

A bútor stílusának kialakítása az egyik leggyakrabban felmerülő dilemma a bútorfestéssel kapcsolatban.
A bútor stílusának kialakítása az egyik leggyakrabban felmerülő dilemma a bútorfestéssel kapcsolatban.
A közvélekedéssel ellentétben a “Milyenre fessem…?” szerintem nem egy hülye kérdés: egyáltalán nem gáz, ha segítségre van szükséged a válasz kibogozásához. …végül is ez az egyik legfontosabb döntés az egész bútorátalakítás során!
Igenis létezik erre a kérdésre normális válasz, de természetesen nem az, hogy „ZÖLD!”… ennél azért komplexebb a megfejtés, hiszen muszáj kiderítened-előásnod a saját véleményedet.
Hidd el, hogy én sem tudom minden esetben rögtön, hogy mi lesz a megoldás… inkább az a helyzet, hogy az évek alatt megérleltem egy folyamatot, ami segít a döntésben: a bejegyzés célja az, hogy elsajátíthasd ezt a praktikus látásmódot.
A régi mondás, ami szerint „a kevesebb néha több” a bútorfestés világában is igaz. Ha többféle díszítés is tetszik, akkor sem jó ötlet mindet egyetlen darabon összezsúfolni, mert könnyen ízléstelen lehet a végeredmény. Ha azt akarod, hogy egy-egy látványelem valóban érvényesüljön, akkor hagyj neki teret hozzá. Maximum 2-3 “extra” legyen a bútorodon! Ne cifrázd túl az egészet.
Igen, ez már túl sok: egy ilyen kavalkádban semmelyik dizájnelem nem érvényesül igazán (pedig technikailag a kivitelezés amúgy kifogástalan).
Itt a bútoron mindössze két dolog hangsúlyos: a fogantyúk és a kontraszt a festett részek és a festetlen láb között. – Az összkép sokkal harmonikusabb, mint az előző fotókon.
Egy gazdag motívum is lehet ízléses. A kihúzók itt diszkréten beleolvadnak a mintázatba, így nem vonják el a figyelmet a lényegről.
Próbálj megismerkedni a darab előnyeivel-hátrányaival. Nézd meg alaposan, hogy mik azok a sajátosságok a bútoron, amiket érdemes kiemelni! Van-e valamilyen ötleted pusztán a bútor adottságainak megfigyelése után?
„A bútorfestés az egyik legpraktikusabb eszköz a stílusos otthon kialakításához.” – ezt sokszor mondogatom. Leírom még egyszer: a bútorfestés legfőképpen egy ESZKÖZ. A bútorfestés feladata az, hogy a darab harmonikusan illeszkedjen a helyiség hangulatához. A kiindulás tehát az egész tér stílusa kell, hogy legyen. – Ha nem vagy tisztában azzal, hogy milyen koncepció alapján alakítod az otthonodat, akkor nem fogod tudni a különféle darabokat egységes egésszé összehangolni.
Így tehát fontos, hogy a bútor nem csak önmagában, hanem kontextusában is stílusos legyen. – Gondold végig a következőket:
Ez a bútor a színválasztás miatt kilóg a megcélzott provence-i hangulatból. (…és a transzferminta sem segít az összképen.)
A provence-i stílusra leginkább a fakó pasztellek jellemzőek.
Ma már reeengeteg stílus létezik a lakberendezésben (néhány keresőszó, amelyekkel elindulhatsz: farmhouse, scandinavian, bohemian, industrial, MCM, eclectic stb.), így elképesztően rugalmasak a szabályok… ezért hát elsősorban az a fontos, hogy egy határozott koncepció legyen a fejedben.
Jó, ha 2-3 árnyalat dominál (és összesen 5-6 színnél összesen sincsen több látványos méretben) egy-egy helyiségben. A bútorfestéskor:
Szükség van-e rá, hogy világosítsd a szoba összképét? …vagy éppen a színek hiányoznak?
A színes székek illeszkednek a lámpa, a csempe, a kiegészítők árnyalataihoz.
Íme, egy az univerzálisan használható natúr árnyalatok közül: a szürke.
A festett bútor könnyedén lehet a tér szuper fókuszpontja!
Ha megfelelő a stílusválasztás, akkor egy nagy darab bútor szinte észrevétlenül is meghúzódhat a háttérben.
Van olyan, hogy rögtön beugrik egy szuper ötlet, amikor megpillantok egy darabot, juppijééé! – …de ez persze nincsen mindig így: előfordul az is, hogy hetekig-hónapokig várok az inspirációra.
Adj magadnak időt a koncepció megérlelésére! Ha nem vagy megelégedve az elképzeléseddel, akkor inspirálódj! (…de próbáld meg nem lemásolni azt, amit más készített. Ha találsz egy szimpatikus ötletet, akkor ne elégedj meg azzal, hogy egyszerűen átveszed azt… adj hozzá Te is valamit!)
A váratlan ötletek adják a legizgalmasabb megoldásokat!
…a legjobb az egészben az, hogy nincsenek szabályok! 🙂
Ne feledd: a bútorfestésben nincsen egyetlen legeslegjobb megoldás! (A sok-sok IKEA-hack a blogon éppen arra volt példa, hogy egy szimpla komód is rengetegféleképpen alakítható.)
Van néhány tipikus csapda, amibe a legtöbb kezdő bútorfestő beleesik: ezeket mind könnyedén ki tudod kerülni, ha megfogadod az itt leírtakat.
Tovább >A lakkozás az egyik legelterjedtebb módszer a felületvédelem kialakításához (nem véletlenül), így érdemes átolvasnod ezt a néhány tippet ahhoz, hogy eredményesen használhasd a lakk-kínálat teljes arzenálját.
Tovább >A bútorfestés első fázisa a festendő felület előkészítése. – Ez a poszt összefoglalja mindazt, amit még az első ecsetvonások előtt szükséged megtenned.
Tovább >Látod a fantáziát a bútorfestésben, de nem igazán tudod, hogy miként kezdj neki a munkának. – Mi kell ahhoz, hogy magabiztosan ragadhass ecsetet?
Tovább >
Szólj hozzá!