Hogyan újíts fel bútort?
Mágika, 2016.09.27.
A felújításra szoruló bútorok általában korábban már kaptak valamilyen felületkezelést, ezért ebben az útmutatóban most lakkozott/festett/politúrozott felületek festéséről esik majd szó. (A tejfestéket természetesen nem csak ilyen darabokon használhatod, sőt!)
Hogyan lesz a tejből festék?
Az ókor óta kevernek íróból, porrá tört mészkőből festéket, aminek aztán a természetben lelt ásványi anyagok adnak gyönyörű, természetesen telt színeket. – Már az Egyiptomi Birodalomból is maradtak ránk (máig élénkszínű) tejfestékkel készült alkotások!
Az Old Fashioned Milk Paint ma ugyanazokból az alkotóelemekből készül, mint ezek az ősrégi, házilag kevert festékek: mészből, tejfehérjéből (azaz kazeinből), agyagból és ásványi színezékekből... a tejfesték csupa természetes összetevőből áll!
Hogyan fess lakkozott/festett/politúrozott bútort tejfestékkel?
Az Old Fashioned Milk Paint tökéletesen tapad minden porózus felületre, az Extra-Bond hozzáadásával pedig bármire: politúrozott, festett fára, fémre, műanyagra, üvegre is festhetsz vele. Nemcsak bútorfestésre, de padlók, konyhaszekrények, játékok felújítására, sőt stencilezésre és falfestésre is használható!
Azokon a felületeken, amikbe a tejfesték nem tud beszívódni, tapadásfokozó hozzáadása nélkül felpattogzik. Ezekről a helyekről a festék száradás után csiszolópapírral könnyedén eltávolítható, a felület pedig egyedülállóan régies megjelenést nyer. Nehezen jósolható meg, hogy milyen mértékben, illetve pontosan honnan pereg majd le a festék – ez benne a szép és izgalmas. :)
Először is tehát döntsd el: milyen stílusú bútort szeretnél létrehozni? – A régies hatású rusztikus felületet...
...vagy az egyenletes fedésű sima felszínt választod?
ELŐKÉSZÍTÉS
A tejfesték nem igényel alapozófestést, ám ez nem jelenti azt, hogy az előkészítést egy az egyben átugorhatod! A festék nem takar el semmiféle felületi egyenetlenséget – sőt, ha szépen, egyenletesen dolgozol, az egységes fedőszín alatt még feltűnőbben világlanak át ezek a hibák.
Ha egyenletes fedésre törekszel, mindenképpen érdesítsd meg a bútor felületét közepes erősségű (kb. 150-es) csiszolópapírral. Ha azt szeretnéd, hogy a tejfesték helyenként leperegjen a felületről, az érdesítést el is hagyhatod (ha mégis szükségesnek látod, finom (kb. 240-es) csiszolópapírral végezd). Ha nem natúrfa darabbal dolgozol, ellenőrizd, a festék vagy lakk nem pereg-e: a lepattogzó réteget mindenképpen távolítsd el.
FIGYELEM: a régi festékréteg lecsiszolásakor ólom kerülhet a levegőbe a festékporból. Az ólom mérgező, súlyos betegségeket, akár agykárosodást is okozhat. Kismamák és kisgyerekek feltétlenül kerüljék! Viselj légszűrő maszkot, és HEPA-szűrős porszívóval, illetve nedves ronggyal takaríts fel.
Tisztítsd meg alaposan a felületet: a festendő darabot mosd át enyhén szappanos meleg vízzel, majd öblítsd le a mósószert a felületről; ügyelj rá, hogy semmilyen poros, olajos-zsíros anyag ne maradjon a darabon. Hagyd a bútort teljesen megszáradni.
A nemkívánatos hibákat javítsd ki: a csúnya karcolásokat, a repedt felületet, a furnér-hiányokat, a régi furatokat tapaszd ki faglettel, majd csiszold simára. – A fatapasz használatához itt találsz egy rövid útmutatót.
Amennyire tudod, szedd szét a bútort a festéshez: vedd ki a fiókokat, emeld le az ajtókat.
FESTÉS
Az Old Fashioned Milk Paint nem igényel alapozófestést: az első réteget kenheted egyből a bútorra. A tejfestéket egyenletes fedéshez általában két rétegben kell felvinni (a sötét színek, mint a Koromfekete, a Fűzöld vagy a Rozsdavörös már egy rétegben is szépen fednek, míg a világosak, mint a Kagylófehér, a Krémszín vagy a Hófehér legtöbbször három rétegben fednek csak tökéletesen). Az első réteg szinte mindig foltos, ettől ne ijedj meg, csak fess tovább!
A tejfesték száradási ideje 0,5-1 óra. (Ha tapintásra már tökéletesen száraznak érzed a felületet, haladhatsz tovább.)
