Milyen eszközök szükségesek a bútorfestéshez?

Ági, 2021. 04. 22.

A bútorfestés nem igényel drága eszközöket, így hamar felszerelkezhetsz a szükséges cuccokkal. A legtöbb dolog az áruházakban (vagy az interneten) kapható. A munka közben elég bosszantó, ha egy-egy dolog beszerzéséhez  kényszerszünetet kell rögtönöznöd… szóval az a jó, ha már a tervezgetéskor pontosan tudod, hogy mi kell majd a feladathoz.

 

Biztosan sejted, hogy a bútorfestéshez szükséges lesz egy-két adag bútorfesték… na de mi az, ami ezen kívül még kellhet a munkához? Itt összegyűjöttem az induláskor mindenképpen elengedhetetlen eszközöket (végül pedig kitérünk arra is, hogy már haladó bútorfestőként milyen egyéb dolgokra érdemes beruháznod majd).

 

VÉDŐFELSZERELÉS

LÉGZÉSVÉDŐ MASZK:

A csiszoláskor keletkező finom por belélegzése rendkívül veszélyes (a régi bútorokon lévő anyag akár ólmot is tartalmazhat!), ezért ehhez a művelethez kötelező a porszűrő maszk (FFP3-as szűrővel)! Ha rendszeresen dolgozol bútorokon, akkor érdemes egy cserélhető szűrővel rendelkező komolyabb darabot venned. Ha csak egy-két darab felfrissítésével tervezel, akkor elég egy barkácsboltokban beszerezhető egyszerhasználatos példány is.

Egy vegyszertartalmú festék gőzének belélegzése szintén veszélyes, ezért ha zárt térben ilyen anyaggal festesz, akkor ehhez a lépéshez is vegyél maszkot (akkor is, ha a festékszagot esetleg nem tartod zavarónak)! A tejfesték nem tartalmaz semmilyen káros anyagot, így kipárolgása is ártalmatlan. – Ha tehát tejfestékkel dolgozol, akkor a bútorfestéshez már nem szükséges maszkot felvenned.

GUMIKESZTYŰ:

Az ártalmas anyagok a bőrödön keresztül is képesek bekerülni a vérkeringésedbe, ezért vegyszertartalmú anyagok kezeléséhez dolgozz gumikesztyűben! Én ezt csak az előkészítéshez használom, mert a tejfestékben, a kenderolajban stb. nincsen veszélyes anyag.

 


AZ ELŐKÉSZÍTÉSHEZ:

 

SPAKLI

A fatapasz elsimításához ez a legjobb eszköz, de egy spatulya bizony hasznos lehet a fellazult furnér felpiszkálásához, de még akár a málló festékréteg eltávolításához is.

spakli - rozsdamentes- azúrbagoly - bútorfelújítás

 

CSAVARHÚZÓ, CSAVARBEHAJTÓ, FÚRÓGÉP

A fogantyú le- és felszereléséhez, új lyuk kialakításához, a zsanér eltávolításához stb. lesz szükséged rájuk.

 

CSISZOLÓPAPÍR (SMIRGLI)

A csiszolópapírok világában egyáltalán nem nehéz eligazodni: az ívek hátulján lévő számozás jelzi, hogy a durva-közepes-finom skálán hol helyezkedik el a kezedben lévő darab.

bútorfelújítás során alapvetően háromféle csiszolópapírra lehet szükséged:

  • a régi festék- vagy lakkréteg eltávolításához DURVA szemcséjű darabra: ez körülbelül a 80 és a 120 közötti számozású papírokat jelenti
  • a festés előkészítése során a felület érdesítéséhez KÖZEPES erősségű darabra: ez körülbelül a 150 és a 180 közötti számozású papírokat jelenti
  • a felületkezelés előtt a festés apró hibáinak javítására és a festék felületének elsimítására FINOM szemcséjű darabra: ez nagyjából a 240 és 400 közötti számozású papírokat jelenti

 

FATAPASZ

A régi bútorok csúf hibáinak eltűntetéséhez egyszerűen simítsd át fatapasszal a sérüléseket. (A fatapasz használatához itt találsz egy rövid útmutatót.) Ez a típus tutira működik a tejfestékkel is:

fatapasz – Azúr Bagoly

DENATURÁLT SZESZ

A legmakacsabb szennyeződések (pl. ragasztómaradvány, viasz, zsíros lerakódás stb.) eltávolításához szuper segítség a denaturált szesz. Ez egy környezetbarát anyag, így a használatával nem károsítod az élővilágot. (Juppííí!) A szesz hamar elpárolog a felületről, így még lemosnod sem feltétlenül szükséges (persze a feloldott kosz azért ne maradjon a felületen).

