Környezetbarát bútorfestékekről...
Mágika, 2016.03.11.
Gondoltad volna, hogy a bútorfestés is lehet veszélyes vállalkozás?
Mi a baj a modern festékekkel?
Bár a legtöbb festékben megtalálható adalékanyagok számos tanulmány által kimutathatóan okoznak egészségügyi problémákat (asztmát, rákot, légzési problémákat, máj- és veseelégtelenséget... szerencsésebb esetben „csak” fejfájást, émelygést, szem- és bőrirritációt)(2), a ma forgalomban lévő festékek nagyobbik részében ezek még mindig megtalálhatóak – igen, sokszor a „környezetbarát”-ként hirdetett termékekben is. :(
Ezeket a veszélyeket ráadásul nem tudod egyszerűen kiiktatni azzal, ha festés közben védőfelszerelést használsz és szélesre tárod az ablakokat: a festékekből párolgó illékony anyagok akár 5 (!) évig is szennyezhetik a szoba levegőjét! Ha már a festékkel való érintkezés komoly veszélyeket rejt, el tudod képzelni, milyen ártalmas az egészségedre hosszú távon ezekkel az anyagokkal körülvéve élni?
A környezetbarát bútorfestékek 4 ismertetőjegye:
Légy szemfüles, ne dőlj be a hangzatos, de üres szófordulatoknak: egy terméket nem a ráaggatott jelzők sora, hanem az összetétele tesz biztonságossá – ellenőrizd, milyen anyagokból áll a bútorfesték (ha erről nem találsz információt a termék adatlapján vagy csomagolásán, az már gyanús)! Mire ügyelj festék-vásárláskor?
VOC: A festékek leggyakoribb káros összetevőit a VOC betűszóval jelölik (az angol Volatile Organic Compound kifejezésből eredően), aminek jelentése: „illékony szerves vegyületek” (pl.: Xylen, Methyl Benzene, Ethyl Benzene, Formaldehyde). Ezek az anyagok a festékből vagy a felületzáróból párologva hosszútávon szennyezik a levegőt (a szmogképződéshez is hozzájárulva) és fejtik ki egészségromboló hatásukat. A VOC-tartalmú festékek tehát nem mondhatóak sem környezetbarátnak, sem biztonságosnak – az alacsony oldószertartalomra hivatkozva gyakran igyekeznek ökofestékként feltűntetni a káros összetevőket tartalmazó anyagokat is. Ha „csak egy pici” mérget adagolnak az eléd tett ételbe, megeszed? – Ugye, nem? Ne legyél kevésbé válogatós az otthonodban beszívott levegővel sem! Válassz „VOC: 0” vagy „VOC-free” jelölésű termékeket!
VOC- vagy Titaniumdioxide-tartalmú színezőanyagok: a színre kevert, egyébként alacsony károsanyag-tartalmú festékeknél ügyelj a pigmentek összetételére is! Részesítsd előnyben a természetes, környezetbarát színezőanyagokat tartalmazó bútorfestékeket!
Tartósítószerek (csíraölők): A folyékony festékek esetében szinte biztos lehetsz benne, hogy valamilyen biocid anyaggal tartósították őket a penészedés, gombásodás meggátlására; ezek a vegyületek természetüknél fogva mérgezőek. A festékgyártók legtöbbször üzleti titokként kezelik a tartósítószereik pontos összetételét, így általában nehéz felfedni, milyen esetlegesen egészségkárosító anyagot tartalmaz a bödön. Lehetőleg kerüld a tartósítószer-tartalmú bútorfestékek használatát.
Válassz kőolajszármazékoktól mentes, fenntartható forrásból előállított bútorfestéket!
Így válassz bútorfestéket!
Ellenőrizd a festék összetételét (különös tekintettel a fent listázott összetevőkre); nézz utána a főbb alkotóelemeknek az interneten!
Keresd a tanúsítványokat: a manapság sajnos gyakran jogszerűtlenül kihasznált „környezetbarát”, „bababarát”, „nem-toxikus” jelzők védelmében rangos szervezetek díjazzák a valóban kedvező összetételű termékeket – a megbízható forrásból származó tanúsítványok garanciát jelentenek a magas minőségre.
Hidd el, léteznek valóban környezetbarát, a fenti kritériumoknak mind-mind megfelelő, ráadásul szuper minőségű bútorfestékek – az én szívemhez természetesen az Tejfesték áll a legközelebb! :) ... de korántsem szeretném azt sugallni, ez az egyetlen öko-alternatíva a piacon.
Azt is tudom, hogy vannak, akiknek egy színárnyalat, egy csinos csomagolás, egy szimpatikus félmondat fontosabb, mint a festék természete – akik a fenti érvek ellenére is másfajta festéket választanak majd... és ez egyáltalán nem baj!
Ezzel az írással egyetlen célom volt csak: megkönnyíteni a tájékozódást a mai „zajos” bútorfesték-piacon.
Szerettem volna megmutatni Neked azt is, miért imádok tejfestékkel dolgozni: nem csak egyszerűen azért, mert szép eredményt garantál – azért is, mert az Azúr Bagoly Tejfesték pontosan azt képviseli a bútorfestés világában, amiben az élet minden területén komolyan hiszek: „Ha egyik út járhatóbb a másiknál, akkor biztos lehetsz benne, hogy a természet útja az.” /Arisztotelész/
Ez nem múló rajongás... ez szerelem! :D
Mit érdemes tudnod a tejfestékről?
Nem tartalmaz semmilyen káros alkotóelemet, ólmot, latexet, illatanyagot, olajszármazékot, ezen kívül oldószermentes, és nem gyúlékony.
Kizárólag természetes alkotóelemekből készül, így vegyszerekre érzékenyek, kismamák és gyerekek környezetében, sőt szülőszobákban, kórházakban is nyugodtan használható. Míg a legtöbb bútorfestékkel szabadlevegőn ajánlatos csak dolgozni, addig tejfestékkel biztonságosan festhetsz zárt térben is: így a bútorfelújító szezon nem májustól szeptemberig, hanem egész évben tarthat! :)
Szagtalan – de tényleg! :) Ha jártál már úgy, hogy egy szagmentesnek ígért festék gőze fojtogatott mázolás közben, a tejfesték nagyon kellemes meglepetést fog okozni: festés közben nagyon enyhe agyagillata van, ami száradás közben teljesen eltűnik.
A tejfesték biológiailag lebontható: a maradék festéket tedd nyugodtan a komposztba!
Az Azúr Bagoly Tejfesték a legtöbb festékkel ellentétben por alakban kapható: így csökken a szállítás széndioxid-kibocsátása, ráadásul nincs szükség mesterséges tartósítószerek használatára sem!
...ha tovább ismerkednél a tejfestékkel, kattints ide!
Források:
(1) The Guardian: Paint the town green: http://www.theguardian.com/lifeandstyle/2009/feb/09/eco-natural-paints-guide-best
(2) Greenspec: Paint: Health and the Environment: http://www.greenspec.co.uk/building-design/paint/
(3) GreenHomeGuide: Selecting Green Paint: http://www.greenhomeguide.com/know-how/article/selecting-green-paint
Szeretnél további érdekes bútorfestéssel és tejfestékkel kapcsolatos tippeket olvasni? – Iratkozz fel a hírlevelünkre itt!