülését javítjuk fatapasszal, majd híg tejfestékkel szeretnénk csak pácolni, egyforma színt fog eredményezni, a tapaszba is beszívódik a tejfesték?
A fa színéhez passzoló tapasszal érdemes ilyenkor javítanod. A tejfesték befogja a tapaszt is, de ettől függetlenül pácolásnál látszik mindig a javítás (hiszen itt megtörik a fa mintázata), viszont ha hasonlít a tapasz színe a fához, akkor nem feltűnő a dolog. 🙂
Eszméletlen jó ez az oldal! Könnyen és érthetően magyarázza el a lépéseket, akár tisztítás, javítás, stb. témában. És nem kell ácsnak vagy asztalosnak lennem. Örülök, hogy tegnap ide “találtam”! Örököltem egy csomó régi bútort, thonet székeket, karosszékeket, és nem tudom egy vagyonért rendbe hozatni, így mindenképpen kipróbálom ezeket az ötleteket és ami nagyon megtetszett, a tejfestéket.
Kedves Bea, nagyon örülök, hogy tetszik az oldal! 🙂 …annak meg még inkább, hogy kedvet kaptál ahhoz, hogy felújítsd a régi bútoraidat (ezek a darabok általában igazán megérdemlik a törődést)! Ha akad bármilyen kérdésed a bútorfestéssel kapcsolatban, akkor keress nyugodtan! Üdv: Ági
Kedves Ági!
Meredek ötlet lenne fatapaszból direkt formát készíteni és azt hagyni száradni majd festeni? Függőleges felületen, 2-3 cm vastagon… Akác oszlopbol lenne totem oszlop, néhol kiállna egy egy fül vagy csőr. Köszönöm szépen Anna
Kedves Anna, nem meredek ötlet, de szerintem ehhez vannak a fatapasznál jobb anyagok is. 🙂 A fatapasszal annyi a gond, hogy arra tervezik, hogy pár mm vastagságban használjuk csak, ezért ha 2-3 cm vastagon kened, akkor előfordulhat, hogy pl. megreped majd, vagy hasonló. Nézz szét szerintem a “3D paszta” vagy “modellező paszta” neveken futó termékek között, azok szerintem jobban működnek ilyen esetben. Remélem, hogy tudtam segíteni! Üdv: Ági
Kedves Ági! Nagyon szépen köszönöm!! Valahogy ezeknek a léte nem jutott el hozzám szuper ötlet 💡! További csupa jó alkotást kívánok Anna
Nagyon jók a rövid, mégis pontos utasítások, a módszerek leírása.
Köszi! Örülök, hogy tetszett az útmutató! 🙂
Köszönöm a hasznos tanácsokat! Rég tervezett komód felújítást valósíthatok meg segítségükkel! További sikereket kívánok!
Nagyon örülök, hogy hasznos volt az útmutató! A felújításhoz pedig sok örömöt kívánok! 🙂 Ha akad kérdésed munka közben, akkor keress minket bármikor nyugodtan!
Szia! Kb 1 centis falvastagságú fadoboz alján van egy lyuk (teljes keresztmetszetében át van fúrva). Szeretném betömni tartósan. Utána festve lesz, tehát a színe mindegy. Szerinted mivel lehet megoldani, ha egyáltalán meg lehet? Köszi!
Kedves Kriszti, ilyenkor először faragasztó és fűrészpor keverékéből készített pasztával érdemes feltöltened a lyukat, majd csak az utolsó milliméterek kiszintezéséhez vedd elő a glettet. Itt meg is mutatom az egészet részletesen: https://azurbagoly.hu/anyaghianyok-potlasa/ Üdvözlettel: Ági
Tökéletes, én már használom!
Örülök nagyon! :)))
Kedves Ági! Köszönöm! Élvezettel olvastam ezt a szuper, összeszedett, érthető bejegyzést. Nagyon örülök, hogy belefutottam. Valóban sok vágy és terv ( persze kisebbek) van a fejemben és látom a neten a szebbnél szebb megvalósításokat, de az idő csak megy, hogy belefogjak, mert a kifogások jönnek.( Össze vagyok zavarodva, túl sok az információ és nem látom át). Így bátrabban hiszek magamban és abban, hogy tervezhető időn belül megvalósítható egy kis projekt sikeresen. Továbbá megdöbbentő számomra, hogy van még ilyen alapos, apró fortélyokra is kiterjedő tapasztalatokra alapuló ismeretmegosztás csak úgy. Nem tanfolyamért, nem pénzért, csak azét, hogy az ilyen “házi műkedvelőknek” akár… Olvass tovább! >>>
Kedves Ildikó, köszönöm szépen a kedves üzenetet! 🙂 Örülök nagyon, hogy a tananyagok segítenek tisztábban látni a bútorfelújítás lépéseivel kapcsolatban! A festékválasztással kapcsolatban mi a tejfestéket ajánljuk, nem csak azért, mert vízbázisú (így az eszközök valóban egyszerűen tisztíthatóak), hanem mert teljesen vegyszermentes, hiszen kizárólag természetes alapanyagokból készül, ezért semmilyen egészségkárosító kipárolgása nincsen, ráadásul nagyon vékonyan-egyenletesen terül, így kezdőként is könnyű szép felületet kialakítani. Itt található a színválasztékunk: https://azurbagoly.hu/termekkategoria/butorfestes/tejfestek-butorfestek/ (A krétafesték a tejfestéknél jóval sűrűbb anyag, így vastagabban terül, ezért tapasztalhattad, hogy sérülékeny lett a felület.) A felületzáráshoz a legtöbb bútoron a víztaszító védelmet kialakító kenderolajat ajánljuk, ami ugyancsak természetes anyag:… Olvass tovább! >>>