A Fatapasz Használata

Ági, 2015. 09. 14.

A varázslatos régi bútorok (főleg a jó áron kapható darabok) gyakran sérültek, karcosak, repedtek… ha eddig az ilyesfajta hibák elvették a kedved a bútorfelújítástól, akkor hajolj közelebb, mert súgok egy titkot: FATAPASZ! 🙂

Volt idő, amikor a kisebb csúfságokra türelmetlenül legyintettem, majd sebtében ecsetet ragadtam “A festék majd hátha eltakarja!” felkiáltással. Fejlett dramaturgiai érzékeddel azonban már nyilván sejted: ha ez így működne, akkor nem pötyögnék most bejegyezést “A fatapasz használata” címmel.

 

A festék nem takar el semmiféle felületi egyenetlenséget… sőt: ha szépen-egyenletesen dolgozol, akkor az egységes fedőszín alatt még feltűnőbben világlanak át ezek a hibák.

 

Az én kis szívemet igazán megmelengetik a régi bútorok ütött-kopott, hosszú évek törődéséből adódó részletei: nem vagyok hát annak híve, hogy egy bútor minden karakterét, apró tökéletlenségét kiegyengetve lehet csak újra szalonképes. – Vannak azonban olyan hibák, amiket a szép végeredmény érdekében javítani kell: egy-egy csúnya karcolás, a repedt felület, a hiányos furnér, a régi szegek által ütött lyukak, furatok mind-mind könnyedén eltüntethetőek.

 

Mi is az a fatapasz?

A ‘faglett’  vagy ‘folyékony fa’ művészneveken is futó fatapasz egy lágy gyurmára hasonlító anyag, ami pár óra alatt faszilárdságúra keményedik. A fatapasz többféle gyártótól, tubusos vagy dobozos kiszerelésben, sőt akár a különböző faanyagok színéhez igazított árnyalatokban is kapható.


fatapasz – Azúr BagolyEz a termék megvásárolható a webáruházunkban.

 

 

Így használd a fatapaszt:

1.

A tapaszolni kívánt felület legyen tiszta (por- és zsírmentes). Ha szükséges, akkor előbb csiszold simára a javítandó részt.

a fatapasz felvitele előtt tisztítsd meg alaposan a bútor felületét

2.

A spaklival kis mennyiséget kenj a résekbe. Az eszköz élével simítsd el a felvitt anyagot: ezzel a mozdulattal a felesleges mennyiséget is eltávolíthatod. (Nem baj, ha nem tökéletesen sima a felület, de a túl sok glettet csak plusz meló utólag lecsiszolni.)

a fatapasz felviteléhez a legpraktikusabb eszköz a spakli

 

3.

Hagyd a fatapaszt megkötni (használati utasítástól függően 2-4 órán át), majd csiszold át 150-es szemcsenagyságú csiszolópapírral. Ha szükségesnek látod, akkor vigyél fel további rétegeket, amíg tökéletesen szintbe nem kerülnek az eredeti és a javított részek. (A fatapasz a száradás során összezsugorodik, ezért a mélyebb réseket általában 2-3 réteggel töltheted ki szépen.)

 

4.

Töröld le a port egy nedves ronggyal. A fatapasszal javított részeket a festés során kezelheted ugyanúgy, mint ha fából készült felülettel lenne dolgod.

a fatapasszal javított részek szuperül festhetőek a bútoron

 

+1 TIPP: Ha vízbázisú bútorfestékkel (vagy páccal) dolgozol majd, akkor fontos, hogy a fatapaszod is vízbázisú termék legyen!

 

A karcok-repedések-lukacsok javításához szükséges ismereteket immár el is sajátítottad! Juppííí!

 

A bútorfelújítás következő lépéseihez is hasznos támpontokat találhatsz >>> ITT <<<.

 

 



útmutatók kezdőknek

15
Szólj hozzá!

7 Comment threads
8 Thread replies
8 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
legújabb legrégebbi
Kriszti

Köszi. Ez nagyon hasznos volt és tetzstt a könnyed, baráti stílus is 🙂

Eszter

Ha kezeletlen fa sérülését javítjuk fatapasszal, majd híg tejfestékkel szeretnénk csak pácolni, egyforma színt fog eredményezni, a tapaszba is beszívódik a tejfesték?

Bea

Eszméletlen jó ez az oldal! Könnyen és érthetően magyarázza el a lépéseket, akár tisztítás, javítás, stb. témában. És nem kell ácsnak vagy asztalosnak lennem. Örülök, hogy tegnap ide “találtam”! Örököltem egy csomó régi bútort, thonet székeket, karosszékeket, és nem tudom egy vagyonért rendbe hozatni, így mindenképpen kipróbálom ezeket az ötleteket és ami nagyon megtetszett, a tejfestéket.

B Anna

Kedves Ági!
Meredek ötlet lenne fatapaszból direkt formát készíteni és azt hagyni száradni majd festeni? Függőleges felületen, 2-3 cm vastagon… Akác oszlopbol lenne totem oszlop, néhol kiállna egy egy fül vagy csőr. Köszönöm szépen Anna

Zsohár Melinda

Nagyon jók a rövid, mégis pontos utasítások, a módszerek leírása.

Judit

Köszönöm a hasznos tanácsokat! Rég tervezett komód felújítást valósíthatok meg segítségükkel! További sikereket kívánok!

Bakó Beáta

Tökéletes, én már használom!


Kapcsolódó blogbejegyzéseink

bútorfestés-iskola: A Bútorviasz Használata

2015. 09. 18.

A festett felületek védelméhez választható módszerek közül az egyik legnépszerűbb a viaszolás. Ha még nem próbáltad, akkor misztikusnak tűnhet, pedig valójában egy cipőpucolás-bonyolultságú műveletről van szó!

Tovább >
festett bútor olajozása - a kenderolaj használata - Azúr Bagoly

bútorfestés-iskola: A Kenderolaj Használata

2017. 04. 12.

A kenderolaj bútorfelújításban betöltött szerepéről már évekkel ezelőtt hallottam, de valójában nem értettem az elsöprő sikereinek okait… Mégis mi olyan különleges ebben az anyagban?! – Na, rögtön meglett a válasz, amint magam is kipróbáltam a kenderolajat! 🙂

Tovább >

Milyen eszközök szükségesek a bútorfestéshez?

2021. 04. 22.

A bútorfestés nem igényel drága eszközöket, így hamar felszerelkezhetsz a szükséges cuccokkal. A legtöbb dolog az áruházakban (vagy az interneten) kapható. A munka közben elég bosszantó, ha egy-egy dolog beszerzéséhez  kényszerszünetet kell rögtönöznöd… szóval az a jó, ha már a tervezgetéskor pontosan tudod, hogy mi kell majd a feladathoz.

 

Tovább >
műanyag festése házilag - Azúr Bagoly Tejfesték

Műanyag Festése

2019. 10. 08.

Vajon a műanyag is átfesthető házilag? – Ezt sokan kérdezitek. Manapság rengeteg dolog készül műanyagból, ez pedig kifejezetten nehéz feladat elé állíthat akkor, ha egy stílusos otthon megteremtését tűzted ki célul.

Tovább >