A tejfesték felületének lezárására többféle anyag használható; fabútorokra az egyik legnagyobb kedvencem a tungolaj. Hallottál már róla?
A tungolaj a felületzáró anyagok univerzumának Ironman-je, minden felületkezelők szuperhőse!
A tungolaj egészen különleges anyag: az egyéb felületzárókkal ellentétben nem a fa felületén képez védőbevonatot, hanem annak szerkezetébe beivódva magát a fát keményíti meg. – Így aztán rendkívül tartós védelmet biztosít, ami nem csak a víznek, de az olajoknak, sőt az alkoholnak is ellenáll (akár konyhai vagy kültéri használatra is alkalmassá téve a fabútorokat). Mondom én:
Amilyen erős védelmet ad, a tungolaj használata annyira könnyű: egyszerűen bedörzsölve – nincsenek ecsetnyomok, megfolyások! – gyönyörű, matt és hihetetlenül tartós felületet képezhetsz vele.
Felvitelkor könnyen kezelhető, mint egy olaj, száradás után kemény és ellenálló, mint egy lakk!
A tejfesték bármilyen festett felületre, faápolásra ajánlott olajjal kezelhető, ezek használatában nincsen különbség. – Az összetételükre mégis érdemes odafigyelni: a piacon kapható olajok többsége az egészségre káros hígítót tartalmaz (akár 75%-ban!). A 100%-os tisztaságú tungolaj viszont egy egészségre ártalmatlan anyag, amit egy Dél-Amerikában és Kínában honos fa magvából préselnek, így ez biztonsággal alkalmazható akár konyhai eszközökön is!
A tungolajat nem csak festett, hanem nyers fafelületek védelmére is használhatod: átlátszó és matt fedést biztosít, mely kiemeli a fa természetes színét és erezetét.
Fontos tudni: Milyen felületen használd a tungolajat?
A szuperképességei érvényesítéséhez a tungolajnak be kell szívódnia a felületbe – ezért elsősorban nyers- vagy tejfestékkel festett fán használd. Ha a felület nem tudja megfelelően magába szívni az olajat, ez a felületkezelési eljárás nem éri el a célját, így azokon a darabokon, amik előzetesen felületkezelve voltak, ne használj tungolajat. Ne használd a tungolajat olyan festéken, ami lezárja az olaj előtt az utat (pl. akrilfesték, zománcfesték, lazúr stb.)!
ÍGY VIDD FEL A TUNGOLAJAT:
Várd meg, míg a tejfesték teljesen megszárad, majd finom (kb. 280-as szemcseméretű) csiszolópapírral csiszold át az egész bútort és portalanítsd a felületet. Számíts rá, hogy a tungolaj felvitelkor pár árnyalattal sötétíti a tejfesték színét, száradáskor ez picit visszavilágosodik.
Dolgozz szöszmentes ronggyal, amivel mélyen be tudod dörzsölni a tungolajat a felületbe. Körkörös mozdulatokkal haladj.
TIPP: Az első rétegben hígíthatod a tungolajat (1:1 arányban), így az mélyebben beszívódik (ehhez bármilyen olajokhoz ajánlatos hígító megfelel, de én mind közül a narancsolajos (avagy citrus-) hígító vagy a biopin hígítója mellett voksolok, mert mindkettő környezetbarát anyag). A konyhapulton, az étkezőasztalon stb. mindenképp olyan anyaggal dolgozz csak, ami érintkezhet élelmiszerrel is!
A tungolaj hígítása főleg a keményfa kezelésekor fontos, aminek zártabb a szerkezete, így hasznos, ha az olajnak segítünk a beszívódásban a hígítással. A fenyőnél például a hígítás nem olyan kritikus, szerintem. (…azért én kísérletezőkedvvel gondoltam, hogy kipróbálom, hogy hígítás nélkül hogyan viselkedik a tömény tungolaj, ha keményfa a felület: azt tapasztaltam, hogy így is tök jól működik a dolog (az étkezőasztalunk tölgy, az egyik mosdópultunk bükk, a másik mosdópultunk pedig szintén tölgy… mindegyiken szuper a tungolaj hígítás nélkül is már évek óta.)
Egy 3 hónapja olajozott konyhapulton, melyen a karcolásokat csiszoltam, újra tudom olajozni, vagy már a megkeményedett fa nem fogja beszívni?
Kedves Csilla, nyugodtan használhatod a tungolajat az olajozott felület felfrissítéséhez is: ha ezt időszakonként megismétled, akkor sokáig szép marad a felület. 🙂 A konyhapult elég erős igénybevételnek van kitéve, ezért itt érdemes ezt félévente-évente megcsinálnod. Üdv: Ági
Üdv!
Égerpallóból csináltam fogast amit tungolajjal kezeltem.Elég erős szaga van a felakasztott kabátok átveszik.Mennyi idő míg ez elmúlik?
Kedves Laci, ez 1-2 napig normális, ha ennél tovább fennáll, akkor valószínűleg az a gond, hogy a visszatörlés nem volt elég alapos az olajozás után. Ha ez a probléma, akkor csiszold át finoman a felületet pl. 280-as csiszolópapírral (ha még ragacsos is a felület, akkor áttörölheted a csiszolás előtt denaturált szesszel is, ez kicsit lazít rajta), majd nagyon vékonyan olajozd át megint – …ééés kb. 10 perc után ne felejtsd el TELJESEN szárazra törölni a felületet (ha hozzáérsz, akkor ne legyen ragacsos egyáltalán a kezed)! Az olajozás után pár hétig még van egy kevés illata az olajozott felületnek, de ez… Olvass tovább! >>>
Üdv! Vékonylazúrral (esetemben Milesi) kezelt felületre is alkalmazható ez az olaj?
Kedves Péter, a tungolajat nem javasoljuk lazúrozott felülethez, mert még a vékonylazúr is eltömíti-lezárja a fa pórusait, ezért a tungolaj nem tud elég mélyen beszívódni.
A tungolajozás a pácolt vagy a tejfestékkel festett fa lezárásához alkalmas megoldás, mert ezek az eljárások nem zárják le a fa pórusait.
Üdvözlettel: Ági
Érdeklődni szeretnék, hogy egy kezeletlen borovi fenyőből készült lépcsőnk van. Erre alkalmas a tungolaj?
Kedves Szabina, a tungolaj csak mérsékelten karcálló védelmet ad, azaz ha sokat jártok papucsban/cipőben a lépcsőtökön, akkor érdemes szerintem inkább egy környezetbarát padlóolajjal kezelnetek a felületet (ezekben a tungolaj mellett van fenyőgyanta is, ami gondoskodik a plusz karcállóságról). A tungolajat beltéren is inkább olyan helyiségekben érdemes padlóolajozáshoz használnod, ahol pl. jellemzően zokniban mászkáltok. Üdv: Ági
Szeretném megkérdezni,hogy a nálatok kapható tungolajat is érdemes hígitani? Ha igen, mivel hígítható és az kapható-e nálatok.Köszi a választ..
Kedves Katalin, igen, ez 100%-os tisztaságú tungolaj, úgyhogy a termékben nincs hígító. Az első réteg felvitelekor érdemes lehet hígítanod, ehhez bármilyen olajokhoz ajánlatos hígító használható, én ezek közül a narancsolajos (avagy citrus-) hígító vagy a biopin hígítója mellett voksolok, mert ezek környezetbarát anyagok. (Mi nem árulunk ilyet.) A tungolaj hígítása szerintem főleg a keményfa kezelésekor fontos, aminek zártabb a szerkezete, így hasznos, ha az olajnak segítünk a beszívódásban a hígítással. A fenyőnél például ennek kevés értelmét látom. Én kísérletezőkedvvel gondoltam, hogy kipróbálom, hogy hígítás nélkül hogyan viselkedik a tömény tungolaj keményfa-felületeken: azt tapasztaltam, hogy így is tök jól működik (az… Olvass tovább! >>>
Kedves Ági!
Van egy bükk konyhapultom, amit előzőleg valami vízbázisú lakkal kentem le. Abban az esetben, ha a lakkot teljesen visszacsiszolom, használhatom a tung olajat felületzárásra?