Hogyan keverd ki a tejfestéket?
Mérj ki nagyjából azonos mennyiségű vizet és festékport, majd keverd ki, mintha palacsintatésztát csinálnál: először adj csak kevés vizet a festékporhoz, ezt a pasztát keverd csomómentesre, és fokozatosan adagold hozzá a vizet, amíg eléred a körülbelül tejsűrűségű állagot. – A tejfesték-keveréshez itt találsz egy videóval illusztrált útmutatót.
Mikor használj tapadásfokozót?
Ha előzőleg felületkezelt anyagot, például lakkozott/festett/politúrozott bútort festesz, és nem szeretnéd, hogy a festék egyes helyekről leperegjen, keverj Extra Bond-ot az első réteg tejfestékhez. 2 rész kikevert festékhez 1 rész Extra Bond-ot adj. A második réteghez már nem szükséges tapadásfokozót keverned a tejfestékbe.

ANTIKOLÁS, STENCILEZÉS, EGYÉB DEKOR
A díszítőlépések mindig előzzék meg a felületkezelést. (Bútor-stencilezéshez itt találsz egy párlépéses útmutatót.)
FELÜLETKEZELÉS
Száradás után a festett felületet finom (kb. 240-es) csiszolópapírral dolgozd át – ettől a bútor bársonyosan sima lesz! A lepattogzó festéket mindenképp távolítsd el a csiszolás során.
A tejfestékkel festett felület vízzel, zsírral érintkezve foltosodhat, ezért ha mindennapi használatra szánt darabot szeretnél, le kell zárni valamivel a festékréteget.
Daddy Van's bútorviasz: víztaszító és polírozható felületet ad és pár árnyalattal sötétíti a festék színét; 100%-ig természetes összetevőkből készül.
Körkörös mozdulatokkal kis mennyiséget vigyél fel a felületre ecsettel vagy ronggyal, majd töröld le a felesleget egy tiszta ruhával. (Oszd fel a felületet körülbelül tenyérnyi részekre, ne próbáld az egészet egyszerre viaszolni.) A bútorviaszok használatához itt találsz egy útmutatót.
Safecoat Acriglaze lakk: megtartja a festék eredeti színét, matt felszínét, víztaszító.
Kend fel vékony rétegben a felületre! Használhatsz ecsetet, szivacshengert, akár szórópisztolyt is. Nem szükséges hígítani (de ha akarod, vízzel lehet).
kenderolaj: rendkívül egyszerűen felhordható anyag, enyhén vízálló felületet ad és pár árnyalattal sötétíti a festék színét; 100%-ig természetes anyag.
Ecsettel kend fel vékony és egyenletes rétegben a felületre, majd 5-30 perc múlva töröld le a felesleget egy tiszta ruhával.
tungolaj: ha lakozott/festett/politúrozott felületre vitted fel a tejfestéket, ne használj tungolajat felületkezelésképpen. (A tungolajat nyers- vagy tejfestékkel festett fa védelmére érdemes használni.)
A választott felületzáró anyag száradási, kikeményedési ideje (általában 3-4 hét) alatt kíméld a bútort: óvd a nedves dolgokkal való érintkezéstől, karcolódástól, koszolódástól.
A felületzáró anyagokról itt találsz egy részletes összehasonlítást.
LUSTA VOLTÁL MINDEZT RÉSZLETEIBEN ELOLVASNI? – Ezen az ábrán könnyedén átláthatod a lakkozott/festett/politúrozott bútorok felújításának lépéseit:
Ezek a bútorok valaha mind szomorú-barna színben várták a sorsuk jobbra fordulását (némelyik lakkozott, némelyik politúrozott felülettel); mindegyikük az itt leírt módszer szerint – a korábbi felületkezelés eltávolítása NÉLKÜL + alapozófestés NÉLKÜL – újult meg. A képekre kattintva a bútorátalakítások történetét is elolvashatod.
A klasszikus formájú bútoroknak kifejezetten jól áll a tejfesték régies-rusztikus jellege:
...a modern vonalú darabokhoz pedig jól passzol a tejfesték hipersima felszíne:
...egyes bútorokat pedig éppen a két stílus kombinálásából adódó kontraszt dob fel!
A blogon további izgalmas bútorfelújítási munkákkal találkozhatsz. Webáruházunkban pedig pár kattintással vásárolhatsz tejfestéket (méghozzá 100%-os pénzvisszafizetési garanciával: ha nem tetszik, csak küldd vissza a terméket, mi pedig visszafizetjük az árát!).
Szeretnél még hasonló bejegyzéseket olvasni bútorfelújítás-témában? — Iratkozz fel a hírlevelünkre itt!