

Az Alkotóműhely legeslegnagyobb darab bútorát MDF-ből készítettük. A jó hír az, hogy tejfestékkel ezt az anyagot is szuperül lehet festeni!
Az Alkotóműhely legeslegnagyobb darab bútorát MDF-ből készítettük. A jó hír az, hogy tejfestékkel ezt az anyagot is szuperül lehet festeni!
Ez előtt soha nem festettem nyers MDF-ből készült bútort, mégis bátran fogtam neki egy majd’ 4 méteres monstrum kezelésének… miért? – Hát azért, mert kisebb felületeken leteszteltem az anyag viselkedését, és kifogástalanul vizsgázott! – A nyers MDF porózus anyag, így a tejfesték ugyanúgy be tud szívódni a felületébe, ahogyan azt a nyers fa esetében is teszi. Így hát a bútorfestés menete is éppen olyan egyszerű, mint ha kezeletlen fát festenél, az eredmény pedig az ilyesféle felületeken a tejfesték sajátosságainak köszönhetően extrém tartós! Juppííí!
(Tipp: ha fóliázott MDF-et szeretnél felújítani, akkor először hőlégfúvóval óvatosan olvaszd le a fóliát a felületről: így visszakapod a nyers MDF-et, ami egy szuperül festhető anyag. Ha mégis a laminált felületet szeretnéd átfesteni, akkor ezt az útmutatót érdemes elolvasnod: Bútorlap Festése >>>)
Mi az az MDF?
A MDF az angol „medium-density fiberboard” kifejezés rövidítése. Jelentése: „közepes-sűrűségű farostlemez”. Az MDF gyártása során a fát apró darabokra (lényegében porrá) őrlik, majd ragasztóanyaggal magas hőmérsékleten és nagy nyomás alatt táblákat formáznak belőle.
Az Alkotóműhelyben a kezdetektől terveztünk egy gigantikus komódot a hosszabbik fal mellé, amiben a workshop-okhoz szükséges eszközöket tárolhatjuk. A bútor mélysége kevesebb, mint 40 cm (hogy a közlekedést ne akadályozza), a hossza ugyanakkor több, mint 3,5 m (mert így mutat jól a térben, hehe).
A bútor ezúttal is a már bevált munkamegosztásban készült: én megálmodtam, a férjem megtervezte-megépítette, majd újra én festettem-felületkezeltem. Az már számomra csak utólag derült ki, hogy ennek a formának tisztes neve is van ám: shaker. Bizony, éppen az a stílus, aminek reprodukciójához az eredeti Old Fashioned Milk Paint receptúra (amely alapján az Azúr Bagoly Tejfesték is készül) annak idején megszületett!
…de nézzük meg ezt részletesen:
A nyers MDF festése előtt nincsen szükség érdesítésre, éljen-éljen!
Egy nedves ronggyal töröld le a port a felületről. Ha nem frissen gyártott anyaggal van dolgod, akkor denaturált szesz és víz fele-fele arányú keverékével is sikáld át a felületet: így megszabadulhatsz a zsírfoltoktól, ragasztómaradványoktól. Hagyd, hogy az egész cucc teljesen megszáradjon.
Az esetleges sérüléseket javítsd ki fatapasszal: spaklival simítsd az anyagot a mélyedésbe, majd száradás után csiszold simára.
>>> Ez is érdekelhet: BÚTORFESTÉS-ISKOLA: előkészítés – A végeredmény minőségét leginkább az befolyásolja, amit a festés ELŐTT teszel a felülettel! Ez a poszt összefoglalja mindazt, amit még az első ecsetvonások előtt szükséged megtenned.
A nyers MDF festéséhez rengeteg helyen tanácsolják az alapozó használatát: erre a tejfesték esetében nincsen szükség (sőt: a gyártó kifejezetten nem javasolja!). A nyers MDF festésekor az Extra-Bond adalékanyag használatára sincs szükség.
A tejfesték legtöbb színe a nyers MDF-en is nagyjából 2 rétegben tökéletes fedést ad. (A fehér-árnyalatok sajnos ez alól kivételek: ha ennyire világos színt választasz, akkor inkább 3 réteggel érdemes kalkulálni.)
A legelső rétegből ugyan még sok beszívódik az anyag mélyebb rétegeibe…
Az első réteg felvitele után még egy porózus felületen sem baj, ha nem tökéletes a színfedés.
…de a második réteg már közel teljes színfedést ad még egy világos szín esetében is.
A pult itt még csak egy rétegben festett, a frontok pedig már két rétegben vannak lekenve… közelről azért mindez még foltosnak látszott.
A következő réteget akkor viheted fel, ha a felület teljesen száraz (ha hűvös a tapintása, akkor még nyirkos): ez általában körülbelül 1 óra.
