Ez az átalakítás azt mutatja meg, hogy egy bútor stílusa rafinált festészeti technikák elsajátítása nélkül is karakteresen átszabható ám! – Hidd el: éppen elég az, ha a kiegészítőket jól választod meg és a színeket megfelelően eltalálod. 🙂
Az IKEA-hack-kalandjaim legelejétől fogva biztos voltam benne, hogy az egyik újragondolt darab bizony „egyszerű-de-nagyszerű” fajta lesz! Hiszen éppen ebben rejlik a bútorfestés varázsereje: a legtöbbször elég néhány egészen apró változtatás a lehengerlő átalakulásokhoz.
A kiindulási alap ezúttal is a végtelenül egyszerű RAST komód volt az IKEA-ból:
Az elképzelésem pedig az volt, hogy ebből a borzongatóan semmilyen darabból a munka végére egy édes MCM stílusú bútor alakul.
(Miért MCM? Miért nem „retró”? Keress rá arra, hogy „mid century modern furniture”, aztán arra, hogy „retró bútor”. Görgesd végig a képeket: látni fogod a különbséget.)
Az ilyesfajta IKEA-bútor átalakítása szerintem azért szuper stílusgyakorlat, mert a megálmodott megjelenés kialakításához az ember kénytelen aprólékosan megfigyelni, hogy az pontosan milyen stílusjegyekből is áll össze. – Mitől lesz egy dobozalakú bútor MCM stílusú?
Az összes stílusnak van néhány igazán karakteres jellemzője: ezt kezelheted úgy is, mint egy szabálykönyvet (mit szabad, mit nem szabad). A szabályokat pedig a hasonló bútorok megfigyeléséből magad is össze tudod rakni. Az MCM-re például jellemző: a letisztult formavilág (ezért a komód két oldallapját egy szintbe vágtuk a tetejével)…
…a meleghatású pácolt fafelületek hangsúlyozása (ezért a komód külsejét felhígított tejfestékkel – 1 rész Ében és 9 rész Csokoládé színekből, 1 rész festékporhoz 3 rész vizet keverve – diószínűre pácoltam…
…majd tungolajjal emeltem ki az érett színezetet)…
…az élénk árnyalatok – mint például a világostürkiz – használata (ezért a fiók-frontokat a tejfesték Balaton színével festettem)…
…a csonkakúp formájú lábak iránti rajongás (amit egyébként teljes mértében osztok)…
…és a réz kiegészítők szeretete.
Szóval hát ennyi: pácolás, festés, új lábak és a gombok cseréje… és a tömegcikként gyártott alsókategóriás bútorból előáll egy szívmelengetően kedves formavilágú, exkluzív megjelenésű komód, ami mintha a ’60-as évek dizájnkorszakából csöppent volna ide.
Ugyanígy definiálható a vidéki, az ipari, a skandináv stb.-stb. stílusok szabályrendszere is: akármit álmodsz tehát meg, az egy kis odafigyeléssel (no meg egy adag kreativitással) mind megvalósítható… még akár egy ilyen jellegtelen darabból kiindulva is, mint a RAST komód.
Bizony, pár kreatív technika és néhány jól megválasztott kiegészítő segítségével a legeslegegyszerűbb darabot is a saját stílusodhoz alakíthatod! Ha szeretnéd a segítségünkkel a gyakorlatban kipróbálni az IKEA-hack műfaját, akkor célozd meg ezt a programot: ‘IKEA-HACK’ WORKSHOP >>>
Szólj hozzá!