Hogyan válassz csiszolópapírt?
Mágika, 2017.02.06.
A csiszolópapírok világában egyáltalán nem nehéz eligazodni: az ívek hátulján lévő számozás jelzi, hogy a durva-közepes-finom skálán hol helyezkedik el a kezedben lévő darab.
Minél nagyobb a papír hátulján lévő szám, annál finomabb csiszolópapírral van dolgod.
A bútorfelújítás során alapvetően háromféle csiszolópapírra lehet szükséged:
a régi festék- vagy lakkréteg eltávolításához DURVA szemcséjű darabra: ez körülbelül a 80 és a 120 közötti számozású papírokat jelenti
a festés előkészítése során a felület érdesítéséhez KÖZEPES erősségű darabra: ez körülbelül a 150 és a 180 közötti számozású papírokat jelenti
a felületkezelés előtt a festés apró hibáinak javítására és a festék felületének elsimítására FINOM szemcséjű darabra: ez nagyjából a 240 és 400 közötti számozású papírokat jelenti.
(A 80 alatti számozású csiszolópapírokat jellemzően famegmunkálás során, a 400 feletti számozású csiszolópapírokat pedig általában polírozáshoz használják.)
A csiszolópapírok használata során 3 alapszabályt tarts be:
a lehető legfinomabb csiszolópapírt válaszd, ami még elvégzi a szükséges feladatot (azaz például ne érdesíts 100-as szemcseméretű papírral, mert felesleges karcokat képezhetsz vele)
a durva szemcséjű papírtól a finom szemcséjű papír felé haladj: a munkát kezdd a legdurvább csiszolópapírral, majd fokozatosan válts egyre magasabb számozású csiszolópapírra, amíg el nem érsz a felület végleges kialakításához kívánatos finomságú papírig
igyekezz mindig a fa szálirányával megegyező mozdulatokkal dolgozni
A webáruházban szerettük volna megkönnyíteni a választásod, ezért a bútorfelújítás mindegyik lépéséhez egyetlen csiszolópapírt találsz csak: a régi festék/lakk eltávolításához a 100-as erősségű papírt, a festés előtti érdesítéshez a 150-es szemcsenagyságú papírt, a festék elsimításához pedig a 280-as finomságú papírt. — A régi bútorok felújításához és a tejfesték használatához szerintünk ezek passzolnak a leginkább. :)
A csiszolópapírok beszerzésekor az volt a célunk, hogy az átlagos darabok árfekvésében prémium minőségű terméket kínáljunk Neked az Azúr Bagoly webáruházban, ezért választottuk a Klingspor szuper csiszolópapírjait (és közülük is a kifejezetten strapabíró fajtát). Az alumínium-oxid-borítás sajátossága, hogy csiszolás közben folyamatosan új vágófelületek képződnek rajta, ami növeli a csiszolópapír élettartamát.
Nem is gondoltam volna, hogy egy csiszolópapírokról szóló bejegyzés ennyire hosszúra is nyúlhat, hihi… Nos, ha már így alakult, remélem, hogy találtál hasznos tudnivalókat ebben a szösszenetben. :)
Szívesen olvasnál még hasonló útmutatókat bútorfelújítás-témában? – Iratkozz fel hírlevelünkre itt!