A bútorfesték-piacon ma nem könnyű eligazodni, ha egészségtudatos módon igyekszel választani, hiszen majdnem minden termék „öko” meg „környezetbarát” meg ezer egyéb szimpatikus jelzővel van ellátva… Mi is az igazság?
A bútoraiddal éveken át éldegélsz együtt, ezért a bútorfesték kiválasztásakor érdemes odafigyelned arra, hogy milyen anyagokat engedsz be az otthonodba.
Az utóbbi időben egyre gyakrabban találkozom olyan környezetbarátnak bélyegzett festékekkel, amikről kevés utánajárással kiderül: valójában károsak az élővilágunkra és az egészségünkre egyaránt. – Így hát arra gondoltam, hogy körbejárom a környezetbarát bútorfestékek témakörét, hiszen tudatos vásárlóként, környezettudatos emberként és megrögzött bútorfestőként is szeretem tudni, hogy mibe is mártom az ecsetemet.
Mi a baj a szintetikus festékekkel?
A legtöbb festék olyan anyagokat tartalmaz, amelyek számos tanulmány által kimutathatóan okoznak egészségügyi problémákat (asztmát, rákot, légzési problémákat, máj- és veseelégtelenséget… szerencsésebb esetben „csak” fejfájást, émelygést, szem- és bőrirritációt)(1)(2)… igen, ezek a vegyszerek általában a „környezetbarát”-ként hirdetett termékekben is jelen vannak. 🙁 Ha már a festékkel való érintkezés komoly veszélyeket rejt, akkor képzeld csak el, hogy milyen ártalmas az egészségedre hosszú távon ezekkel az anyagokkal körülvéve élni!
„Sok lakásban, épületben egyes szennyezők koncentrációja magasabb, mint amit a határértékek megengednek a városi levegőben. Ez különös aggodalomra ad okot, ha belegondolunk, hogy életünk döntő részét a négy fal között töltjük.” /Simon Gergely, környezetkémikus/ (3)
Milyen is hát a valóban egészség- és környezetbarát bútorfesték?
Ne dőlj be a hangzatos, de üres szófordulatoknak: egy terméket nem a ráaggatott jelzők sora, hanem az összetétele tesz biztonságossá. (5)
A következő anyagokra figyelj oda:
VOC:
A VOC a levegőben előforduló káros szénhidrogén-származékok gyűjtőneve. (A betűszó az angol Volatile Organic Compound kifejezésből ered, aminek jelentése: „illékony szerves vegyület”.) A VOC-k legnagyobb veszélye, hogy hosszan fejtik ki egészségromboló hatásukat: ezek a vegyszerek akár 5 évig is szennyezhetik a szoba levegőjét. (4) (Így a problémát sajnos nem tudod egyszerűen kiiktatni azzal, hogy festés közben szélesre tárod az ablakokat.) A VOC-tartalmú festékek tehát nem mondhatóak biztonságosnak. Ha „csak egy pici” mérget adagolnak az eléd tett ételbe, megeszed? – Ugye, nem? Ne legyél kevésbé válogatós az otthonodban beszívott levegővel sem!
>>> VÁLASSZ „VOC: 0” VAGY „VOC-MENTES” JELÖLÉSŰ TERMÉKEKET!
Ha még több információra vagy kíváncsi a VOC-témakörben, akkor ez a tanulmány hasznos olvasmány lehet.
Szólj hozzá!