 

MOSOGATÓSZER

A legtöbb bútor esetében a tisztításhoz a mosogatószer szuperül megfelel. A korrekt tisztítás lépéseiről itt olvashatsz.

 

TISZTA SZIVACS, NEDVSZÍVÓ RONGY

A bútor letisztításához fontos, hogy tiszta eszközöket használj!

 

OLLÓ, MÉRŐSZALAG, PORSZÍVÓ

Ez mind úgyis van otthon. (“Hát én legalábbis nem akarnék olyan háztartásban élni, ahol nincs mérőszalag.” – az asztaloskodó férjem)


 

A BÚTORFESTÉSHEZ:

MÉRŐKANÁL

A tejfesték kikeveréséhez hasznos valamilyen kisebb űrtartalmű mérőalkalmatosság, de a színkeveréshez vagy a hígításhoz is jól jön egy ilyen eszköz.

 

ÜVEGTÁLKA VAGY KIMOSOTT TEJFÖLÖSDOBOZ

Az épp használatban lévő festék- vagy lakkadag tárolásához jó, ha van egy külön tálad, mert így egyrészt nem szennyeződik el, nem sűrűsödik be a teljes bödön a munka közben, másrészt mindig úgy hígíthatod az anyagot, ahogyan az az épp aktuális felülethez szükséges.

 

VIZESKANCSÓ

A vízbázisú festék hígításához hasznos, ha van a közeledben víz munka közben. Ha csak rövid ideig pihenteted az ecsetedet, akkor is jó, ha kéznél van egy adag víz, amiben az eszközöd álldogálhat ilyenkor.

 

KEVERŐPÁLCA (VAGY KISKANÁL)

A gyógyszertárakban kapható spatula szerintem a legjobb a festék- és lakk-keveréshez. (Ez ráadásul a használat után komposztálható is.) Ha ez épp nincsen, akkor egy kiskanál is megfelel.

 

ECSET

A bútorfestéskor a tudásodon, a gyakorlatodon kívül nem mindegy az sem, hogy milyen eszközzel dolgozol. Az eszközparkodban pedig a legfontosabb darab nyilvánvalóan az ecset.

Ha olyan ecsetet keresel, ami kifffejezetten segítség a bútorfestésben, akkor nézz szét a Cling On!-ok között: ez az ecsettípus minden vízbázisú bútorfestéket szuperegyenletesen terít (ráadásul egy pohár vízben lényegében magától megtisztul, úgyhogy sokáig tip-top marad.)

 

MASZKOLÓSZALAG (FESTŐSZALAG)

Az éles határvonalak festéséhez elengedhetetlen a maszkolás. A kedvencem a Tesa „Perfect Sensitive/Professional Sensitive” (rózsaszín) festőszalagja, mert ez soha nem rántja le az alatta lévő festékréteget.

TESA - maszkolószalag - festőszalag - perfect sensitive - precision - azúrbagoly

 

NÁTRONPAPÍR (VAGY TAKARÓFÓLIA)

Ha otthon festesz, akkor fontos, hogy óvd meg a terepet: a felület lecsutakolásához jó, ha takarófólia van a bútor alatt, aztán a továbbiakhoz már elég a nátronpapír is. Igen, a felszabadult alkotáshoz kell egy olyan elmeállapot, amikor nem azon stresszelsz, hogy vajon lecseppen-e a bútorfesték, vajon feljön-e majd a lakk a padlóról…

 

PAMUTRONGY

A festékréteg lezárásához használatos viasz vagy olaj bedörzsöléséhez a legjobb egy kiszuperált póló (vagy lepedő). A lényeg az, hogy szöszmentes anyagot válassz!


 

AMI KEZDÉSKÉNT NEM SZÜKSÉGES, DE KÉSŐBB HASZNOS LEHET:

  • csiszológép: nagy felület érdesítéséhez – Az univerzális eszköz az excenteres csiszológép, tehát először ilyet szerezz. (…aztán ha szükségesnek látod, akkor jöhet esetleg egy deltacsiszoló. A szalagcsiszoló egy bútorfelújítónak tök felesleges.)