>>> Ez is érdekelhet: BÚTORFESTÉS-ISKOLA: fedőfestés – A festés kétségtelenül a bútorátalakítás legélvezetesebb része! Ha újonc vagy még a bútorfestés világában, akkor előfordulhat, hogy mégis ez az a lépés, ami a legeslegtöbb kétséggel tölt el… – Ez az útmutató ezért hát összefoglalja mindazt, ami a színvonalas végeredmény eléréséhez szükséges.
Ha úgy érzed, hogy az MDF “felszőrösödik”, akkor a rétegek között 280-as szemcsenagyságú csiszolópapírral könnyed mozdulatokkal simítsd át a felületet. – A legtöbbször szerintem ugyanakkor elég, ha ezt csak az utolsó réteg száradása után teszed meg.
A tejfesték gyönyörűen matt, bársonyosan sima felületet képez: a felvitelhez nem szükséges semmilyen különleges eszköz vagy bonyolult technika.
A felület védelméhez használhatsz tungolajat, kenderolajat, bútorviaszt, bútorlakkot.
A tejfesték lezárásához a bútor belsejében Safecoat Acriglaze matt lakkot használtam (ami egyúttal az MDF egészségre káros kipárolgását is megszünteti), mert a Kagylóhéj színen ezt a leggyorsabb eldolgozni (…én pedig bizony lusta vagyok).
A felületet a komód külsején a Daddy Van’s bútorviasz zárja le. A viasz picit erősít a Kagylóhéj szín szürkés tónusain, így a bútor nem olvad abszolút egybe a tisztafehér fallal.
>>> Ez is érdekelhet: BÚTORFESTÉS-ISKOLA: Így válaszd ki az ideális felületzáró anyagot! – A tejfestékkel színezett felület ellenállóképességét az utolsó lépésben felvitt felületzáró adja. Hogyan választhatod ki azt az anyagot a felületvédelemhez, ami az adott darabhoz megfelelő lesz? …egyáltalán: Milyen lehetőségek közül válogathatsz? – Ez a cikk segít az eligazodásban.
A bútor miiinden részét lefestettem: a kezelt felület így összesen körülbelül 23 négyzetméter volt. Huszonhárom! Durva, ugye? 🙂 A festéshez nagyjából 3 liter tejfestéket használtam el. (A gallon-kiszerelésből közel 4 liter tejfesték keverhető ki, 19 650 Ft-ért.) A felületzáráshoz kb. 3 dl lakk és kb. 60 g viasz fogyott el. – Összehasonlításképpen: az MDF-et a legtöbb helyen 7 000 Ft/négyzetméter áron fújják színre. Nos, szerinted megéri házilag dolgozni egy ilyen bútorral akkor, ha 135 000 Ft-ot spórolhatsz így?
Az MDF festése kifejezetten olyan munka, amit anyagilag is megéri házilag elvégezni.
A tejfesték már évszázadok óta használatos nem csak bútorok, de falfelületek festésére is. Tudtad például, hogy az egyiptomi piramisokban található freskók is tejfestékkel készültek? – Bizony! …az tehát biztos, hogy a tartósság nem probléma. 🙂 – Ééés az előnyös tulajdonságok sora ezzel nem ér ám véget!
Tovább >Ma már majdnem minden otthonban van laminált bútor. Ez a bútortípus ugyanakkor formailag, szerkezetileg, és hát anyaghasználatban is kifejezetten igénytelen. Mit tehetsz azért, hogy egy-egy ilyen praktikusan használható bútornak elfogadható stílusa legyen?
Tovább >A lazúrozott felület felújításának legegyszerűbb módja az, ha átfested azt. Így ugyan eltűnik a fa erezete, viszont megúszod a lazúrréteg hosszadalmas eltávolítását. – Lássuk, hogy milyen lépéseket szükséges ilyen esetben megtenned.
Tovább >A bútorfestés során az egyik legszerencsésebb helyzet az, amikor kezeletlen felületen dolgozhatsz. A tejfestéknek ráadásul a nyersfa-felület igazi „jutalomjáték”! 🙂
A kezeletlen fa festésekor is érdemes néhány specifikus lépéssel tisztában lenned, ezért ez a bejegyzés összefoglalja a tudnivalókat.
Szia,
Konyhabútorra használható?
Natúr mdf lap ajtókat kennék vele szivacshengerrel, viszont szeretném ha bírná a felület.
A tejfesték tud annyit mint egy két komponensű festék(ütést és vegyszeres mosást bírja), vagy sérülékeny és nem a legjobb választás konyhabútorra?
Illetve csak matt változata van, mert a matt anyaggal nem jó a tapasztalatom. Minimum selyemfényű anyag ami mosható és nem tapad bele a piszok könnyedén.
Köszi
Kedves Péter, a tejfesték önmagában nem víz- és kopásálló, ezért konyhabútorra mindenképpen egy ellenálló lakkot javaslunk rá a felületvédelem kialakításához. A tejfesték matt, de az ellenállóképesség szempontjából ez mindegy, mert itt a lakk lesz az, ami a megfelelő védelemről gondoskodik. A tejfesték mindenfajta felületzáróval kompatibilis. A választékunkban megtalálható (selyemfényű) vízálló lakk kifejezetten alacsony vegyszertartalommal készül: https://azurbagoly.hu/termek/safecoat-polyureseal-ext-vizallo-lakk/ A tejfestékkel lefestett nyers MDF felületzárásához pedig ezen kívül még a tungolajat is szívesen javaslom (a lakk helyett), mert a tejfestékhez hasonlóan ez is teljesen természetes anyag, és 3-4 rétegben víz-, olaj- és alkoholálló felületet képez (bár ez matt amúgy): https://azurbagoly.hu/termek/tungolaj-kinai-faolaj/ Remélem, hogy tudtam… Olvass tovább! >>>
Köszönöm,
Igen 🙂
Kedves Ági, én is új MDF ajtókat tervezek a konyhabútorunkra és nagyon megtetszett a tejfesték. A többi festék esetén kiemelik, hogy az MDF lapok éle másképp veszi fel a festéket és jobban “bolyhosodik”, ezért itt külön kezelést (pl. az élek kitöltése fatapasszal) javasolnak. A tejfesték esetében van szükség az élek kiemelt kezelésére? A másik kérdésem a vízállósággal kapcsolatban lenne. A honlapon erre a célra a viasz is javasolva van, ám a fenti válaszodban ez nem szerepel. Kicsit tartok a lakkozástól (nincs benne gyakorlatom), ezért kérdezném, hogy konyha esetében alkalmazható-e a viasz? Előre is köszönöm a választ!
Kedves Szabolcs, igen, a tejfesték ugyanúgy bolyhosítja az MDF-et is, mint más vízbázisú anyagok, ezért itt is érdemes szálfelhúzással kezdeni a műveletet, aztán ha szükséges, akkor kitapaszolni a felületet például az éleken. A viasz nem ad vízálló, csak víztaszító felületet, így a legtöbb konyhához nem is ajánljuk. A nyers MDF lezárásához használhatod a tungolajat 3-4 rétegben konyhabútoron is, így vízálló felületet alakíthatsz ki (ráadásul teljesen természetes anyagokkal): https://azurbagoly.hu/termek/tungolaj-kinai-faolaj/. A víz- és karcálló lakkal egy fokkal erősebb karcvédelem érhető el, ráadásul a lakkunk lezárja az MDF káros kipárolgásait (VOC) is: https://azurbagoly.hu/termek/safecoat-polyureseal-ext-vizallo-lakk/. A tungolaj a termékoldalakon látható telített árnyalatokat hozza ki a… Olvass tovább! >>>
Kedves Ági, köszönöm szépen a gyors, részletes és nagyon hasznos választ!
Hello,
Mivel hordtad fel a festéket?
Köszi,
Vajk
Szia, ecsettel vittem fel (a tejfestékben az is jó, hogy ecsettel is ilyen tökéletesen sima lesz). Az ilyen sima felületekhez az F40-es ecsetünket ajánlom, ha a legjobb eszközzel szeretnél dolgozni: https://azurbagoly.hu/termek/ecset-cling-on-lapos/
Üdv: Ági
Köszi!!
Szia.
MDF Dusa ajtókra mit javasolsz? Ezek már le vannak alapozózva viszont egy két helyen van rajta ütés Így nem szép. Fehár szÍnnél maradnék de szeretném ha megmaradna az erezet. Vékonylazúrra gondoltam. Szerinted az jó lesz? 2-3 rétegben. mondjuk.
Köszi
Szia, az MDF-re vékonylazúr helyett érdemes inkább az alapozóval kompatibilis vékonyan terülő fedőfestéket választanod, ami alatt nem tűnik el a textúra. A lazúr fa színezéséhez használható, ezért itt nem játszik. Üdvözlettel: Ági
Tudnál konkrét márkát, típust küldeni kérlek?
Köszönöm
A tejfesték pl. nagyon vékonyan terül, ezért szépen látszik alatta a felület textúrája: https://azurbagoly.hu/termekkategoria/butorfestes/tejfestek-butorfestek/ A fehérek általában 3 rétegben fednek szépen. Az alapozó miatt az első réteghez tegyél Extra-Bond adalékanyagot is a tejfestékhez: https://azurbagoly.hu/termek/extra-bond-tapadasfokozo/ A felületzáráshoz itt választhatsz anyagot: https://azurbagoly.hu/termekkategoria/butorfestes/kornyezetbarat-feluletkezelok/ (Ha a legfehérebb szín a célod, akkor a Hóvorágot javaslom valamelyik lakkal kombinálva.)