A tungolaj használata
Mágika, 2015.10.16.
A tungolaj a felületzáró anyagok univerzumának Ironman-je, minden felületkezelők szuperhőse!
A tungolaj egészen különleges anyag: az egyéb felületzárókkal ellentétben nem a fa felületén képez védőbevonatot, hanem annak szerkezetébe beivódva magát a fát keményíti meg – így rendkívül tartós védelmet biztosít, ami nemcsak a víznek, de az olajoknak, sőt az alkoholnak is ellenáll; akár konyhai vagy kültéri használatra is alkalmassá téve a fabútorokat.
Mondom én:
Amilyen ellenálló, a tungolaj használata annyira könnyű: egyszerűen bedörzsölve – nincsenek ecsetnyomok, megfolyások! – gyönyörű, matt és hihetetlenül tartós felületet képezhetsz vele.
Felvitelkor könnyen kezelhető, mint egy olaj, száradás után kemény és ellenálló, mint egy lakk!
A tejfesték bármilyen festett felületre, faápolásra ajánlott olajjal kezelhető, ezek használatában nincsen különbség. – Az összetételükre mégis érdemes odafigyelni: a piacon kapható olajok többsége az egészségre káros hígítót tartalmaz (akár 75%-ban!) – így maga az olaj hiába természetes eredetű, a készítmény belélegezve, a bőrrel érintkezve ártalmas. Az Azúr Bagolynál kapható tungolaj 100% tisztaságú, természetes, környezetbarát olaj (amit egy Dél-Amerikában és Kínában honos fa magvából préselnek) – így biztonsággal alkalmazható akár konyhai eszközökön is!
A tungolajat nem csak festett, hanem nyers fafelületek védelmére is használhatod: átlátszó és matt fedést biztosít, mely kiemeli a fa természetes színét és erezetét.
Fontos tudni: Milyen felületen használd a tungolajat?
A szuperképességei érvényesítéséhez a tungolajnak be kell szívódnia a felületbe – ezért elsősorban nyers- vagy tejfestékkel festett fán használd. Ha a felület nem tudja megfelelően magába szívni az olajat, ez a felületkezelési eljárás nem éri el a célját – így azokon a darabokon, amik előzetesen felületkezelve voltak, ne használj tungolajat.
A tungolaj felvitele sokban hasonlít a bútorviasz használatára:
Így vidd fel a tungolajat:
Várd meg, míg a festék teljesen megszárad, majd finom (kb. 240-es szemcseméretű) csiszolópapírral csiszold át az egész bútort és portalanítsd a felületet. Számíts rá, hogy a tungolaj felvitelkor pár árnyalattal sötétíti a tejfesték színét, száradáskor ez picit visszavilágosodik.
Dolgozhatsz ecsettel vagy ronggyal – a lényeg, hogy alaposan bele tudd dörzsölni a tungolajat a felületbe. Körkörös mozdulatokkal haladj.
Oszd fel a bútort körülbelül tenyérnyi részekre, ne próbáld az egészet egyszerre kezelni! Egyszerre kis mennyiséget vigyél fel a felületre; figyeld, hogy mennyi olajat vesz fel a fa.
Pár perc után töröld le a felesleget egy tiszta, szöszmentes ruhával (a kiszuperált pólók vagy lepedők tökéletesek erre a célra!) – ügyelj rá, hogy ne maradjon ragacsos, olajos a felület.
Általában legalább két rétegben szükséges bedörzsölni; az egyes rétegek felvitele között hagyj kb. 12 óra száradási időt. Beltéri fabútorok olajozására elég lehet két réteg tungolaj felvitele; kültéri fabútorok, konyhapultok felületkezeléséhez három-négy rétegben dörzsöld be a tungolajat.
A száradás idejére minden éghető anyagot távolíts el az olajozott bútor közeléből. (A tungolaj száradása során hő termelődik.)
Tisztítsd meg az olajos eszközöket: a tungolajjal érintkezett ecsetet, rongyot (még ha később ki is dobod) mosd ki meleg vízzel és szappannal, majd szabadlevegőn szárítsd meg.
A tungolajjal három-négy rétegben kezelt, festett bútorra nyugodtan pakolhatsz vizes poharat, olajos edényeket – egyik sem fog nyomot hagyni rajta! :)
Szeretnél további hasznos, bútorfelújítással kapcsolatos tippeket olvasni? – Iratkozz fel a hírlevelünkre itt!