  • hőlégfúvó: festék-, lakkréteg eltávolításához

  • kombináltfogó: szeg, kárpitoskapocs stb. eltávolításához

  • fűrész: egy-egy felesleges rész levágásához, pótlás leszabásához

  • faragasztó: törések, repedések kijavításához

  • szorítókészlet: a faragasztó kötéséhez szükséges nyomás biztosításához

  • véső: a néhány mm-es felesleg eltávolításához, a kicsöppent (majd megkötött) faragasztó eltávolításához

  • festékkaparó: festék-, lakkréteg eltávolításához

 


Így ni! Mostmár minden fontos eszközzel megismerkedtél a bútorfestő-műhelyben! Éljen! 

 




bútorfestés-iskola útmutatók útmutatók kezdőknek

9
Szólj hozzá!

5 Comment threads
4 Thread replies
6 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
legújabb legrégebbi
Gengeliczky Tímea

Köszönöm, hasznos volt!

Szabó Andrea

Vao, ez nagyon szuper kis összefoglaló! Köszönöm!

Vass Csilla

De jó! A következő,2.útmutató mikorra várható,hogyan lehet róla értesülni?Köszönöm!

Erdélyi-Szőke Márta

Köszönöm a segítséget!

Andi

Hasznos tanácsok összegezve, köszönöm.
Szabadság alatt nekilátok.


Kapcsolódó blogbejegyzéseink

színrecept: ZUZMÓ

2020. 04. 09.

Ez a szín egy fakó, mégis barátságos okkerzöld, amiből csak úgy árad az otthonos hangulat!

Itt van a recept, amiből házilag kikeverheted ezt az izgalmas árnyalatot…

Tovább >

ANTIKOLÁS: Patinás Felület Kialakítása

2017. 09. 20.

A tejfesték nem-porózus felületen (pl. lakkozott/politúrozott/festett/laminált stb. bútoron) az Extra-Bond hozzáadása nélkül patinás felületet hoz létre.

Ha a tejfesték nem tud beszívódni az anyag szerkezetébe, akkor száradás után véletlenszerűen felpattogzik. – Lehet, hogy meglepően hangzik, de ez a tejfesték egyik legkedveltebb tulajdonsága! Ez a jelenség az elöregedett festékrétegre emlékeztető felületet alakít ki, ami semmilyen más bútorfestékkel nem érhető el (…kivéve akkor, ha van türelmed várni körülbelül 80-100 évet, hehe).

Tovább >
shou sugi ban technika - leírás - Azúr Bagoly - tungolaj

Shou Sugi Ban Technika

2017. 07. 21.

A shou sugi ban egy tradícionális japán eljárás, amivel a fa bármilyen vegyszer használata nélkül legalább száz évre tartósítható. – A siker kulcsa egyszerű: lobbantsd lángra a faanyagot!

Tovább >

5+1 Dolog, Amit a Bútorfestés Során Elhibázhatsz

2017. 05. 26.

Van néhány tipikus csapda, amibe a legtöbb kezdő bútorfestő beleesik: ezeket mind könnyedén ki tudod kerülni, ha megfogadod az itt leírtakat.

Tovább >

CSATLAKOZZ MOST A KÖZÖSSÉGÜNKHÖZ:

A bútorfestéshez nem szükséges különleges tehetség (sőt: még az átlagosnál fejlettebb kézügyesség sem): elég, hogyha az alapvető technikákkal megismerkedsz.

A hírleveleinkben hasznos útmutatókkal, inspiráló ötletekkel segítünk abban, hogy örömmel munkálkodhass a bútoraidon.

...üdvözlésképpen pedig rögtön kapsz egy ötlettárat ajándékul: 5 szokatlan, mégis harmonikus színpaletta, amiket felhasználhatsz a bútorfestéshez.

Itt add meg az e-mail-címed:

CSATLAKOZZ MOST A KÖZÖSSÉGÜNKHÖZ:

A bútorfestéshez nem szükséges különleges tehetség (sőt: még az átlagosnál fejlettebb kézügyesség sem): elég, hogyha az alapvető technikákkal megismerkedsz.

A hírleveleinkben hasznos útmutatókkal, inspiráló ötletekkel segítünk abban, hogy örömmel munkálkodhass a bútoraidon.

...üdvözlésképpen pedig rögtön kapsz egy ötlettárat ajándékul: 5 szokatlan, mégis harmonikus színpaletta, amiket felhasználhatsz a bútorfestéshez.

Itt add meg az e-mail-címed: