Látod a fantáziát a bútorfestésben, de nem igazán tudod, hogy miként kezdj neki a munkának. – Mi kell ahhoz, hogy magabiztosan ragadhass ecsetet?
Emlékszem, hogy a bútorátalakítás milyen misztikus dolognak látszott, amikor még csak messziről ismerkedtem a témával. – Hát most elárulom, hogy valójában nincsen semmilyen elérhetetlen varázslat az egészben! 😆
Az teljesen természetes, hogy ha még nem festettél bútorokat, akkor tartasz attól, hogy elrontod a folyamatot valahol. Na de nem jó ám, ha itt leragadsz! Az igazság az, hogy a bútorfestéshez nem kell különleges tehetség, de még csak különösebb kézügyesség sem. – Hát mi kell mégis akkor ahhoz, hogy az ábrándozásból tényleg felújított bútor legyen egyszer? – Lássuk, hogy milyen úton érdemes elindulnod:
BÚTORFESTÉS KEZDŐKNEK: AZ ELSŐ 5 LÉPÉS…
1. Készülj fel elméletben!
Ha nem tudod, hogy milyen sorrendben, pontosan miért és legfőképpen hogyan kell a bútorfelújítás egyes lépésein végigmenned, akkor is előfordulhat, hogy véletlenül szép lesz a végeredmény, de sokkal jobb esélyekkel indulhatsz, ha felkészülten fogsz neki az egésznek.
Olvasd el ezt a cikket, mert itt az egyszerű eligazodáshoz minden fontos tudnivalót egy helyen megtalálsz: >>> BÚTORFESTÉS A-tól Z-ig: ez az írás nem csak egy összefoglaló a témáról, hanem az oldalunk origója is, ami minden hasznos bejegyzéshez elnavigál.
2. Szerezd be az eszközöket (nem kell túl sok cucc először)!
Mire lesz szükség?
- ecset (ez vagy ez)
- bútorfesték
- csiszolópapír (150-es az érdesítéshez, 280-as a simítócsiszoláshoz)
- Extra-Bond tapadásfokozó (lakkozott//politúrozott/festett/laminált stb. bútoron a hibátlan fedés kialakításához szükséges)
- maszk a légzésvédelemhez (ha csak 1-2 darab felújítása szerepel a terveidben, akkor elég az eldobható is)
- felületzáró (a kenderolaj mindenféle felületen szuperül használható)
- (a fatapasz, a spakli, a csiszológép, a maszkolószalag ráér… ezeket elég lesz a következő körben összevadásznod)
Ez a szett nem csak a gyakorláshoz, hanem az első néhány bútorod átalakításához is elegendő lesz. A szükséges festékmennyiség kiszámításához itt találsz segítséget. A bútorfestéshez szükséges egyéb eszközökről itt olvashatsz még.
3. Gyakorolj tét nélkül!
Egy-egy technika alkalmazása előtt próbáld ki a folyamatot pl. egy deszkán: tapasztald meg, hogy milyen mozdulatok, milyen festéksűrűség stb. szükséges a szép eredményhez.
…lehet, hogy komolytalannak tűnik, pedig ez az egyik leghasznosabb módszer a tapasztalatszerzéshez. Igen, 5+ év bútorfestés után éppen így gyakorlatozom én is, szóval soha nem kísérletezem rögtön a bútoron abban reménykedve, hogy hátha szerencsém lesz (…mostmár nem, hehe). (Nem véletlen az, hogy a tanfolyamainkon is pontosan ezzel a módszerrel tanítunk már évek óta.)
4. Tervezd meg a bútorodat!
Ha ötletekre van szükséged, akkor inspirálódhatsz pl. a Galéria lapozgatásával.
Ne bonyolítsd túl az egészet: válassz maximum 2 egyszerű technikát indulásképpen! (Egy igényesen kivitelezett fedőfestés önmagában is szuper eszköz arra, hogy kiemeld egy bútor gyönyörű vonalait.)
Ha nem tudod, hogy milyen szín, minta, textúra stb. illik harmonikusan az otthonodhoz, akkor ez a cikk a segítségedre lesz a dilemma megoldásában: >>> Milyenre fessem?
5. Ne a konyhafelújítással kezdd!
A legeslegelső bútorátalakításodhoz egy kis darab az ideális alany: sámli, asztalka, éjjeliszekrény. Hidd el, hogy a rutinodhoz már egy-egy bútorfestés is rengeteget ad!
TIPP: ha otthon épp nincsen az okulás oltárán beáldozandó darab, akkor pár ezer forintért beszerezhetsz egy szimpla cuccot (a vaterán, Marketplace-en, bolhapiacon, az IKEA-ban stb.), amit nem sajnálsz majd gyepálni.
Mdf lapból készült bútort is lehet festeni
Kedves Eszter, igen, lehet. Ha bútorlapra gondolsz, akkor ehhez itt találsz részletes segítséget: https://azurbagoly.hu/butorlap-festese/ Ha nyers MDF-ból van a bútorod, akkor pedig itt olvashatsz a festéshez tippeket: https://azurbagoly.hu/mdf-festese/ Üdvözlettel: Ági