Ti kérdeztétek... (1)
Mágika, 2016.12.14.
– ELŐKÉSZÍTÉS –
A lakkozott bútorok felújítása sokatokat foglalkoztat; több hasonló kérdést írtatok ebben a témában. Ezeket egy csokorba gyűjtöttem:
A tejfestéket csiszolás nélkül is fel lehet vinni egy régi bútorra, vagy csak inkább "nyers" fára érdemes használni? (Virág Anita Anna)
Csiszolás nélkül is lehet-e egységes színre festeni egy régi bútort? (Gyepes Nóri)
Lakkozott felületet kell csiszolni festés előtt? (Udvarhelyi Zsuzsanna és Dános Edna)
Lakkozott felületet a lakk eltávolítása nélkül is lehet-e valahogy festeni? (Zsoldos Éva)
A tejfestéket lakkozott felületen is használhatod, méghozzá anélkül, hogy eltávolítanád a lakkréteget. Ha egységes fedést szeretnél elérni, akkor 3 lépést tegyél meg még a festés előtt: 1. érdesítsd meg a bútor felületét, 2. alaposan tisztítsd le a darabot 3. a tejfestékhez önts tapadásfokozó adalékot.
Ezeket a lépéseket betartva ilyen egyenletesen fed az Old Fashioned Milk Paint korábban felületkezelt darabokon is:
1. ÉRDESÍTÉS:
Bármilyen festéket használsz, az egyenletes fedés érdekében a felületet mindig érdemes a festés előtt megérdesíteni. Közepes erősségű (pl. 150-es) csiszolópapírral egyszerűen dörzsöld át a bútort: ennek a lépésnek nem az a célja, hogy tökéletesen lecsiszold a korábbi lakkréteget (ami egy közepes méretű bútornál akár több napnyi munka is lehetne), hanem az, hogy eltávolítsd a nehezen lemosható szennyeződéseket és az érdesítéssel előkészítsd a felületet a festék befogadására. – Ez a lépés egy kisebb komódnál kb. 10-15 perc alatt megvan, viszont rengeteg előre nem látható problémát spórolhatsz meg vele; ráadásul hidd el: a végeredmény is sokkal professzionálisabbnak fog hatni, ha nem spórolod meg az érdesítést!
2. TISZTÍTÁS
Az érdesítést követően tisztítsd meg alaposan a felületet: a festendő darabot mosd át enyhén szappanos meleg vízzel, majd öblítsd le a mosószert a felületről; ügyelj rá, hogy semmilyen poros, olajos-zsíros anyag ne maradjon a darabon.
3. A TAPADÁSFOKOZÓ HASZNÁLATA
A tejfesték nem igényel alapozófestést; az első réteget kenheted közvetlenül a bútorra! Ha egyenletes fedést szeretnél elérni, korábban felületkezelt darabok festésekor az első réteghez adagolj Extra-Bond tapadásfokozót a tejfestékhez (2 rész folyékony tejfestékhez 1 rész tapadásfokozót keverj).
Ha régies-rusztikus stílusú darabot szeretnél varázsolni a korábban már lakkozott (vagy festett vagy politúrozott) bútorodból, akkor ugord át az érdesítést és hagyd el a tapadásfokozó használatát.
Ezt a jelenséget valahogy így kell elképzelni:
Készítettem egy részletes útmutatót is régi bútorok felújításához; itt találod.
Mivel tudom a kisebb sérüléseket javítani? (Feigl-Hittl Brigitta)
A kisebb sérüléseket fatapasszal javíthatod festés előtt; itt találsz egy részletes útmutatót is.
Régi bútort szeretnék felújítani. Csiszolni kell-e? Előtte fehérre kell festeni, hogy a kért színt érjem el? (Pintér Ágnes)
Sötétbarna bútort szeretnék világos árnyalatúra festeni. Tejfesték előtt kell valamivel kezelni, alapozni? (Abonyi Fruzsina)
A tejfesték nem igényel semmilyen alapozófestést; az első réteget kenheted közvetlenül az érdesített-megtisztított felületre. A csiszolásról és a tapadásfokozó használatáról ld. fentebb a tudnivalókat.
Lakkozott felületre, ha viaszt teszek, utána egy másik színt festek rá, ugyanúgy viselkedik mintha natúr alapon kezdtem volna? (Szabó Krisztina)
Nemmm. :) Először is, lakkozott felületet nem érdemes viaszolni: a viaszolás lényege, hogy a viasz be tudjon szívódni a festékbe; a lakkréteg viszont ezt megakadályozza. Másodszor, viaszolt felületre nem érdemes vizesbázisú festéket felvinni, mert nem fog tartósan megtapadni rajta.
