Vajon van-e varázsrecept, amivel a bútorfestés során akár teljesen kezdőként is elérheted, hogy a bútorfestésed professzionálisnak tűnjön?
…szerintem varázsrecept nincs, de néhány egyszerű trükk létezik azért, amelyek majdnem varázslatként működnek!
1. ne spórold ki a hibajavításokat
A csúfságokra nem érdemes türelmetlenül legyintened, mielőtt ecsetet ragadsz “A festék majd hátha eltakarja!” felkiáltással.
Ha a szívedet megmelengetik a régi bútorokon az ütött-kopott, hosszú évek törődéséből adódó részletek, akkor persze nem szükséges a darab minden karakterétől, apró tökéletlenségétől megszabadulnod. – …ugyanakkor igenis van olyan hiba, aminek javításáról a szép végeredmény érdekében mindig gondoskodnod kell: egy-egy csúnya karcolás, a repedt felület, a hiányos furnér, a régi szegek által ütött lyukak, furatok mind-mind egyszerűen eltüntethetőek.
Hogyan csináld?
- A kezeddel simítsd végig a felületet: így azokat a hibákat is megtalálod, amik szemmel egy tirki-tarka felületen nehezen észrevehetőek.
- A réseket töltsd ki fatapasszal, majd spaklival simítsd el az anyagot. A fatapasz száradása után csiszold simára a felületet.
A bútorfesték nem takarja el az egyenetlenségeket, sőt:
ha szépen dolgozol, akkor az ilyen hiba az egyenletes fedőfestés alól még feltűnőbben világlik majd át. A felületjavítás tehát fontos lépés.
2. maszkold ki rendesen a széleket
Ha úgy tervezed, hogy a bútorodon festetlenül marad egy-egy rész (pl. a fiókbelső), akkor használj maszkolószalagot a határvonalaid kijelöléséhez. – Egy alapvetően ízléses bútorfestés is lehet lehangoló akkor, ha például egy-egy fiókot kihúzva azt látod, hogy a festék átfolyt oda, ahová nem kellett volna.
Hogyan csináld?
- Tépj le egy megfelelő hosszúságú darabot a maszkolószalagból.
- A szalag két végét illeszd a határvonal két végpontjára, majd finoman feszítsd ki.
- Ragaszd le a maszkolószalagot, majd a körmöddel húzd végig a széleit.
Ha odafigyelsz a tiszta határvonalak kialakítására, akkor máris hatalmasat lépsz a professzionális végeredmény irányába.
3. inkább több vékony rétegben dolgozz, mint kevesebb vastagban
Ha az első réteg még nem fed tökéletesen, akkor ne ijedj meg! A teljes színfedéshez általában 2-3 réteg szükséges.
Hogyan csináld?
- Az első rétegnél ne törekedj arra, hogy tökéletesen fedjen a tejfesték, mert a túl vastagon felvitt bútorfesték nem terül szépen!
- A következő réteget akkor viheted fel, ha a felület teljesen száraz (ha hűvös a tapintása, akkor még nyirkos). A tejfesték szobahőmérsékleten kb. 0,5-1 óra alatt megszárad.
Az első réteg után még nem tökéletes a színfedés, de ez nem baj, mert a második réteg már sokkal szebben fed majd.
4. terítsd egyenletesen a bútorfestékedet, javítsd a megfolyásokat
…mindehhez a kulcs az ideális festéksűrűség. A tejfestékkel könnyű dolgod van, hiszen az állagot magad szabályozhatod! – Olvasd el itt a legfontosabb tippeket a tejfesték kikeveréséhez.
Hogyan csináld?
- Ha úgy érzed, hogy nehezen kenhető a tejfesték, akkor keverj hozzá vizet! Ha azt látod, hogy a festék megfolyik, akkor keverj hozzá még egy keveset a festékporból!
- Ügyelj arra, hogy ne legyen túl sok tejfesték az ecseteden: a felesleget húzd le a tálka szélén egy-egy mártogatás után!
- Menj át többször is egy-egy részen, ha úgy látod, hogy szükséges (amíg nedves a festék, addig ezt nyugodtan megteheted). Ha egy sávon belül nagyjából eloszlattad az anyagot, akkor néhányszor húzd át az ecsetedet a bútor egyik szélétől a másikig: így a tejfesték biztosan vékonyan-egyenletesen terül majd.
- Ha a száradás után mégis megfolyást találsz valahol, akkor ezt 280-as csiszolópapírral egyengesd el, mielőtt felviszed a következő réteget.
Itt még több tippet olvashatsz az egységes felület kialakításához.
A bútorfesték állaga akkor jó, ha az anyag egyszerűen kenhető, de nem hajlamos a megfolyásra függőleges felületen sem.
5. maximum 2-3 “extra” legyen a bútorodon
A régi mondás, ami szerint „a kevesebb néha több” a bútorfestés világában is igaz. Ha többféle díszítés is tetszik, akkor sem jó ötlet mindet egyetlen darabon összezsúfolni, mert könnyen ízléstelen lehet a végeredmény.
No de mégis mi lehet ez az „extra”?
- a bútor formája, ha van rajta valamilyen sajátosság
- látványos bútorgomb(ok)
- csinos bútorláb
- bármilyen dekoráció (stencilezés, transzferálás, füstfólia, dekupázs stb.)
- különleges textúra (antikolás, pácolás stb.)
Ha azt akarod, hogy egy-egy látványelem valóban érvényesüljön, akkor hagyj teret hozzá.
Ne cifrázd túl az egészet.
HA HASZNOSÍTOD EZT AZ 5 TIPPET, AKKOR NEM CSAK SZUPERÜL SZÓRAKOZOL MAJD BÚTORFESTÉS KÖZBEN, HANEM A MŰVELET VÉGEREDMÉNYEKÉNT KAPOTT DARAB IS KIEMELKEDŐ SZÍNVONALÚ LESZ!
Szólj hozzá!