Keverj új színeket!
Mágika, 2015.10.09.
Kezdetben hosszasan tanulmányoztam a tejfesték színeit; igyekeztem távolról ismerkedni az árnyalatokkal… bevallom, nem volt könnyű. – Nehezen igazodtam ki a pirosak, kékek, zöldek rengetegében; nem értettem, miért van minden színből többféle, mégis egyformán erős árnyalat.
Amikor aztán a színminták felfestésekor minden árnyalatot egyenként kipróbáltam, egy csapásra nagy rajongója lettem a színpalettának: rájöttem, hogy ami elsőre esetlegesnek tűnt, valójában gondos tervezés eredménye! A jól megválasztott árnyalatoknak köszönhetően fantasztikusan variálható ez a színkészlet: minden alapszínből van:
egy sötét, csodásan mély; (Fűzöld, Esőfelhő, Rozsdavörös, Sütőtök)
egy élénk, tiszta; (Májuszöld, Görögkék, Rózsapiros, Napsárga)
egy rafinált, kevert (Olívazöld, Palakék, Lazacrózsaszín, Mustársárga) árnyalat.
Ezekből aztán a szürkés beütésű Kagylófehérrel fakó, a finom, törtszínű Krémszínnel meleg, a Hófehérrel világos pasztelleket keverhetsz ki, kedved szerint! A lehetőségek tárháza vééégtelen!
Így keverd a tejfesték színeit:
Pici adagokkal kísérletezd ki a neked tetsző színt: keverj össze teáskanálnyi vagy annál is kevesebb festékport a választott színekből, vízzel keverd ki, majd próbáld ki egy tesztdarabon vagy kartonlapon.
Mindig az alapszínhez adagold a fehéret vagy feketét, és ne fordítva! (Különben nagyon megszaladhat a keveréshez szükséges festék mennyisége.)
Jó, ha tudod, hogy a Koromfekete szín világosítva enyhén kékes beütést kap – sárgákat ne próbálj ezzel a színnel sötétíteni!
Ne feledd, hogy a színek száradáskor kicsit kivilágosodnak, viaszoláskor pár árnyalatnyit sötétednek! Ha tutira akarsz menni, több rétegben, felületkezeléssel együtt, a festendő bútoron próbáld ki a színt – így látod majd igazán a valódi eredményt.
Ha megtaláltad a megfelelő árnyalatot, nincs más dolgod, mint az arányokat megtartva akkora mennyiséget keverni, amekkorára szükséged lesz. Mérőpohárkával kiporciózhatod a pontos arányokat, így később (pl. javításhoz) újra elő tudod majd állítani ugyanezt a színt.
Figyelj arra, hogy az egész bútorra, de legalább egy réteghez elegendő mennyiséget keverj!
A kedvenc kevert árnyalataim:
3 rész Olívazöld + 1 rész Uszadékfa + 3 rész Krémszín egy gyönyörű, vidéki stílusokba passzoló zöldes színt ad.
1 rész Lazacrózsaszín + 3 rész Kagylófehér egy finom, fakó rózsaszínt eredményez.
2 rész Koromfekete + 8 rész Hófehér + 1 rész Napsárga egy enyhén kékes középszürke színné keveredik.
3 rész Palakék + 1 rész Rózsapiros + 3 rész Hófehér szárítottlevendula-színű halványlilát ad ki.
Biztos vagyok benne, hogy rajtuk kívül még sok-sok csodás szín vár felfedezésre! :)
Végül hadd mutassak egy gyors, de annál lélekemelőbb megújulást – az étkezőnkben függ ez a nagyszülői örökség:
Őszintén szólva nem vagyok oda az olajfestményekért, de az orgonák miatt megbékültem ezzel a darabbal... a keretével annál kevésbé. – Úgyhogy festettem: a kép hátteréhez passzoló, finoman kékes beütésű szürkével:
Egészen megváltozott az összkép, ugye? – Íme, a színek elképesztő ereje! :)
Szeretnél a tejfestékkel kapcsolatban további hasznos tippeket olvasni? – Iratkozz fel a hírlevelünkre itt!