Lakkozott felület előkészítéséhez ld. fent a tudnivalókat.
Rusztikus felületeken csiszolás nélkül is jól használható a tejfesték? (Rottek János)
Ha a rusztikus felületen a porózus anyagokat érted (mint amilyen például a nyersfa), akkor igen. A tejfesték mindenféle előkészítés és adalékanyag nélkül használható minden olyan felületen, amibe be tud szívódni.
– MILYEN ANYAGOKON HASZNÁLHATÓ A TEJFESTÉK? –
Milyen anyagra lehet festeni a tejfestékkel? (Papadopoulosz Judit)
A tejfestéket önmagában porózus felületek festésére használhatod: ilyen például a kezeletlen fa, az égetetlen kerámia, bármilyen papír, sőt a fal is!
Tapadásfokozóval keverve pedig az Old Fashioned Milk Paint gyakorlatilag mindenféle felületen megtapad: nem csak lakkozott/festett/politúrozott bútort festhetsz vele, de műanyagra, fémre, porcelánra is kenheted!
Egy sötétbarna komódot átfestenék Uszadékfa színűre. Szükséges hozzá a tapadást fokozó anyag akkor is, ha matt felületű, nem lakkozott? (Bojtok Mónika)
A sötérbarna színét nagy valószínűséggel valamilyen felületkezeléstől kapta a bútor; ezért ha biztosan nem szeretnéd, hogy innen-onnan leperegjen a festék, akkor az első réteghez érdemes tapadásfokozót adagolnod.
Műanyagra festhetek vele? (Szeidler Mónika)
Igen, Old Fashioned Milk Paint-tel műanyagra is festhetsz; az első réteghez egyszerűen önts tapadásfokozót a már kikevert tejfestékbe (ilyen nagyon kemény felületek esetében érdemes a szokásos feleadag helyett a 1:1 arányban adagolni az Extra-Bondot). Nézd meg ezt a lámpafelújítást: a műanyag lámpatalpat az OFMP Krémszín árnyalatával újítottam meg.
A tejfesték bármilyen fa felületet hibátlanul fed? (Anita És Károly)
Igen, kezeletlen fán a tejfesték önmagában tökéletes fedést ad. Nyers fa festéséhez a tejfesték egyike a legjobb megoldásoknak, hiszen alapvetően úgy viselkedik, mint egy pác, de úgy fed, mint egy festék! Az Old Fashioned Milk Paint beivódik a fába, így később sem repedezik vagy pereg le, tartós és ellenálló felületet képez. Arra ügyelj csak, hogy a festendő felület legyen teljesen tiszta: szabadítsd meg mindenféle zsírtól, portól, mosószermaradványtól a festés előtt.
A fa típusa meghatározza, hogy milyen festéket kell alkalmazni hozzá? (Rotár Katalin)
Nem; mindenféle faanyagot nyugodtan festhetsz Old Fashioned Milk Paint-tel.
Krétafestékkel festett bútort lehet festeni tejfestékkel? Szükséges valamilyen előkészítés? (Kirschner Mona)
Igen! Ha már lelakkoztad vagy átviaszoltad a bútort, akkor az első réteghez mindenképpen önts tapadásfokozót a tejfestékbe (a viaszt lehetőleg hagyd kikeményedni a festés előtt!). Ha még nem vittél fel felületkezelőt a krétafestékre, akkor nyers tejfestékkel is egyszerűen átfestheted a bútort! :)
Fenyőbútor felújítására pontosan milyen festékek szükségesek? (Hegedüsné Varga Krisztina)
Ha nyersfenyő-bútorod van (ilyenek például az IKEÁ-s darabok), akkor tejfestékre és valamilyen felületkezelőre lesz szükséged.
Ha lakkozott/viaszolt/festett/politúrozott fenyőbútorod van, akkor a tejfestéken kívül szükséged lesz még tapadásfokozó adalékra; felületkezelésnek pedig vagy a viaszolást vagy a lakkozást javaslom.
A bejegyzés második részében jövő héten többek között a tejfesték kiadósságáról és a felületkezelésekről szóló kérdésekre érkeznek a válaszok.
Ne maradj le további bútorfestési tippjeinkről sem: iratkozz fel hírlevelünkre itt!