A bútor stílusának kialakítása az egyik leggyakrabban felmerülő dilemma a bútorfestéssel kapcsolatban.
A közvélekedéssel ellentétben a “Milyenre fessem…?” szerintem nem egy hülye kérdés: egyáltalán nem gáz, ha segítségre van szükséged a válasz kibogozásához. …végül is ez az egyik legfontosabb döntés az egész bútorátalakítás során!
Milyen is legyen hát a bútor?
Igenis létezik erre a kérdésre normális válasz, de természetesen nem az, hogy „ZÖLD!”… ennél azért komplexebb a megfejtés, hiszen muszáj kiderítened-előásnod a saját véleményedet.
Hidd el, hogy én sem tudom minden esetben rögtön, hogy mi lesz a megoldás… inkább az a helyzet, hogy az évek alatt megérleltem egy folyamatot, ami segít a döntésben: a bejegyzés célja az, hogy elsajátíthasd ezt a praktikus látásmódot.
Ha követed az itt összeszedett lépéseket, akkor képes leszel önállóan meghatározni, hogy milyen bútor passzol majd harmonikusan az otthonod stílusához.
Nézzük csak meg, hogy pontosan miről is kell majd döntened:
- színek
- minták (stencilezés, dekupázsolás, szabadkézzel felfestett motívum stb.)
- textúrák (antikolás, pácolás, füstfóliázás stb.)
- kiegészítők (fogantyúk, vasalatok stb.)
A régi mondás, ami szerint „a kevesebb néha több” a bútorfestés világában is igaz. Ha többféle díszítés is tetszik, akkor sem jó ötlet mindet egyetlen darabon összezsúfolni, mert könnyen ízléstelen lehet a végeredmény. Ha azt akarod, hogy egy-egy látványelem valóban érvényesüljön, akkor hagyj neki teret hozzá. Maximum 2-3 “extra” legyen a bútorodon! Ne cifrázd túl az egészet.
Igen, ez már túl sok: egy ilyen kavalkádban semmelyik dizájnelem nem érvényesül igazán (pedig technikailag a kivitelezés amúgy kifogástalan).
A kép forrása.
Itt a bútoron mindössze két dolog hangsúlyos: a fogantyúk és a kontraszt a festett részek és a festetlen láb között. – Az összkép sokkal harmonikusabb, mint az előző fotókon.
A kép forrása.
Egy gazdag motívum is lehet ízléses. A kihúzók itt diszkréten beleolvadnak a mintázatba, így nem vonják el a figyelmet a lényegről.
A kép forrása.
A bútor stílusának kialakításához ezt a 3 dolgot fontold meg:
1. Milyen a bútor formája?
Próbálj megismerkedni a darab előnyeivel-hátrányaival. Nézd meg alaposan, hogy mik azok a sajátosságok a bútoron, amiket érdemes kiemelni! Van-e valamilyen ötleted pusztán a bútor adottságainak megfigyelése után?
2. Hová kerül majd a bútor?
Milyen stílus kialakítására törekszel az otthonodban? Mitől lesz majd harmonikus az összkép?
„A bútorfestés az egyik legpraktikusabb eszköz a stílusos otthon kialakításához.” – ezt sokszor mondogatom. Leírom még egyszer: a bútorfestés legfőképpen egy ESZKÖZ. A bútorfestés feladata az, hogy a darab harmonikusan illeszkedjen a helyiség hangulatához. A kiindulás tehát az egész tér stílusa kell, hogy legyen. – Ha nem vagy tisztában azzal, hogy milyen koncepció alapján alakítod az otthonodat, akkor nem fogod tudni a különféle darabokat egységes egésszé összehangolni.
Így tehát fontos, hogy a bútor nem csak önmagában, hanem kontextusában is stílusos legyen. – Gondold végig a következőket:
- Passzol-e a bútor formája a megálmodott stílushoz?
- Milyen színek jellemzőek a kiválasztott stílusra? – Pl.: Ha Provence hangulatát szeretnéd megidézni, akkor kerüld a neonszíneket (…igen, még akkor is, ha az éppen a türkiz!): mazsolázz a fakó árnyalatok közül. Ha az „industrial” stílus tetszik, akkor kombináld bátran a feketét egy-egy alapszínnel. Ha az MCM korszak a kedvenced, akkor mellőzd a romantikus pasztelleket: válogass az erős földszínek között.
- Milyen textúrák, minták stb. illenek ide? Van-e olyan dolog, ami agyoncsapja a hangulatot? – Íme pár nyilvánvaló példa: a retrótól teljesen idegen az antikolás, a vidékies hangulatból kilógnak a gazdagon mintázott felületek stb.
Ez a bútor a színválasztás miatt kilóg a megcélzott provence-i hangulatból. (…és a transzferminta sem segít az összképen.)
A kép forrása.
A provence-i stílusra leginkább a fakó pasztellek jellemzőek.
A kép forrása.
Ma már reeengeteg stílus létezik a lakberendezésben (néhány keresőszó, amelyekkel elindulhatsz: farmhouse, scandinavian, bohemian, industrial, MCM, eclectic stb.), így elképesztően rugalmasak a szabályok… ezért hát elsősorban az a fontos, hogy egy határozott koncepció legyen a fejedben.
- Gyűjts inspirációs képeket (a Pinterest-en például sokféle ötletet találhatsz), majd keresd meg, hogy mi a közös azokban a terekben, amik tetszenek: figyeld meg a színeket, az anyagokat, a formákat, a mintákat, a textúrákat.
- Mi az, ami az otthonodban is működik majd? – Szelektálj!
Szólj hozzá!