Köszönöm!
Kedves Katalin, lehet, hogy nem tudod sajnos teljesen eltávolítani a lakkot, mert az részben beszívódott. Ezért ilyenkor előfordulhat, hogy a tungolajozás nem ad olyan erős védelmet, mint ha valóban nyers felületen alkalmazod. Ezért javasoljuk alapvetően nyers fa kezeléséhez ezt az anyagot, mert csak így garantálható, hogy valóban azt az eredmény adja, amit várunk. …szóval röviden: használhatod, de számíts rá, hogy nem biztos, hogy tök vízálló lesz az eredmény. Üdvözlettel: Ági
Sziasztok! Nyers MDF lapot festettem le fekete tejfestékkel,gyonyoru szép lett. Majd átmentem rajta vékonyan az Acrilgalze feluletzaroval,de sajnos nagyon csikosnak latszik,vszinu ez mar nem fog valtozni. Ha visszacsiszolom,es ujre kenek re egy reteg feket tejfesteket akkor hasznalhatom esetleg a tungolajat? Be fog szivodni rendesen?
Nagyon koszonom!
Szia, hát, nem biztos, hogy le tudod csiszolni maradéktalanul, mert részben biztos be is szívódott az MDF anyagába a lakk is. Nem tudom, hogy célod-e az, hogy vízálló felületet kapj (mivel az Acriglaze sem ad vízálló védelmet): ha nem, akkor ilyenkor érdemes inkább kenderolajat használnod, szerintem. Az víztaszító védelmet ad (kb. olyan erős, mint az Acriglaze). Remélem, hogy tudtam segíteni! Üdv: Ági
Szia Ági, nagyon koszi a valaszt! Mindenkepp cel lenne a vizallo felulet,mert a konyhaszekreny also reszet csinaltam meg a tejfestekkel,igy olyan opciot keresnek a tovabbiakban,ami viztaszito es valahogyan meg tudom oldani 😀
Ilyen esetben erdemes tungolajjal probalkozni? Vagy keressek valamilyen mas megoldast? 🙂
Koszonom
Szia, ilyenkor előfordulhat, hogy a tungolajozás nem ad olyan erős védelmet, mint ha valóban nyers felületen alkalmazod. Ezért javasoljuk alapvetően nyers fa (és nyers MDF) kezeléséhez ezt az anyagot, mert csak így garantálható, hogy valóban azt az eredmény adja, amit várunk. …szóval röviden: használhatod, de számíts rá, hogy nem biztos, hogy tök vízálló lesz az eredmény. Ha biztosabbra akarsz menni, akkor használj inkább valamilyen vízálló lakkot (minden akrilbázisú lakknál fontos, hogy nagggyon vékonyan kend, mert másképp foltosodhat, ahogy először is tapasztaltad az Acriglaze-zel… ez mondjuk az Ében színű felületen tényleg extrém kihívás, mert azon minden apró hiba meglátszik. Nekünk a… Olvass tovább! >>>
Egy új, nyújtó deszkát már lekezeltem 2-szer paraffin olajjal, de még el bírnak 1 réteg olajat. A tőletek vãsárolt Tung olajjal folytathatják a műveletet, végül lezárhatnám a szintén tőletek vett méh viasszal? Ez utóbbit natural vagy kevernek olajjal? Köszönöm. (A nemrég vãsárolt tejfestékkel öröm volt dolgozni!)
Kedves Ildikó, igen, folytathatod tungolajjal, ez érintkezhet élelmiszerrel is. Szerintem a tungolajozott felületet már nem kell viasszal kezelned majd, mert a viasz nem ad olyan ellenálló felületet, mint a tungolaj (ha pedig a gyengébbik anyag kerül felülre, az nem praktikus). Örülök, hogy tetszik a tejfesték! 🙂 Üdvözlettel: Ági
Kedves Ági!
Kültérre készítek kerítést frissen vágott akác oszlopokból, leásva azt a földbe.
