Gyerekbútor-festési 1x1
Mágika, 2016.03.22.
A gyerekszoba berendezése azért sem könnyű feladat, mert az apróság(ok) növekedésével a bútorok funkciója, jellege, mérete párévente változik: nehéz és költséges a folyton cserélődő darabokat ízlésesen összehangolni. A bútorfestésben épp ez a szuper: pár óra munkával az otthonodhoz és az elképzeléseidhez tökéletesen illő berendezést hozhatsz létre a legegyszerűbb darabokból is!
Mire ügyelj a bútorfesték kiválasztásakor?
A gyerekbútorok festésekor különösen fontos, hogy egészségbarát anyagokat válassz a munkához, hiszen a festékekből, felületkezelőkből párolgó anyagok hosszú éveken át ronthatják a szoba levegőjének minőségét, ráadásul a bútorokkal nap mint nap érintkezve sokféle anyag a bőrön keresztül is felszívódhat. A festékekben gyakran előforduló káros anyagokról ebben a bejegyzésben írtam bővebben, de a Tudatos Vásárló vonatkozó cikkében is sok hasznos információt találsz a témáról.
Így fess gyerekbútort pár egyszerű lépésben:
Ezek a natúrszínű ovisszékek a Fakopáncs Webáruházban azért tetszettek meg, mert sokféleképp alakítható adottságaik vannak. :) Tömörfából készült, szuper, stramm darabok!
A Fakopáncs több, mint húsz éve foglalkozik minőségi fajátékok gyártásával és árusításával – szerintem érdemes szétnézned náluk, ha nem eldobható darabokat, hanem tartós fabútorokat keresel!
1. Előkészítés
A székek színtelen lakkal voltak kezelve: az ilyen felületet érdemes közepes erősségű (~150-es szemcsenagyságú) csiszolópapírral megérdesíteni festés előtt, így a festék biztosabb kapaszkodót kap majd.
Ezzel a lépéssel nem az volt a célom, hogy teljesen eltávolítsam a lakkréteget, ó nem! A tejfesték Extra-Bond tapadásfokozóval keverve előzetesen felületkezelt darabokon is kiválóan megtapad, így elég körülbelül 10 perc alatt átdörzsölni a bútorka felületét előkészítésképpen. A csiszolás során keletkező port nedves ruhával letöröltem festés előtt.
2. Festés
A gyerekbútorok festéséhez Old Fashioned Milk Paint-et használtam, hiszen kizárólag természetes összetevőinek köszönhetően ez a festék semmilyen káros hatást nem gyakorol a gyerkőcök egészségére.
A tejfesték por alakban kapható; festés előtt vízzel kell csak elkeverni – ehhez a lépéshez ebben a bejegyzésben találsz egy részletes útmutatót. Az első réteg felvitele előtt különválasztottam egy kisebb mennyiséget a kikevert festékből, ehhez fele adag Extra-Bond tapadásfokozót löttyintettem a biztos tapadás és az egyenletes fedés érdekében.
A tejfesték egyik sajátossága, hogy jóval hígabb a többi festéknél (ezért is szárad ecsetnyommentesre), így az első réteg pontosan úgy fest, mintha színre kevert alapozó lenne a felületen... foltos:
...és ez így jó! :) A színfedést a második réteg adja, íme:
A tejfesték alá nem szükséges alapozófestés; két rétegben kenve általában tökéletes fedést ad; száradási ideje 20 perc - 1 óra (attól függően, adagoltál-e tapadásfokozót hozzá) – így ha ügyes vagy, akár egy nap alatt végezhetsz két szék megújításával!
3. Dekoráció
A minta felfestése előtt finom (280-as szemcsenagyságú) csiszolópapírral átsimítottam a festék felületét: így minden apró egyenetlenség, pici festékcsomó eltűnt... csodálatosan sima felületet hagyva a bútoron!
Az internetről válogattam képeket a székecskék mintájához; ezeket ceruzával halványan felrajzoltam az ülőfelületre, majd a szokásosnál picit sűrűbbre kevert tejfestékkel és akvarellecsettel kifestettem őket.
Ha nem szeretsz szabadkézzel rajzolni, használhatsz indigót is a minta felviteléhez – sőt: ha a gyerkőc legkedvencebb színeit használod, szerintem mindegy is, milyen mintát választasz! ;) Papírsablon segítségével könnyedén festhetsz pöttyös székecskét; maszkolószalaggal pedig egyszerűen készíthetsz csíkos, kockás, cikk-cakkos mintát a bútorra.
A sárga kisszék lábaira például maszkolószalagot használva festettem egy-egy lazacszínű zoknit! :)
4. Felületkezelés
A tejfesték zsíros, vizes, maszatos praclikkal érintkezve foltosodhat, ezért érdemes a felületét valamilyen anyaggal lezárni: az ovisszékekhez a Daddy Van’s bútorviaszt választottam, hiszen ez kizárólag természetes, étkezési minőségű, ápoló összetevőket (méhviaszt, karnaubaolajat, olívaolajat és illóolajat) tartalmaz. – A legtöbb bútorviasszal szemben ezzel az anyaggal dolgozva nem kell védőkesztyűt húznod egészséged megóvásához – sőt: a Daddy Van’s viaszt akár a bőrödbe is nyugodtan bedörzsölheted, kifejezetten jót teszel vele! (Én ezt rendszeresen gyakorolom; az érzékeny, ekcémára és kiszáradásra hajlamos bőrömnek jól jön egy kis extra táplálás festés közben is!)
A bútorviaszolás lépéseiről ebben a bejegyzésben írtam részletesen.
5. Elégedett sóhaj
Ezzel el is készültek a megújult kis bútorok...
Az egyiken egy egérke várja a vihart...
...a másikon egy kiselefánt lufit ereget...
És te... kedvet kaptál a gyerekbútor-festéshez? :)
Szeretnél további érdekes bútorfestéssel és tejfestékkel kapcsolatos tippeket olvasni? – Iratkozz fel a hírlevelünkre itt!