Rögtön a kéreg leszedése után shou sugi ban technikát alkalmaznám: megégetem a teljes külső felületét, ledrótkefézném, lemosnám vízzel, majd 50 százalékos alkohollal hígított tung olajjal ( az első réteg során csak) bekenném a teljes felületét.
Utána még 3 réteg jönne rá, hígítatlanul.
A földben lévő részen esetleg tung olaj helyett inkább nagyapám bitumenes bekenéseses technikáját alkalmazzam?
A föld feletti rész újabb bekenés nélkül valóban 80-100 évre megoldja a kerítés gondot? Lehet hinni a japán oldalaknak?..
Kedves Sándor, igen, lehet, hogy a föld alatt kell egy másfajta védőréteg is. A föld felett viszont biztos elég a shou sugi ban, bár nincs 80-100 évnyi tapasztalatom, de a vásárlóink visszajelzéseiből kiindulva is valóban jó eredmény érhető el ezzel a technikával. Üdvözlettel: Ági
Kedves Ági!
Parketta olajjal kezelt, de fellcsiszolt felületet át lehet-e kenni Tung olajjal?
Van e értelme? Vagy az már nem szívódik be a fába?
Kedves Gyöngyi, igen, az ilyen felület kezelhető tungolajjal, az olajra mehet másfajta olaj. Az, hogy mennyi tungolaj szívódhat még be a fába, az attól függ, hogy milyen friss volt az előző olajréteg, illetve hogy a csiszolással ebből mennyi lett eltávolítva. Lehet, hogy az előző anyagból marad a fa pórusaiban még, így ez valamelyest befolyásolhatja a végső ellenállóképességet, de ha a parkettaolaj is egy elég ellenálló anyag volt, akkor szerintem biztonsággal alkalmazhatod így őket egymás után. Remélem, hogy tudtam segíteni! Üdvözlettel: Ági
Kedves Ági! Korábban biopin keményolajjal kezelt, majd újracsiszolt konyhai munkalapot lehet tung olajjal kezelni?
Kedves Katu, igen, lehet, bár elképzelhető, hogy az eredmény valahol a keményolaj és a tungolaj ellenállóképességének találkozásánál lesz, mert az az olaj is beszívódik a fába, tehát a csiszolással nem lehet a pórusokból maradéktalanul eltávolítani. Ez szerintem ebben az esetben nem baj, mert a keményolaj is alkalmas konyhapultra. Remélem, hogy tudtam segíteni! 🙂 Üdv: Ági
Köszönöm szépen, Ági!
Kedves Ági, babaágyat lehet ezzel az olajjal kezelni?
Kedves Imola, igen, lehet, hiszen ez egy vegyszermentes anyag, viszont a tungolaj alkalmazásához fontos, hogy a babaágy még kezeletlen fából legyen. Ha van már valamilyen felületzáró a bútoron korábbról, akkor akár a felfrissítéshez, akár a festés után szokásos felületzáráshoz a kenderolajat javaslom inkább (ez is 100%-ig vegyszermentes termék): https://azurbagoly.hu/termek/kenderolaj/ Üdv: Ági
Kedves Ági!
Van egy tung olajjal kezelt hintalovunk, körülbelül 1 éve kezeltem a felületet az olajjal és most azon gondolkodom, hogy színre festem a hintalovat. Olajjal kezelt felületet le lehet festeni és ha igen milyen festéket ajánlanál?
Köszönöm a visszajelzést!
Bea
Kedves Bea, igen, lehet (én is megcsináltam többször már)! 🙂 Az ilyen felületeknél ugyanazokat a lépéseket követem, mint egy “sztenderd” lakkozott bútor felújításakor (érdesítés, tisztítás, az első réteg tejfestékhez Extra-Bond), azzal az egy kivétellel, hogy a tisztításkor a szokásos mosogatószeres kör után még denaturált szesszel is átsikálom a felületet, és csak ez után öblítem le tiszta vízzel az egészet. A munkához segítségképpen itt találod az egyik útmutatónkat: https://azurbagoly.hu/lakkozott-butor-festese/ Remélem, hogy tudtam segíteni! 🙂 Üdvözlettel: Ági